romek
środa, 14 stycznia 2015, 06:44

Słynne mecze lubelskiej piłki / Echo Sportowe 1964 * Oldboje Lublin – Afryka Lotnicza

Ryszard Wnuk

To chyba najbardziej spektakularny mecz jaki rozegrano na Wieniawie. Nie jest wykluczone, ze po raz pierwszy kibice oglądali w akcji piłkarzy o ciemnym kolorze skóry jako team. Oto bowiem działacze zorganizowali mecz Oldboje Lublina kontra Afryka „Lotnicza”, bo tak można określić sympatycznych uczestników kursu lotniczego.

Działacze chyba trafnie ocenili piłkarskie możliwości młodych kursantów z Afryki- zwołali przeciwko nim team byłych gwiazd na czele z Cieślińskim i Jazierskim. Ten ostatni wbił rywalom aż 5 goli.

bez tytułu

Echo Sportowe podkreśliło obecność w składzie kilku mistrzów Polski juniorów w barwach Unii Lublin z 1939 rokku – na boisku pojawili się: Cieśliński, Paprota, Wnuk. Byli magnesem, przyciągnęli kibiców. – Reporter napisał – serdecznie dziękujemy za te miłe chwile wspomnień!

Piłkarz meczu: Leszek Jezierski (Oldboje Lublin)

***

Olboje Lublin – Afryka (lotnicza) 6:5 (4:1)
Bramki: Jezierski 5, Wójcicki / Lubangus 2, Toly 2, Teze

Sędzia: Michalewski, Łucka i Urbaś
Widzów: 8 tys.

OLdboje Lublin: Raczkowski, Bergiel, Cieśliński, Kowalski, Gęsicki, Rudnicki, Paprota, Wójcicki, Popławski, Wnuk, Jezierski, Oblicki, Kurc, Czapczyński, Augustowski.

Afryka (L): Atayl, Linand, Makodia, Sebou, Dambela, Zidia, Tezo, Amarauche, Soga, Foily, Lubangus, Akakpe

hs/Słynne mecze lubelskiej piłki

PS1. Echo Sportowe – poniedziałkowy dodatek dziennika Sztandar Ludu. Dzięki archiwum Zbyszka Śledzia wiemy, że goście z Afryki zagrali też mecz w Tomaszowie. 

PS2. Dzisiaj mija 15. rocznica śmierci Ryszarda Wnuka, legendarnego piłkarza Unii Lublin i Lublinianki. W czasie wojny partyzanta, organizatora i uczestnika mistrzostw Lublin „Niezłomnych”, później długoletniego dziennikarza lubelskiej prasy. Sylwetkę słynnego piłkarza i dziennikarza przedstawimy wkrótce w stałej rubryce „Leksykon lubelskich piłkarzy”. Systematycznie prezentować będziemy też innych „Niezłomnych”.

PS3. O meczu kursantów a Afryki w Tomaszowie też postaramy się napisać.

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.