romek
wtorek, 15 lipca 2014, 07:59

Polscy pisarze wygrywają turniej piłkarski we Frankfurcie nad Odrą / Piotr REISS w składzie ludzi pióra i klawiatury…

12 lipca we Frankfurcie nad Odrą odbył się turniej „Autorennationalmannschaften im Turnier”, w którym udział wzięły drużyny pisarzy z Niemiec i Polski, oraz Reprezentacja Frankfurtu i Słubic. W pełni zasłużenie zwycięzcą imprezy została Reprezentacja Polskich Pisarzy, wspomagana przez byłego reprezentanta Polski, eks-piłkarza Lecha Poznań, Herthy Berlin i MSV Duisburg – Piotra Reissa (autor książki „Spowiedź piłkarza”). Z ławki trenerskiej polskimi pisarzami dowodził słynny manager Andrzej Grajewski (niegdyś właściciel Widzewa Łódź).

W meczu otwarcia na stadionie FC Frankfurt (Oder) E.V. e.V. zmierzyły się drużyny z Niemiec i Polski. Polacy narzucili swój ofensywny styl gry i dość szybko po podaniu Piotra Reissa kapitan polskich pisarzy Zbigniew Masternak (prozaik, scenarzysta filmowy) dał prowadzenie drużynie z orzełkiem na piersi. Była szansa na 2:0, ale w drugiej dogodnej sytuacji Masternak przestrzelił. Dopiero w drugiej połowie padała druga bramka dla Polski – zdobył ją Piotr Reiss. Było to pierwsze zwycięstwo drużyny pisarzy nad kolegami z Niemiec, dotychczasowy bilans był niekorzystny (dwie porażki i remis w 2012 roku, podczas Euro Pisarzy). I chyba pierwsze historyczne zwycięstwo polskiej reprezentacji piłkarskiej nad reprezentacją niemiecką!

Rozpędzeni pisarze rozbili już w pierwszej połowie Reprezentację Frankfurtu i Słubic aż 3:0 (2 gole Zbigniew Masternak – pierwszy po asyście Piotra Reissa, drugi po podaniu kabareciarza i prozaika Jacka Janowicza, trzeciego gola zdobył głową poeta Marcin Pawlik po dośrodkowaniu z rzutu rożnego prozaika Jakuba Czupryńskiego). Polacy dominowali także w drugiej połowie, często strzelali Masternak (aż 3 strzały w słupek!) i Reiss (także strzał w słupek), mogli wygrać dużo wyżej, ale ostatecznie to drużyna gospodarzy zdobyła honorowego gola po… samobójczym trafieniu eseisty Tomasza Jędrzejewskiego.

W ostatnim meczu niemieccy pisarze pokonali zasłużenie drużynę gospodarzy 3:0.

Trzeba pochwalić każdą formację w zespole polskich pisarzy. Świetnie spisał się bramkarz Jan Wojtyński (aktor i scenarzysta). Obroną dyrygował pieśniarz Mirek Samosiuk. Pomagali mu w tym poeta Marcin Pawlik, prozaik i poeta Marcin Karnowski, wspomniani już Jędrzejewski i Czupryński. W ofensywie sprawdzili się Jacek Janowicz, Piotr Reiss i Zbigniew Masternak, który został królem strzelców turnieju, zdobywając 3 gole.

Gościnnie w drużynie pisarzy zagrał syn Zbigniewa Masternaka – siedmioletni Wiktor Masternak.

Impreza odbywała się w ramach Święta Hanzy i przyciągnęła wielu kibiców. Organizatorem była biblioteka Regionalna we Frankfurcie (dyrektor Dirk Wissen) i wydział kultury Miasta Frankfurt. Moderatorem turnieju był niemiecki pisarz i tłumacz Soeren Bollmann.

red


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.