romek
niedziela, 17 sierpnia 2014, 10:09

70 lat Startu 1944 Krasnystaw / Klub ma swój hymn! * Akademia i spotkanie pokoleń…

Akademia z okazji 70. urodzin Startu Krasnystaw była najważniejszym fragmentem obchodów roku jubileuszu. Rozpoczęła się bezpośrednio po mszy świętej odprawionej w intencji zmarłych sportowców klubu.

A uroczystość rozpoczęła premiera klubowego hymnu przygotowanego z tej okazji:

– Zmobilizowałem do tego pomysłu kompozytora, prof. dr hab. Mariusza Dubaja – rodem z Krasnegostawu. Słowa napisał Saturnin Naliwajko – też rodem z Krasnegostawu satyryk i dziennikarz, który obecnie mieszka w pobliżu Wrocławia – powiedzial nam były piłkarz i działacz Startu Ireneusz Wojciechowski.

Pełne zaskoczenie i uznanie na początek. Hymn w swoim klimacie łączy historię i teraźniejszość. Z pewnością kibice nauczą się szybko – planowana jest też wersja w wykonaniu kibiców. Wkrótce hymn ‚zaprezentujemy’ na naszym portalu.

Część merytoryczna to głównie – bo taka była intencja zarządu – przypomnienie i prezentacja historii klubu, oraz jej Twórców.  Tych, którzy tę historię pisali, bez ktorych Start byłby inny. To swoiste spotkanie pokoleń, wspomnienia meczów, piłkarskich zdarzeń i opowieści ludzi o ludziach… Odznaczono i wyróżniono dziesiątki piłkarzy, działaczy, kibiców…

Przybył marszałek wopjewództwa Krzysztof Grabczuk, członek zarządu PZPN Artur Kapelko, prezes LZPN Zbigniew Bartnik, prezes OZPN Chełm Anatol Obuch, a także prof. dr hab. Dariusz Słapek dyrektor Lubelskiego Centrum Dokumentacji Sportu przy UMCS, który obiecał wszechstronną pomoc w pracach nad monografią klubu. Oczywiście w komplecie pojawiły się władze miasta z przewodniczącym Edwardem Kawęckim i burmistrzem Andrzejem Jakubcem, starostwa z przewodniczącym Markiem Nowosadzkim i starostą Januszem Szpakiem.  Byli reprezentanci sponsorów – na czele z Zygmuntem Kapuścikiem, prezesem Kartonex-u, który podkreślił, że mówiąc o Starcie zawsze trzeba pamiętać i mówić o historii  zapasów i o innych sekcjach.

– Start może i jest tylko w piątej lidze, ale powiat Krasnystaw w swojej historii miał aż trzy kluby na poziomie trzecioligowym (Start, Ruch Izbica i Hetman Żółkiewka) – zauważył jeden z obecnych na uroczystości. Dzisiaj gra w III lidze Żółkiewka… – I pod tym względem trudno znaleźć drugi taki powiat w województwie lubelskim. Okolicznościowe poszukiwania innych powiatów z trzema trzecioligowcami w historii było już trudniejsze.

– Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli i tym którzy przygotowali akademię. Także młodzieży, bo to ona w przyszłości przygotuje kolejna akademią – powiedział na zakończenie prowadzący imprezę Marcin Miś.

– Ten hymn to symbol, znów coś rozpoczyna –  mówił jeden z kibiców opuszczając salę Krasnostawskiego Domu Kultury gdzie można jeszcze przez kilka dni obejrzeć wystawę zorganizowaną w ramach ochodów urodzin klubu.

rdg

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.