romek
wtorek, 30 grudnia 2014, 18:50

Liga wspomnień / Tempo 1964 * Były takie drużyny…

tempo

W latach 60-tych temtego wieku futbol uprawiano we wsiach, gromadach, sołectwach, dzielnicach miast. Zwykle drużyny były zrzeszone w Ludowych Zespołach Sportowych i występowały w najniższych klasach rozgrywkowych „C” i „B” klasie. Organizatorami tych rozgrywek były powiaty.

Nieco mniejsze były wymagania dotyczące spraw organizacyjnych i jakości boisk… LZS-y nie miały tzw.  osobowości prawnej.

Kilka pytań ciśnie się mimio wszystko – po latach – na usta. Czy LZS Zemborzyce w podokregu Chełm to drużyna tamtejsza, czy może piłkarze z Zemborzyc bliskich Lublinowi?. W podokregu Zamość widzimy w mini tabeli LZS Działki. Gdzieś nam przemknęło, że to drużyna z Krasnegostawu. Podobno był tutaj zespół Pionier Krasnystaw, ale LZS Działki (?). No i dlaczego grał z LZS Tyszowce i LZS Tarnogród, a nie w okregu chełmskim (?). Gdzie jest Rozalin (?). LZS Niedrzwica to sam Orion, czy może jego rezerwy (?). Czy LZS Niedźwica to ubogi krewny Orionu w tamtyh czasach, czy może zespół z Niedrzwicy Kościelnej (?). Gdzie jest położona Zofianka?

Dzisiaj to już „piłkarski folklor”. Ale ciekawy.

2

Ze zbiorów Zbigniewa Śledzia.

lp.pl

 


Komentarze do 'Liga wspomnień / Tempo 1964 * Były takie drużyny…' (1)
  • Faraon8 lat temu Bezpośredni link

    Nigdy nie słyszałem o istnieniu innych Zemborzyc niż te lubelskie. Z treści artykułu wynika, że to są jakieś turnieje finałowe, ale podział w nich jakiś dziwny. Czemu np. Werbkowice z chełmskimi? Zemborzyce w tej grupie dziwią jeszcze bardziej.

    LZS Niedźwica to może faktycznie być z Kościelnej. To może z tego powstał istniejący potem Grom?

    Rozalin wg. Wikipedii to koło Opola Lubelskiego, Zofianka koło Poniatowej.

  • Dodaj komentarz

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.