romek
wtorek, 13 stycznia 2015, 09:52

„Sam Na Sam” ze Zbigniewem ŚLEDZIEM – współautorem książki o Tomasovii, posiadaczem cennego archiwum prasy i wydawnictw piłkarskich (4) * Zbliża się WM 1974! * „Ciacho”

1134

Foto – Zbigniew Śledź podczas zjazdu Historyków i Statystyków Piłki Nożnej w Obszy koło Biłgoraja. To tam uznaliśmy, że portal lubelskapilka.pl powinien sprawiedliwie podzielić swoją treść na podstawowe części: aktualności, historia i ludzie futbolu (wczoraj, dziś i jutro dla młodzieży). Wyniki bieżące? Ważne, lecz postęp w ich przekazywaniu już dawno prześcignął taki „wynalazek”  medialny jak portale internetowe… Telefonem można przekazać nie tylko wynik, ale i film z meczu… Uwaga – nie tylko meczu Ligi Mistrzów, lecz i zamojskiej czy lubelskiej klasy B lub A. 

***

= Można powiedzieć, że prasa otwierała okienko na sport i emocje… A konkretne mecze…

= Pucharowe Górnika i Legii, jak również eliminacje MŚ Mexico 70 – a więc boje z Bułgarią, Holandią i Luksemburgiem w 1969 r były oknem piłkarskim na świat.  No i same mistrzostwa świata Meksyk 1970, które transmitowała telewizja radziecka – mieszkając przy granicy z ZSRR wystarczyło odpowiednio ustawić antenę TV. Następnie eliminacje do Igrzysk Olimpijskich i same igrzyska i złoty medal! Dalej – eliminacje MŚ 1974, same mistrzostwa i 3. miejsce Polski.  Ale w maju 1971 r był mecz pożegnalny Lwa Jaszyna Dynamo Moskwa – Reszta Świata i gra Włodka Lubańskiego i Zygmunta Anczoka w zespole gwiazd…

***

14430814

 Wrzesień 1969 – Polska wygrywa w Chorzowie z Holandią 2:1. To jest rewanż za 0:1 w 92 minucie w Holandii po golu Reggovena.  Bramki strzelili: Jarosik i Lubański, ale musieliśmy odrabiać stratę po golu Henka Wery’ego. Pierwsza żółta kartka w reprezentacji dla Bolesława Szadkowskiego. W listopadzie piłkarze ze zdjęcia wybiegli przeciwko Bułgarii – wygraliśmy 3:0 po golach Jarosika dwie i Deyny. Nie pomogli Bonew, Dermendzijew i Żekow (wówczas czołowy snajper Europy).  Niestety – był to mecz bez znaczenia – przegrani wcześniej zapewnili sobie awans.  Od lewej: Szołtysik, Bula, Latocha, Lubański, Anczok, Deyna, Żmijewski, Jarosik, Winkler, Kostka i Oślizło. Mecz, który uchylił drzwi do piłkarskiej elity świata… Polska i Holandia odpadła, ale… A Bułgaria w Meksyku? Lepiej nie wspominać.

SAM_3973

Wielki Ajax Amsterdam także otwierał drzwi do elity. W reprezentacji Holandii grało kilku jego przedstawicieli, choćby Wim Suurbier i Johann Cruyff.   Ale dla piłkarzy Ajaksu i Holandii, a także Polski,  przegrane eliminacje do Meksyku stały się przepustką do światowej elity.  Bułgaria nie może się pozbierać do dzisiaj.

1970 to 71 team group

Wkrótce wielu z tych piłkarzy „mocno da nam się we znaki” – Joe Corrigan, Mike Doyle, Francis Lee, Neill Young… Zmęczony Górnik Zabrze po wyeliminowaniu AS Roma – przegrał finał Pucharu Zdobywców Pucharów z Manchesterem City w Wiedniu 1:2.

front-cover

Włosi w Meksyku mieli swoich asów…

Johan_Cruyff_1974c

Wkrótce świat pozna Johanna Cruyffa – kto wie, czy nie drugiego piłkarza w historii światowej piłki. Pele ma trzy tytuły mistrza świata i jest „KRÓLEM”. Cruyff na początku lat 70-tych zdobył z Ajaxem wszystko co można było zdobyć… Wygrał wszystko co można było wygrać! Zabrakło sukcesu w finale mistrzostwa świata 1974. Dzisiaj możemy podważać te słowa – bo Beckenbauer, Maradona, Ronaldo z Brazylii, Zidane, Platini, Ronaldo z Portugalii, Messi… Ostatnio Messi i Ronaldo zbierają wszelkie nagrody i trofea, Messi podobnie jak Cruyff w 1974, został nawet wicemistrzem świata w 2014… Ja jednak stawiam na Cruyffa jako numer 2. w historii piłki.

***

(wirtualny skecz)

„Ciacho słodkie przez szybę”

Jest taki kabaret „Normalni”, albo ” Paranienormalni” – jakoś tak:

Gabryśka!!! Ja nie mogę!! Przyśniła mi się moja babcia, babcia też miała ulubione „ciacho” , wiesz, choć nie było telewizji…, i mówi do mnie, dzisiejszy Ronaldo to małe „piwko przed śniadaniem”… Atomowo się zdziwiłam! Niee… I dalej nadaje babcia. Pracowałam w kiosku Ruchu! Rano kolejka po gazety, bo  był mecz Polska – Holandia  w Chorzowie. Wygraliśmy. I babcia pyta tę przed okienkiem. – Co się stało, taka jesteś kobitko zmęczona!? – Byłam na meczu w Chorzowie! – padła odpowiedź. – Nie spałam całą noc! – Gabryśka! Słuchaj! Mówie ci powiada moja babcia w kiosku nie ukrywając zdziwienia: – Dziwię ci się! I wiesz co babci odpowiedziała ta „zdziwiona zdziwieniem babci” klientka: – Ja też się dziwię, ale nie sobie, tylko Tobie! ????

– Bo jak tam można było nie być!

(patrzeć na fotkę i czytać ze zrozumieniem – najlepiej międzypokoleniowym. Bo nasze prababcie  i babcie taż miały ciacha.)

– Gaaabryśka! – Tylko „Ani Mru Mru” …

***

Po 2:1 z Holandią Polska miała jeszcze szanse na wyjazd do Meksyku… Ale – o ile pamiętam – już nie wszystko było w nogach Polaków…

 popoiu

Wizyta w jednym roczniku zbiorów Zbyszka Śledzia to nawet dzisiaj, w erze internetu i wręcz poetyckich realizacji transmisji z meczów – to nawet teraz wizyta w magicznym świecie piłki. Powiedzmy sobie szczerze – FUTBOL to dzisiaj największa religia i największy zakład pracy na ZIEMI…

SAM_6215

Czesi mieli Stadion, Polacy Sportowca, Węgrzy Kepes Sport, w ZSRR ukazywał się Futboł i hokej. W Polsce sprzedaż kolorowych tygodników o tematyce ogólnej podnosiły materiały o tematyce piłkarskiej. Wielu kibiców do dziś wspomina kilometrowe eskapady do miasta po Panoramę Śląską. Zwykły kibic nawet o „Stadionie” nie mógł pomarzyć. W 1974 roku wszystko kręciło się wokół mistrzostw w Niemczech…

***

Koniec części 4 – cdn / JJ  – na podstawie archiwów Zbigniewa Śledzia (zsledz.blogspot.com).  Spacerując po archiwach Zbyszka „zapomnieliśmy” do Olimpiadzie… Czy to inna historia? Po latach – naszym zdaniem TAK! Gdzieś w archiwach kolegi jest też olimpiada 1972. Ludzie, zdarzenia, kulisy… – ” I co jam państwu powiedzieć” – mógłby dzisiaj rzec słowami Janka Ciszewskiego posiadacz niezwykłych zbiorów… 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.