
W latach 60-tych temtego wieku futbol uprawiano we wsiach, gromadach, sołectwach, dzielnicach miast. Zwykle drużyny były zrzeszone w Ludowych Zespołach Sportowych i występowały w najniższych klasach rozgrywkowych „C” i „B” klasie. Organizatorami tych rozgrywek były powiaty.
Nieco mniejsze były wymagania dotyczące spraw organizacyjnych i jakości boisk… LZS-y nie miały tzw. osobowości prawnej.
Kilka pytań ciśnie się mimio wszystko – po latach – na usta. Czy LZS Zemborzyce w podokregu Chełm to drużyna tamtejsza, czy może piłkarze z Zemborzyc bliskich Lublinowi?. W podokregu Zamość widzimy w mini tabeli LZS Działki. Gdzieś nam przemknęło, że to drużyna z Krasnegostawu. Podobno był tutaj zespół Pionier Krasnystaw, ale LZS Działki (?). No i dlaczego grał z LZS Tyszowce i LZS Tarnogród, a nie w okregu chełmskim (?). Gdzie jest Rozalin (?). LZS Niedrzwica to sam Orion, czy może jego rezerwy (?). Czy LZS Niedźwica to ubogi krewny Orionu w tamtyh czasach, czy może zespół z Niedrzwicy Kościelnej (?). Gdzie jest położona Zofianka?
Dzisiaj to już „piłkarski folklor”. Ale ciekawy.

Ze zbiorów Zbigniewa Śledzia.
lp.pl
Nigdy nie słyszałem o istnieniu innych Zemborzyc niż te lubelskie. Z treści artykułu wynika, że to są jakieś turnieje finałowe, ale podział w nich jakiś dziwny. Czemu np. Werbkowice z chełmskimi? Zemborzyce w tej grupie dziwią jeszcze bardziej.
LZS Niedźwica to może faktycznie być z Kościelnej. To może z tego powstał istniejący potem Grom?
Rozalin wg. Wikipedii to koło Opola Lubelskiego, Zofianka koło Poniatowej.