romek
piątek, 22 sierpnia 2014, 07:44

LEKSYKON lp/ Aleksander POKINSOCHA (Motor Lublin) – W Lublinie grał krótko, ale był ulubieńcem kibiców i kibicek…

Aleksander Pokinsocha w Górniku Wałbrzych – pierwszy z lewej w 1. rzędzie.

Przełom lat 60-tych i 70-tych. Lublin. W owych czasach pojawienie się Aleksandra Pokinsochy w Motorze było jednym z większych transferów ligowych.  Kim był i skąd przyjechał do Lublina?

Już jako junior na początku lat 60-tych ubiegłego wieku błysnął wielkim talentem w barwach Górnika Wałbrzych. W 1961 roku wywalczył wicemistrzostwo Polski juniorów. Właśnie w 1961 roku Górnik walczył o finał z Lublinianką, po remisie 0:0 wygrał 3:1. Niestety w finale uległ Zrywowi Chorzów nieco „tajemniczym” wynikiem 1:10. Być może wówczas zapamiętali go działacze  Motoru. Przypomnieli sobie osiem lat później. Motor chciał  zdobyć awans do wyższej ligi. Na stadion przy ul. Kresowej na każdy mecz ligowych ciągnęły tłumy… Wysoki, przebojowy Pokinsocha błyszczał przez kilka miesięcy, jednak grali wówczas w Lublinie tej klasy piłkarze co: Sokołowski, Brysiak czy Famulski.

Szybki skrzydłowy nie przebił się na stałe do pierwszej drużyny i ruszył w Polskę szukać swojego miejsca.
– Pokinsocha pojawił się w Lublinie w 1969 roku. Wysoki, przystojny, mocno zbudowany – zapowiadał się na ekstra gracza wspomina jeden z kibiców Motoru.

Ale wtajemniczeni w wewnętrzne życie klubu wiedzieli swoje – piłkę kochał tak samo jak inne uciechy i emocje życia. Rozmieniał swój talent tam, gdzie piłkarz nie powinien się pokazywać. Swój pobyt w Lublinie zaznaczył strzeleniem może jednej może dwóch goli i wyjechał w siną dal.  Słuch po nim zaginął. Ale kiedy ponownie kibice o nim usłyszeli – już było głośno. Później w sezonie 1971/72  zaliczył jeden  występ w Odrze Opole i podobnie jak z Lublina, też gdzieś ruszył.

Oto w  1977 roku Stal Brzeg awansowała w do II ligi, ale przed rozpoczęciem rozgrywek wybuchła afera. Okazało się, że w barażach o awans do II ligi w Stali grał nieuprawniony zawodnik (Aleksander Pokin-Socha) i posypały się walkowery. Stal nie zagrała więc w II lidze. Pośrednim „sprawcą” afery był Pokinsocha.

POKINSOCHA Aleksander (ur. 1943). Napastnik, skrzydłowy. Kluby: Górnik Wałbrzych (wicemistrz Polski juniorów), Motor Lublin, Odra Opole,  Stal Brzeg. Talent rozmieniony na drobne.

LEKSYKON lp / Henryk Sieńko


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.