romek
poniedziałek, 5 stycznia 2015, 11:33

Słynne mecze lubelskiej piłki / Echo Sportowe 1962 * Stal Kraśnik – Śląsk Wrocław 3:1 (0:0) * Koncertowy mecz ulubieńców Kraśnika i okolic…

Herb-maziarczykJest 2 grudzień 1962 rok. Stal Kraśnik gra mecz Pucharu Polski ze Śląskiem Wrocław (II liga). Apetyty kibiców znacznie wzrosły po sukcesie w I rundzie rozgrywek w meczu z Włókniarzem Łódź 2:0. Meczem żyje cała Lubelszczyzna i jak kto może dociera do Kraśnika. Tu należy się uwaga, że transport osobowy na początku lat 60-tych to opowieść warta osobnego opracowania.

– Punktualnie o godz 12.00  przy olbrzymim dopingu 7-tysięcznej  widowni pierwsi rozpoczeli grę piłkarze Śłąska – ropzpoczął relację w Echu Sportowym red. M. Nowak.

Ale piłkarze Stali grają z olbrzymioą ambicją i walczą o każdą piłkę. Po 10 minutach gra się uspokoiła. Pierwsza okazję na otwarcie wyniku ma Marian Kozerski – świetnie grający napastnik Stali nie trafia jednak do pustej bramki (ale strzelał z bardzo ostrego kąta). Wkrótce Józef Maziarczyk ponownie staje przed szansą na gola, lecz nie wykorzystuje podania Zontka.

Tuż po przerwie piłkę ma Kozerski, szybko biegnie w kierunku pola karnego i podaje do Maziarczyka, ten strzela na bramkę, golkiper Wilczyński odbija piłkę,  którą w siatce umieszcza Berthold Moritz. Wielka radość na trybaunach.

Po 10 minutach wyrówuje Horst Panic – jest 1:1. Wówczas swoje waloy uruchamia Stanisław Pawłowski i Stal ponownie prowadzi! Emocje z najwyższej półki. Na dwie minuty przed końcem Stal egzekwuje karniaka – Ryszard Łysanowicz trafia na 3:1. Niemożliwe stało się faktem.

Teraz Kraśnik czekał na losowanie – w jego wyniku do Kraśnika miała zawitać pierwszoligowa Odra Opole.

Pikarz meczu: Marian Kozerski.

Warto odnotować, że Paweł Śpiewok z Śląska po kilku latach zagra w Motorze Lublin, że Hubert Skowronek trafi do Górnika Zabrze, a Horst Panic i Władysław Żmuda po zakończeniu kariery zostaną znakomitymi treneremi.

***

Stal Kraśnik – Śląsk Wrocław 3:1 (0:0)

1:0 Berthold Moritz 46
1:1 Horst Panic 54
2:1 Stanisław Pawłowski 65
3:1 Ryszard Łysanowicz 88 (karny)

Widzów: 7 tys.

Stal: Błaszkiewicz, Łysanowicz, Dydliński, Wolicki, Maleńki, Ekner Zontek, Pawłowski, Maziarczyk, Moritz, Kozerski.

Sląsk: Szczęsny (Wilczyński), Gulba, Stulim, Łuczak, Siegert, Skowronek, Panic, Rogoża, Śpiewok, Żmuda, Kubicki.

hs/Słynne mecze lubelskiej piłki

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.