romek
niedziela, 10 sierpnia 2014, 07:03

V liga ZAMOŚĆ / Inauguracja dla Łaszczowa… * Jak zagra beniaminek? – pytają w Łaszczówce, Dereźni, Zamościu i Frampolu…

Rozpoczyna się kolejny, nowy piłkarski sezon zamojskiej ligi okręgowej. Ten rok, dzięki mundialowi, dostarczył kibicom niezapomnianych wrażeń, szczególnie za sprawą wspaniale grających Niemców. Okazuje się jednak, że bliższa sercu koszula i zaczynamy tęsknić za rozgrywkami zdecydowanie niższego szczebla, w których uczestniczą zespoły z najbliższej okolicy. Te rozgrywki także wzbudzają spore emocje. Na tym właśnie polega urok sportu.

Już w najbliższy weekend na ośmiu boiskach Zamojszczyzny wybiegną zespoły ligi okręgowej. Sympatycy poszczególnych zespołów już teraz zadają sobie pytanie o ligowe szanse swoich ulubieńców mając cichą nadzieję na sukces. Tymczasem już w pierwszej kolejce będą zwycięzcy i zwyciężeni, bo takie są reguły gry.

Wszyscy mamy jeszcze w pamięci niezwykle udane rozgrywki sezonu 20013/2014, które trzymały kibiców w napięciu prawie do samego końca. Ostatecznie rywalizację wygrał Kryształ Werbkowice, ale emocji było co niemiara. Teraz cała ta zabawa rozpoczyna się od nowa i w głębi ducha liczymy na „powtórkę z rozrywki”. Jak będzie? Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Wiele wskazuje na to, że i tym razem rozpoczynający się sezon może być równie ciekawy, jak poprzedni. Dlaczego?

Przede wszystkim trudno jest wskazać zdecydowanego faworyta. Zazwyczaj jest nim spadkowicz z IV ligi, którego ambicją jest powrót do wyższej klasy rozgrywek. Nie zawsze jednak atut doświadczenia jest wystarczający dla osiągnięcia zamierzonego celu. Świadczy o tym choćby przykład Huczwy Tyszowce, która uchodziła w ubiegłym sezonie za zdecydowanego faworyta rozgrywek, ale rywalizację wygrali piłkarze z Werbkowic. Istniało też podejrzenie, że zespół Huczwy nie kwapił się zbytnio do awansu ze względów finansowych. Istnieje bowiem grono klubów, które pod względem sportowym są przygotowane go gry w IV lidze, lecz ich sytuacja finansowa nie pozwala na uczestnictwo w rywalizacji na wyższym poziomie. Anglicy określają taką sytuację powiedzeniem „no money, no honey” (nie ma kasy, nie ma miodu). Roztocze Szczebrzeszyn zasmakowało gry w IV lidze i zapewne zechce do niej powrócić.

Do grona faworytów należy zaliczyć Unię Hrubieszów, która zechce w tym sezonie wypłynąć wreszcie na szersze wody. Gdyby nie fatalna jesień ubiegłego sezonu to następcy Tomasza Kiełbowicza już w wyższej klasie, ale bez wątpienia wyciągną z przegranej odpowiednie wnioski i zgłoszą swoje aspiracje do końcowego sukcesu.

Także Grom Różaniec znowu podejmie walkę o końcowe zwycięstwo. W ubiegłym sezonie w Różańcu rozbudzono wielkie nadzieje na awans, lecz w fatalna runda wiosenna pokrzyżowała te ambitne plany. Jeśli w zespole nie zajdą jakieś większe zmiany personalne to Grom i w tym sezonie może gromić konkurentów.

Nie można również lekceważyć tyszowieckiej Huczwy. To drużyna mocna, dysponująca doświadczonymi piłkarzami, którzy jeszcze niedawno radzili sobie w IV lidze. W ostatnim meczu ubiegłego sezonu Huczwa zmasakrowała w Łaszczowie miejscową Koronę, dowodząc swojej siły. Nic nie wskazuje na to, że zespół z Tyszowiec doznał znaczącego osłabienia, które uniemożliwi mu nadawanie tonu rozgrywkom.

Wydaje się, że niespodziankę sprawić może Igros Krasnobród. Ubiegłoroczna runda jesienna w wykonaniu tej drużyny była więcej niż fatalna i w efekcie Igros zakończył rozgrywki w strefie spadkowej. Zimą nastąpiły wzmocnienia i w rundzie wiosennej oglądaliśmy już zupełnie inny, odmieniony zespół. Zachowując swój potencjał Igros sprawi swoim licznym sympatykom sporo przyjemnych niespodzianek.

Ciekawe też, czy Victoria Łukowa/Chmielek zachowa tyle siły, by i w nadchodzącym sezonie być zespołem groźnym dla najlepszych i ostatecznie zerwać z tradycją balansowania nad strefą spadkową. W ubiegłym sezonie Victoria była prawdziwą rewelacją rozgrywek, a tym razem ma szanse przekonać kibiców, że jej sukcesy nie były przypadkowe.

Wielką niewiadomą jest postawa czterech beniaminków. Pogoń 96 Łaszczówka zdobyła po zwycięstwie nad Koroną Łaszczów puchar Starosty Tomaszowskiego dowodząc, że poradzi sobie zapewne w lidze okręgowej. Włókniarz Frampol grał w sezonie 2008/2009 w lidze, ale był to jedynie epizod. Trudno jest orzec, jaką siłę reprezentuje po pięciu latach.

Trudno także przewidzieć postawę Gryfa Gmina Zamość, czy też Oriona Derenia Sokolska. Wartość debiutantów ocenimy już po pierwszych kilku ligowych kolejkach. Trudno sobie jednak wyobrazić, by któraś z tych drużyn powtórzyła „wyczyn” Huraganu Hrubieszów. Postawa beniaminków mieć będzie duży wpływ na poziom rozgrywek i miejmy nadzieję, że żaden z nich nie stanie się „chłopcem do bicia”.

Co z Koroną Łaszczów? Spora niewiadoma. Od wielu sezonów Korona zalicza się do zespołów górnej części tabeli, lecz nie podejmuje walki o awans. No money, no honey. Ponadto w letniej przerwie puszczano pogłoski o zmianie trenera, odejściu uzdolnionego bramkarza, wzmocnieniu obrony. Takie typowe wakacyjne ble, ble, ble kibiców na internetowym forum. Bez wątpienia jednak spadek tej drużynie nie grozi, a awans nie jest, zdaje się, w planach.

Należy oczekiwać, że rozgrywki ligi okręgowej cieszyć się będą popularnością, a na trybunach stadionów nie zabraknie sympatyków piłki nożnej. W końcu gra się dla kibiców, których obecność uskrzydla graczy. I oby wszystkie ligowe spotkania sprawiały radość zarówno zawodnikom, jak i obserwatorom ligowych zmagań.

Jamcito / lkskorona.futbolowo.pl

***

W sobotę na inauguracje Korona Łaszczów wygrała  z Ostoją w Skierbieszowie 3:2, obejmując fotel lidera.

Najbliższa kolejka 1
Ostoja Skierbieszów – Korona Łaszczów 2:3
Unia Hrubieszów – Sparta Łabunie
Pogoń 96 Łaszczówka – Igros Krasnobród
Gryf Gmina Zamość – Huczwa Tyszowce
Włókniarz Frampol – Victoria Łukowa
Olimpia Miączyn – Sokół Zwierzyniec
Grom Różaniec – Sparta Wożuczyn
Orion Dereźnia – Roztocze Szczebrzeszyn

rd


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.