romek
poniedziałek, 15 grudnia 2014, 14:04

Wrzutka 2014 / Ireneusz Zarczuk (trener Łady Biłgoraj): – Chodziło o zrównoważenie doświadczenia z „młodzieńczą” fantazją

pieczeodpwrzudoirZapraszamy do lektury pierwszej części odpowiedzi Ireneusza Zarczuka na pytania, które zadało kilkunastu naszych czytelników. Naprawdę warto! (wrzutka to stały cykl dziennikarski na strone klubowej Łady).

***

Derek: Dlaczego zdecydował się pan na wznowienie kariery? Czy było to związane ze słabą formą chłopaków?
– Raczej wzmocnieniem morali w drużynie. Mój powrót nastąpił w meczu z Opolaninem w którym z przyczyn osobistych nie mógł wystąpić Marek Pyda. W dużej mierze chodziło o zrównoważenie doświadczenia z „młodzieńczą” fantazją na boisku. A czy decyzja była trafna to już pozostawiam ocenie kibicom.

aa: Czy młodzi zawodnicy jak Blicharz, Birut, Michoński czy Rafał Konopka mają szanse na regularne występy w seniorach na wiosne i czy mogą oni stanowić o sile drużyny??
– W zasadzie to wszystko zależy od nich samych. Czy podejmą trud ciężkich przygotowań okresu przygotowawczego, czy je wytrzymają, czy powalczą i wywalczą swoje miejsce w meczowej jedenastce, lub osiemnastce.

X fan: Jacy zawodnicy z zespołu trenera Mury są wyróżniającymi się postaciami w zespole i czy ktoś z nich będzie występował w seniorach?
– Czy będą występować? Myślę, że odpowiedź jest zawarta w odpowiedzi na poprzednie pytanie. Zarówno drużynę juniorów jak i seniorów „dopadła” w tej rundzie istna plaga kontuzji i negatywnych zdarzeń losowych. Gdyby nie to nasze pozycje w tabelach byłyby znacznie bardziej satysfakcjonujące dysponując w drużynach wyżej wymienionymi zawodnikami. A przecież są tam jeszcze Kniaź, Sławkowski i kilku innych perspektywicznych graczy.

piłkarz: Czy nie uważa Pan że faworyzuje pan co nie których zawodników, przez co lepsi zawodnicy przesiadują na ławce rezerwowych , miejsce w tabeli to odzwierciedla.
– Już sam fakt że to pytanie zadaje „piłkarz” świadczy że ta osoba znalazła przyczynę naszych takich a nie innych poczynań boiskowych przynajmniej swoim myślę trochę subiektywnym zdaniem. Uważam, że sensowniej byłoby zapytać którzy zawodnicy i w którym spotkaniu, bo rotacja w składzie w tej rundzie z różnych przyczyn była tak duża, że ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie.

kibic: Jak postrzega pan przyszłość klubu patrząc na rozwój młodych zawodników? Czy jest ktoś kto w przyszłości będzie kluczowym zawodnikiem zespołu?
– Zadatki na porządnych zawodników i to myślę nie tylko na poziomie IV ligowym ma większość zawodników wymienionych wcześniej. Mnie natomiast martwią dwie rzeczy: pierwsza to brak możliwości zatrzymania tych którzy kończą szkołę średnią (przez brak możliwości dalszego kształcenia się w naszym mieście), druga – brak drużyny juniorów młodszych – a co za tym idzie w najbliższym czasie braku dopływu zawodników do drużyny juniorów starszych będących bezpośrednim zapleczem drużyny seniorów.

murnaer: Może nam pan uchylić rąbka tajemnicy, czy kibice zobaczą pana na parkiecie nowoczesnej hali na częstochowskim Zawodziu?
– Z wielką przyjemnością skorzystamy z zaproszenia uczestnictwa w tak prestiżowym turnieju, więc jeżeli zdrowie pozwoli wybiorę się z zawodnikami do Częstochowy ale w jakiej roli – decyzja zapadnie w najbliższym czasie.

…: Przed sezonem szeregi Łady opuścił Mateusz Zarzycki, jak pan myśli czy nie przydało by się jego doświadczenie na wiosnę? Patrząc na skład rundy jesiennej brakowało kreatywnego zawodnika który jednym podaniem potrafiłby otworzyć drogę do bramki.
– Mateusz swoją decyzję o odejściu podjął przebywając za granicą. To był jego suwerenny wybór który my jako klub uszanowaliśmy. Patrząc jednak na ilość niewykorzystanych sytuacji bardziej niż ostatniego podania brakowało w tej rundzie egzekutora pod bramką przeciwnika aniżeli asystenta.

elsim: Podobno w przeciągu ostatniego roku kilkukrotnie kontaktował się z panem Wojciech Białek. Czy to prawda, że „Biały” chciałby wrócić do Łady?
– Faktycznie, kontaktowaliśmy się z Wojtkiem w momencie jego rozstania Avią Świdnik zimą ubiegłego roku. Jednak jego wymagania finansowe były ponad możliwości jakimi dysponował i dysponuje nasz klub. Raczej bardziej nazwałbym to „sondowaniem” IV ligowego rynku niż faktyczną chęcią powrotu do Biłgoraja.

yr: Co się dzieje z Danielem Szkałubą? Czy próbował pan po raz drugi wyciągnąć tego chłopaka z Tarpana Korchów?
– Po raz drugi i trzeci również. Daniel gra w Korchowie i chyba mu tam dobrze bo ciągle tam jest.

Stano: W kuluarach mówi się o przyjściu do Łady Patryka Dorosza i Łukasza Kusiaka. Czy może pan potwierdzić, że są zainteresowani grą w Ładzie?
– Ten temat również był wielokrotnie „odgrzewany”. Jednak jak dotąd nie udało nam się realnie przebić oferty Victorii i Gromu, a oprócz zainteresowania muszą być też chęci, a te są chyba mniejsze od zainteresowania.

uczennica: Dlaczego nie podjął się pan prowadzenia zajęć dodatkowych w piłkę nożną dziewcząt w ZSBiO. Pańskim zdaniem to nie sport dla dziewczyn, da sie nauczyć czegoś ? Co sądzi pan o poziomie gry dziewcząt?
– Myślę, że to jest sport dla wszystkich. A więc również dla dziewcząt. Powiem więcej – uważam że już dawno powinna być w Biłgoraju żeńska drużyna piłki nożnej grająca w odpowiedniej lidze. Bo skoro mogą być takie w Łaszczowie, Krasnymstawie, Zamościu to czemu nie w Biłgoraju? Jeżeli chodzi o sport szkolny już zgłosiłem wniosek do Przewodniczącego Powiatowego Stowarzyszenia Sportu Szkolnego o forsowanie postulatu umieszczenia żeńskiej halowej piłki nożnej w kalendarzu licealiady na następne lata. Mówiąc szczerze bardzo chętnie organizuję zajęcia z piłki nożnej dziewcząt w ramach lekcji wychowania fizycznego i twierdzę, że umiejętności z tej dyscypliny wynoszone z gimnazjum są coraz wyższe. A jeżeli chodzi o prowadzenie zajęć w szkole w której pracuję sprawa jest jak najbardziej aktualna i rozwojowa.

fos: Czy uważasz że liga osiedlowa dalej powinna się nazywać/funkcjonować jako „amatorska” mając na uwadze to ilu „profesjonalnych” graczy w niej uczestniczy?
– Z tego co się co wiem organizatorzy bacznie pilnują by wszyscy uczestnicy byli w statusie amatora, więc nazwa jest chyba prawidłowa. A ci którzy grali kiedyś lub funkcjonują w statusie oldboya (czyli wiek 35+) dodają tym rozgrywkom trochę więcej poziomu i emocji, bo kto nie chciałby takiego zawodnika z satysfakcją ograć?

Stano: Czy myślał pan patrząc na runde jesienną o wypożyczeniu jakiś młodych zawodników ze Stali II Stalowa Wola? Z tego co wiem wpływowe postacie ze Stali znają się bardzo dobrze ze środowiskiem Zarządu Łady, a i Pańska znajomość z trenerem Kasiakiem na pewno by tu pomogła.
– Dobrze, że zimowa przerwa jest tak długa. Będziemy mieli dużo czasu na rozważenie różnorodnych wariantów wyjścia z kryzysowej sytuacji. Myślę, że ten podany w pytaniu również weźmiemy pod uwagę.

markus122: pytanie z innej beczki. Jak pan się czuje w roli wychowawcy? Szkolnego i tego na boisku.
– Powiem szczerze, że dla mnie każde powierzone wychowawstwo to prawdziwe wyróżnienie. Na boisku staram się prowadzić drużyny w duchu „fair play”, z poszanowaniem siebie, kolegi z drużyny i przeciwnika, natomiast w szkole oprócz oczywiście tych wyżej wymienionych wartości istotna jest według mnie umiejętność słuchania i obserwowania młodych ludzi. Słuchania – a co za tym idzie wychwycenia tego co mają do powiedzenia – i późniejsza rozmowa, obserwacja – czyli wychwycenie zmiany w sposobie zachowania, wyglądzie zewnętrznym, to często również odzwierciedlenie tego co dzieje się z daną osobą.

ZSBiO: Jak pan łączy dwa obowiązki. Rola nauczyciela w-fu i trenera tak prestiżowego klubu jak Łada Biłgoraj to nie lada wyzwanie.
– Też tak uważam i staram się nigdy o tym nie zapominać. Jednak nawet pełniąc tak ważne role najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku i „ludzkiej” normalności, bo nauczycielem i trenerem się bywa a człowiekiem się po prostu jest.

Koniec cz. 1 – cdn.

ladabilgoraj.pl


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.