romek
środa, 30 lipca 2014, 19:09

Radzyń Podlaski / Mecz jak senne marzenie…

Ta data przejdzie do historii Orląt. 3 sierpnia o godz. 16.00 przyjedzie do Radzynia drużyna będąca spadkobierczynią czterokrotnego mistrza kraju sprzed wojny – Pogoń, też LKS, ale nie ludowy, a lwowski, aby rozegrać mecz z okazji obchodów 90-lecia Klubu Orlęta Radzyń.  Mecz odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego.

***

 Co o najbardziej oczekiwanych naszych gościach podpowiada Wikipedia?

Zespół Pogończyków lub Pogoniarzy ma barwy czerwono-niebiesko-białe i jest z klubu o 20 lat starszego od Orląt. Za rok założenia przyjmuje się 1904, kiedy to powstał Klub Gimnastyczno-Sportowy IV Gimnazjum. Drużyna zadebiutowała w najwyższej lidze 3 kwietnia 1927. Od 1907 do 1939 roku grała pod nazwą LKS Pogoń. Po wejściu wojsk radzieckich na tereny II Rzeczpospolitej przestała istnieć. Reaktywowano ją 70 lat później. Obecnie zajmuje 31. miejsce w tabeli wszech czasów ekstraklasy, będąc zarazem jednym z najbardziej utytułowanych przedwojennych naszych klubów piłkarskich. Lwowski Klub Sportowy był współzałożycielem Związku Polskiego Piłki Nożnej przy federacji austriackiej, a potem Polskiego Związku Piłki Nożnej i pomysłodawcą mistrzostw kraju. Tu ciekawostka. W roku 1909 Pogoń założyła klub sportowy JKS Jarosław. Był jej filią do 1914 roku i występował pod nazwą Pogoń Jarosław. Lwowska drużyna piłkarska do roku 1939 była jedną z sekcji i wielosekcyjnego LKS. Dziś oprócz futbolowej, jest tylko sekcja kolarska. Pogoń, obok Warszawianki, jest jedynym zespołem, który nigdy nie spadł z ekstraklasy.

W 1938 roku Związek Polskich Związków Sportowych przyznał jej tytuł najlepszego i najbardziej zasłużonego klubu sportowego w Polsce. Najbardziej charakterystycznym miejscem stadionu Pogoni były rosnące wokół boiska kasztanowce, na które podczas meczów wspinali się batiarzy i za darmo z konarów obserwowali wydarzenia na boisku. Każdy z kibiców miał swoją gałąźŸ, a gałęzie te przechodziły z ojca na syna lub… zostawały w rodzinie. Z kasztanowców w czasie spotkań słychać było gwizdy, będące zarówno oznaką satysfakcji z gry, jak i niezadowolenia (widzowie nie mogli bić braw, ponieważ musieli trzymać się drzewa).  Funkcję  lwowskiej Pogoni pełniło dotąd 14 prezesów. Większość z nich była profesorami lub żołnierzami w stopniu wyższego oficera. Od 2009 prezesem jest Marek Horbań. Od lipca 2012 pierwszym szkoleniowcem jest Ukrainiec Konstantyn Lemiszko.

Przed II wojną światową kibicowali lub sympatyzowali z nią wykładowcy i studenci Uniwersytetu im. Jana Kazimierza oraz Politechniki Lwowskiej, miejska palestra, oficerowie, artyści, dziennikarze i arystokracja.  Współcześnie fani klubu skupiają się wokół Stowarzyszenia Sympatyków Pogoni Lwów. Stowarzyszenie zajmuje się zbieraniem pieniędzy na rzecz kresowych cmentarzy, kombatantów, polskich dzieci na Ukrainie i samego klubu. Kibice Pogoni podejmują też współpracę z fanami innych drużyn, m.in. Legii Warszawa i Śląska Wrocław. W 2012 we współpracy z kibicami leszczyńskiej Unii zostały zaprojektowane szaliki Pogoni. Hymnem lwowskiego klubu jest pieśń marszowa Marsz Pogoni, rozpisana na chór męski. Autorem słów i muzyki był Henryk Zbierzchowski.

Liczby z historii: 

= Wacław Kuchar, zawodnik Pogoni w latach 1912-1935. Liczba sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej: 13 (1927-1939)

= Pierwsze zwycięstwo w ekstraklasie: 3 kwietnia 1927 Pogoń Lwów – Hasmonea Lwów 7:1 (3:0)

= Najwyższe zwycięstwo w ekstraklasie: 3 września 1927 Pogoń Lwów – Legia Warszawa 11:2 (6:1)

= Najwyższe zwycięstwo w mistrzostwach Polski: 1922 Pogoń Lwów – Ruch Hajduki Wielkie 12:0 i 1926 Pogoń Lwów – Lublinianka 12:0

= Najwyższa porażka w ekstraklasie: 15 kwietnia 1928 Legia Warszawa – Pogoń Lwów 7:0 i 26 kwietnia 1931 Warta Poznań – Pogoń Lwów 7:0

= Najwięcej meczów w historii: Wacław Kuchar – 1052

= Najwięcej goli w historii: Wacław Kuchar – 1065

= Rekordy indywidualne: Spirydion Albański, bramkarz Pogoni w latach 1928-1939

 = Najwięcej meczów ligowych:

1. Spirydion Albański 234

2. Stanisław Deutschmann 189

3. Wacław Kuchar 161

 = Najwięcej goli ligowych:

1. Michał Matyas 100

2. Edmund Majowski 53

3. Wacław Kuchar 47

Królowie strzelców ligi polskiej:

1935 / Michał Matyas 22

= Najwięcej występów w reprezentacji:

1. Wacław Kuchar 23

2. Spirydion Albański 21

3. Michał Matyas 18

 Inicjatywa zjednoczenia młodzieży polskiej we Lwowie wokół sportu pojawiła się w 2007. Rozpoczęły się pierwsze treningi w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego. W  treningach brali udział studenci narodowości polskiej. We wrześniu 2008 dostali dotację Fundacji „Semper Polonia”. Opłacono wynajem hali. Pod koniec 2008 członkowie klubu wystąpili z pomysłem rejestracji organizacji i przyjęcia nazwy LKS Pogoń Lwów.

W styczniu 2009 r.dzięki staraniom młodych Polaków mieszkających i studiujących, wsparciu Konsulatu RP we Lwowie (z konsulem Grzegorzem Opalińskim) i Fundacji „Semper Fidelis”, która przekazała dotację na działalność Lwowski Klub Sportowy Pogoń został reaktywowany. Drużyna rozgrywała mecze najpierw w szkolnych halach. W kwietniu zaczęto wynajmować boisko od ukraińskiego Dynama. Klub formalnie zarejestrowano w sierpniu. 10 października doszło do oficjalnej inauguracji: odprawiono mszę w katedrze lwowskiej, złożono kwiaty na Cmentarzu Orląt i rozegrano towarzyski mecz z Polonią Chmielnicki na boisku Szkolar na Pohulance przy Cmentarzu Łyczakowskim. Pogoń wygrała 2:0 po bramkach Pawła Winiarskiego. Na mecz przybyły delegacje sejmu i senatu, zabrakło jednak przedstawicieli PZPN. Reaktywacja Pogoni Lwów została entuzjastycznie przyjęta w Polsce. Klubowi pomagało Stowarzyszenie Sympatyków LKS Pogoń Lwów (SSPL). W 2010 sponsorami klubu zostały firmy PZU Ukraina oraz Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka. Pogoń wystartowała w rozgrywkach ligi okręgowej obwodu lwowskiego. Wygrała je i uzyskała awans do Wyższej Ligi obwodowej (piąty szczebel). W 2011 współpracę z klubem rozpoczął PKP Cargo. Pierwsza drużyna regularnie rozgrywa mecze z drużynami na terenie RP, dotąd m.in. z Radomiakiem, Cracovią, Wartą Poznań i Siarką Tarnobrzeg.

Ponadto klub nawiązał współpracę z Chrobrym Głogów, Polonią Przemyśl i Strugiem Tyczyn. Sezon 2011 drużyna ukończyła na siódmym miejscu w tabeli Wyższej Ligi, lecz władze klubu postanowiły zgłosić zespół do Premier Ligi lwowskiej (IV poziom). Debiutancki sezon zakończono na siódmej pozycji. Od listopada 2012 klub wspiera spółka Trade Trans. W rozgrywkach sezonu 2013 drużyna seniorów uplasowała się na dziewiątym miejscu. Po reaktywacji w 2009 stroje Pogoni stanowią tradycyjne pasiaste koszulki, niebieskie spodenki oraz getry czerwone lub niebieskie. Od 2010 komplety szyła duńska firma Hummel International. Od 2012 pierwszej drużynie stroje dostarcza polska firma Colo, a juniorom hiszpańska Joma.

Na podstawie wpisów Wikipedii opracował JCH / orleta-spomlek.pl

 


Komentarze do 'Radzyń Podlaski / Mecz jak senne marzenie…' (1)
  • Lędzic5 lat temu Bezpośredni link

    Drużynę ORLĄT pozdrawia autor art. o POGONI na Wikipedii i red. strony ORŁÓW Kazimierz. Udanych wrażeń na meczu!

  • Dodaj komentarz

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.