romek
czwartek, 16 października 2014, 10:48

Słynne mecze lubelskiej piłki / MOTOR Lublin – LUBLINIANKA 0:4, Po długim sezonie zgrzytają tryby w Motorze!

gorbatTen mecz rozegrano 7 października 1962 roku przy ul. Kresowej. Piłkarskie derby Lublina wywołały olbrzymie zainteresowanie. Na mecz przyszło ok. 15 tysięcy kibiców. W solidnym Motorze zabrakło tylko Stanisława Mielniczka, Lublinianka wybiegła w najsilniejszym składzie. Zdaniem kibiców „wojskowi” mieli mocniejszy zespół, lecz kibice Motoru liczyli na niespodziankę. W końcu byli już niemal w II lidze! Dla zakochanej w Motorze Kalinowszczyzny był to jednak dramatycznie słaby mecz gospodarzy. Motor poległ 0:4.

Tadeusz Gański w Kurierze Lubelskim napisał; „Z wyliczeń statystycznych wynika, że Motor miał wiecej z gry. Napastnicy nie potrafili zwieńczyc akcji celnym strzałem. Brakowało w ataku sprytnego dyrygenta, który by rozgrywało piłki. Jeden Famulski to za mało. Usprawiedliwieniem Motoru może być tylko długi sezon drużyny – drużyna wygrała rozgrywki klasy okręgowej, walczyła w barażach o wejście do II ligi, w których zajęła drugie miejsce, wreszcie po raz kolejny walczyła  w Klasie  „O”. Przypominamy – był to sezon zmiany rozgrywek z wiosna-jesień, na jesień-wiosna…

Z pozoru mecz jakich wiele, a zaliczenie go do miana „słynnych” to przede wszystkim fakt, iż było to spotkanie w klasie okregowej – wobec 15 tysięcy kibiców. Motor w okrutnych okolicznościach przegrał wygrane eliminacje barażowe o wejście do II ligi. Dwa wygrane mecze PZPN zweryfikował jako walkowery dla Warmii Olszyn i Włóknierza Łódź. No – niby można było go w tym meczu traktować jako faworyta, ale niekoniecznie.

No i ten przeważający „pokaleczony faworyt” przegrał aż 0:4!

W tym spotkaniu na wyróżnienie zasłużyli bramkarz Leszek Kokowicz, Czesław Ciupa, Marian Nowara, Teodor Gorbat, Edward Pietrasiński i Zygfryd Olschok w Lubliniance, a w Motorze jedynie wymieniano nazwisko Macieja Famulskiego.

Bramki strzelili: Pietrasiński 2, Olschok i Gorbat.

lubelskapilka.pl / cykl – Słynne mecze lubelskiej piłki / hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.