romek
środa, 21 stycznia 2015, 14:37

Leksykon lp / Leonard MIKLASZEWSKI „Lolek” (Tomasovia Tomaszów) * W znakomitym towarzystwie!

MilklaszewskiZ zawodu górnik. Urodził się w Markach/Warszawy  22 grudnia 1934 roku. Oczywiście pierwszym klubem do którego skierowały go marzenia o wielkiej piłce była Legia Warszawa. Kilka lat po wojnie był w Legii – kandydował do zespołu, ale to były raczej lata nauki futbolu. Dopiero po powrocie z Polonii Warszawa doczekał się debiutu – w 1958 roku w meczu z Odrą Opole (0:0) wybiegł z numerem 9. obok takich asów jak: Henryk Stroniarz, Mahselli, Grzybowski, Wożniak, Strzykalski, Zientara, Żmudzki, Brychczy, Nowara i Kruk. Zagrał w 12 spotkaniach ligowych, po czym znalazł się w Tomasovii Tomaszów Lubelski. To Leonard Miklaszewski „Lolek”.

Jeszcze przed grą w Legii i przyjściem do Tomasovii występował w Orle Warszawa, Flocie Gdynia i Polonii Warszawa – miał więc 27 lat i wiele doświadczeń zebranych wśród najlepszych piłkarzy w kraju. Na przykład w Polonii Warszawa zapisał się wpisem do historii – jest w galerii piłkarzy, którzy celnie strzelali z karnych. „Lolek” tak zapewnił Polonii sukces w meczu z Wartą Poznań (1:0) – 22 sierpnia 1959 roku. Niby tylko karny, ale jak zerknąć kto był mistrzem strzałów z wapna w Polonii, to warto było wówczas strzelać. Otóż wcześniej karne bili: Marian Łącz (wielki piłkarz, ale i wielki aktor), Zdzisław Wesołowski, Andrzej Zeleney, Andrzej Cehelik, Zdzisław Wspaniały…

Później widzimy nazwiska Ryszarda Kuleszy, Włodzimierza Siudka czy Dariusza Dźwigały i Dariusza Dziekanowskiego. W tej rywalizacji na czele jest Łącz (13 karnych), Dżwigała ma 12. Karne dla „Czarnych koszul” strzelali też: Radosław Gilewicz, Euzebiusz Smolarek, Tomasz Brzyski, Paweł Wszołek i Łukasz Teodorczyk

Lista imponująca.

O zespole Tomasovii lat 60-tych czytamy w książce o Tomasovii (Śledzia i Tereszczuka): „Trenowana przez znakomitego fachowca Helmuta Auguścika drużyna i mająca w swych szeregach takich zawodników jak Czerwiński, Mizera, Kulik, Satuła, Szostakowski, Szymusik-Siegel, Dziupiński, Wieczerzak, Miklaszewski, J. Kleszczyński, S. Kleszczyński, Mikuszewski, Ważny, wzmocniona Kirszem, Marianowskim, Mońko, mogła realnie myśleć o II lidze – Tomasovia wygrywa kolejno 7 spotkań i zostaje liderem. Był to zespół nie mający słabych punktów. Najlepszymi piłkarzami byli z pewnością, Leonard Miklaszewski popularny „Lolek”…

Już tylko niejako „urzędowo” dodamy, że nie zagrano o II ligę, bo uznano, że miasta i powiatu nie stać ma grę na tym poziomie rozgrywek.

Leonard MIKLASZEWSKI (ur. 11. 03. 1934). Napastnik. Kluby:  Legia Warszawa, Orzeł Warszawa, Flota Gdynia, Polonia Warszawa,  Tomasovia Tomaszów Lubelski (1961-1961), Górnik Wesoła. Popularny „Lolek” ulubieniec Tomaszowa, świetny technik grający na skrzydle pomocy.

Henryk Sieńko / Leksykon lubelskich piłkarzy…

PS. W Polonii grał z Marianem Łączem, reprezentantem Polski, aktorem w wielu filmach, ojcem Laury Łącz, aktorki – żony Krzysztofa Chamca, też aktora pochodzącego z Lublina. Popularny aktor pochowany jest na cmentarzu w Krężnicy Jarej. Wówczas w Polonii Miklaszewski grał też z Ryszardem Łysanowiczem – wielką postacią piłki nożnej w Kraśniku.

hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.