romek
sobota, 26 lipca 2014, 09:32

Walka na raporty…

To co rzuca się w oczy na początku sezonu 2014/15 to swoista walka na raporty firm konsultingowych na temat polskiej piłki nożnej.

Ostatnio pojawiły się aż trzy, firmowane przez EY, Deloitte oraz Grant Thornton.

To bardzo pozytywny sygnał, że polska piłka nadal stanowi obiekt zainteresowania poważnych firm doradczych. Raporty te zawierają wiele interesujących danych oraz faktów, jak np. ten, że mecz Legii z Lechem zanotował wyższą oglądalność w stacji Canal+ w Polsce niż Gran Derbi (za raportem Ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2014, EY). Można również przeczytać: „Nie łudźmy się, że zawodnicy którzy od kilku, a czasami kilkunastu lat, grają w polskiej Ekstraklasie i do tej pory niewiele osiągnęli na boiskach europejskich, będą w stanie wprowadzić klub do Ligi Mistrzów” (Jan Letkiewicz, Partner Zarządzający, Audyt, Grant Thornton)

Cieszy również coraz szersze uczestnictwo przedstawicieli firm konsultingowych w zarządzaniu piłką nożną. Krzysztof Sachs, Partner firmy EY, to Przewodniczący Komisji Licencji Klubowych PZPN, a Jan Letkiewicz, Partner Zarządzający firmy Grant Thornton, to Przewodniczący Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN. Z pewnością gwarantuje to trafność decyzji i transparentność procesu licencyjnego. Ponadto Grant Thornton badał sprawozdania finansowe Polskiego Związku Piłki Nożnej, a EY doradzał PZPN-owi w sprawie decyzji na temat budowy siedziby.

Obecność członków kierownictwa EY i Grant Thornton w składzie organów PZPN daje też gwarancję wiarygodności danych prezentowanych w raportach. Z kolei Deloitte od lat wydaje międzynarodową publikację Football Money League, zawierającą przegląd danych finansowych czołowych klubów i lig europejskich. Tak więc, z czystym sumieniem można polecić lekturę tych pozycji na długie letnie wieczory, np. po obejrzeniu meczu polskiej drużyny w eliminacjach do europejskich pucharów.

Poniżej linki do ww. raportów.

Ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2014 – Raport EY

Piłkarska liga finansowa 2014 – Raport Deloitte

Rynek transferów piłkarskich w Polsce – Raport Grant Thornton

Waldemar Baryło/pilkawgrze.eu


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.