romek
niedziela, 13 lipca 2014, 17:30

Ze szpitala pojechał na mecz / Żona MANOLO nie wytrzymała i wniosła o rozwód!

Manuel Cáceres Artesero znany raczej jako Manolo lub Manolo, el del bombo (ur. 15 stycznia 1949 w Ciudad Real) – kibic drużyny Valencia CF i piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii, uważany za najbardziej znanego na świecie kibica piłki nożnej.

Znakiem rozpoznawczym Manolo jest baskijski beret, koszulka piłkarska z numerem 12 (symbolizująca kibica jako dwunastego zawodnika) i bęben El bombo de España (Bęben Hiszpanii), w który nieustannie uderza podczas meczu dopingując swoją drużynę.

Manolo wychowywał się w Hueście, gdzie zaczął swoją przygodę z kibicowaniem lokalnemu zespołowi SD Huesca. Pierwszy mecz reprezentacji Hiszpanii na żywo zobaczył dnia 9 grudnia 1979 roku w Limassolu, gdzie drużyna La Roji grała mecz towarzyski z reprezentacją Cypru. Wynik zakończył się zwycięstwem Hiszpanów 3:1.

Pierwszy wielki turniej piłkarski w życiu Manolo to mistrzostwa świata 1982 w Hiszpanii i od tego czasu nie opuścił żadnego międzynarodowego meczu z udziałem swojej drużyny i był obecny na ośmiu mistrzostw świata i ośmiu mistrzostw Europy. Zadeklarował, iż zamierza wziąć udział w 12 kolejnych mistrzostwach świata i zrezygnuje ze swej pasji dopiero w wieku 77 lat.

Manolo się sławny podczas rozgrywanych w 1982 roku w Hiszpanii mistrzostw świata, kiedy to przemierzył autostopem 15.800 km podążając za swoją drużyną i od tamtego momentu stał się ważną częścią reprezentacji Hiszpanii m.in. uczestniczył w delegacjach w Pałacu Królewskim z udziałem króla Juana Carlosa.

Dnia 1 lipca 2010 roku w RPA, gdzie Manolo przebywał z okazji odbywających się tam mistrzostw świata 2010 dostał zapalenia płuc,  w wyniku czego musiał wrócić do domu, a zarazem opuścić mecz ćwierćfinałowy reprezentacji Hiszpanii z reprezentacją Paragwaju (1:0) rozgrywany na Ellis Park Stadium w Johannesburgu. Był to od 1982 roku pierwszy mecz reprezentacji Hiszpanii bez obecności na trybunach Manolo. Jednak Manolo zdążył się wykurować wrócił do RPA, gdzie reprezentacja Hiszpanii grała w strefie medalowej Mundialu 2010, w tym finale turnieju z reprezentacją Holandii (1:0) na Soccer City w Johannesburgu.

Manolo był właścicielem baru Tu Museo Deportivo w pobliżu stadionu Estadio Mestalla w Walencji, jednakże z uwagi na permanentne podróże wynikające z jego pasji oraz niechęć do zlecenia jego prowadzenia innej osobie, lokal przynosił straty finansowe i obecnie jego właścicielem jest już inna osoba. Jego hobby stało się też przyczyną rozpadu rodziny, gdyż żona z czwórką dzieci wyprowadziła się z domu podczas jego wyjazdu w 1987 roku, po tym jak doznał wypadku mimo pobytu w szpitalu zamiast wrócić do domu, pojechał na mecz do Wiednia, gdzie reprezentacja Hiszpanii grała z reprezentacją Austrii (3:2) w eliminacjach do Mistrzostw Europy 1988.

Manolo ma stronę w internecie – http://www.manoloeldelbombo.com/

wikipedia.pl

PS. Brazylijski mundial jest jego dziewiątym. Celem Manolo jest uczestnictwo w 12 takich turniejach. – Skąd ta liczba? – Z numeru na mojej koszulce. Będę miał wtedy 77 lat. Mam nadzieję, że wytrzymam i dam radę nosić bęben – podkreślił niedawno Manolo.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.