romek
czwartek, 10 lipca 2014, 11:11

Paweł SZAJEWSKI (trener juniorów Gryfa Gmina Zamość): – Lubię trenerkę, wybieram się na staż do Ajax-u Amsterdam, PSV Eindhoven…,

Wychodzę z założenia, że na boisku powinna być równowaga między defensywą a atakiem. W system gry z czterema obrońcami i jednym defensywnym pomocnikiem, akcenty defensywne i ofensywne się równoważą, mamy 5 zawodników skupionych bardziej na grze obronnej, a 5 na atakowaniu. Gra w tym systemie nie oznacza jednak, że piłkarze ofensywni nie muszą uczestniczyć w grze obronnej. Mają zadania, które muszą spełniać – mówi trener Paweł Szajewski

***

Wygraliście swoją ligę, wygraliście baraże o awans do Wojewódzkiej Ligi Trampkarzy Starszych. Sezon możecie uznać za bardzo udany.

Tak, sezon uważam za bardzo udany, spełniliśmy swój cel. Chcieliśmy wywalczyć o awans do ligi wojewódzkiej, gdzie moglibyśmy sprawdzić swoje umiejętności z zespołami zdecydowanie mocniejszymi, grającymi na lepszych boiskach, i to nam się udało. Graliśmy na stałym, równym poziomie. Jedyną wpadkę zaliczyliśmy przegrywając 0:6 z Gaudium Zamość, ale byliśmy już pewni wygranej w swojej grupie. Powinniśmy być i jesteśmy bardzo zadowoleni z zakończonego sezonu.

Przed wami pojedynki ze znacznie bardziej wymagającymi rywalami, bo zamiast grać z Andorią Mircze czy Orkanem Bełżec, będzie rywalizować z Motorem Lublin, Górnikiem Łęczna czy Tomasovią Tomaszów Lubelski. Jesteście gotowi na takie wyzwanie?

Wszystko okaże się w praniu. Mamy pewne obawy, ten sezon będzie dla nas zagadką. Jesteśmy bardzo ciekawi jak zaprezentujemy się na tle zdecydowanie lepszych rywali. Muszę jednak powiedzieć, że najlepsze zespoły z naszej grupy były drużynami wymagającymi. Oczywiście, liga wojewódzka to zupełnie inny standard i poziom, ale spróbujemy zaprezentować się jak najlepiej. Kto nie ryzykuje, ten nie ma.

Jakie macie oczekiwania co do nowego sezonu?

Podchodzimy do niego ostrożnie, chcemy się sprawdzić i wypaść jak najlepiej. Będziemy grać przeciwko zawodnikom z rocznika 2000 i młodsi, a u mnie połowa podstawowego składu, to chłopcy urodzeni w 2001 roku. Mam największe obawy co do przygotowania fizycznego i siłowego. W tym wieku różnica jednego roku ma duże znaczenie. Ciekawi mnie czy w kontakcie fizycznym z rywalami nie będziemy odstawać i jak będziemy prezentować się pod tym względem na ich tle. Mamy wielu zawodników niskich i delikatnych, szczególnie w formacjach ofensywnych. Nie będziemy trenować nad poprawą siły, w tym wieku chłopcy mogą pracować jedynie pod ciężarem własnego ciała i skupiać się nad stabilizacją tułowia. Jestem dobrej myśli.

Którzy zawodnicy zrobili na tobie najlepsze wrażenie w zakończonym sezonie?

Chciałbym pochwalić cały zespół, bo przede wszystkim tworzyliśmy naprawdę zgrany kolektyw. W każdej formacji mieliśmy zawodnika, który tworzył kręgosłup drużyny, dzięki któremu drużyna funkcjonowała jak należy. Zaczynając od pozycji bramkarza, bardzo sezon rozegrał Kuba Łaszkiewicz. Gdy był odpowiednio skoncentrowany grał na wysokim poziomie. Ostoją w grze obronnej był Jacek Szwed, zawodnik który mógłby grać na każdej pozycji. Jest on przykładem dla kolegów na boisku i poza nim. Jeśli chodzi o formację środkową, na szczególną pochwałę zasługuje Wiktor Flaga, mający inklinacje do gry ofensywnej i kombinacyjnej. Posiada on duże umiejętności techniczne i jest bardzo kreatywny. Kolejnym odcinkiem kręgosłupa jest Szczepan Popko. Wystarczy tylko wspomnieć, że w większości spotkań grywał w drużynie trenera Romana Blonki, rywalizując z zawodnikami starszymi o 3 lata. On ma duże szanse by zaistnieć w piłce. Kolejnym bardzo wyróżniającym się zawodnikiem jest Mateusz Ząbczyk, zawodnik utalentowany technicznie, dynamiczny i szybki. Muszę wspomnieć także o najlepszym strzelcu Damianie Zającu, który ma niezwykłą łatwość w znajdowaniu się w sytuacjach bramkowych. Pozostali zawodnicy posiadają również bardzo duży potencjał i każdy z nich ma szansę na grę na dużych stadionach, muszą tylko swoje umiejętności poprzeć ciężką pracą.

Jak zaczęła się twoja przygoda z trenerką?

Mój początek z trenowaniem był kwestią przypadku. Kopałem piłkę w Okęciu Mokre grającym w lidze amatorskiej. Prezesem klubu był obecny prezes Gryfa Tomasz Bondyra. To on zaproponował mi bym prowadził zajęcia. Traktowałem to raczej w kategoriach zabawowych, ale powoli zacząłem wkręcać się w trenerkę. Później pracowałem z juniorami Sparty Łabunie, a od ponad 2 lat pracuję w Gryfie. Złapałem zajawkę na trenowanie, to mnie nakręca i chciałbym kontynuować tę przygodę.

Jesteś jedynym trenerem grup młodzieżowych, który trenerki nie łączy z grą w zespole seniorów. Odpłaciłeś się najlepiej jak można – zwycięstwem w lidze.

Ciesze się, że mam zaufanie zarządu, tylko ciężką pracą mogę udowadniać, że działacze podejmują dobrą decyzję zatrudniając mnie. Staram się potwierdzać to wynikami i co roku stawać się lepszym trenerem, by dawać co raz więcej chłopakom i klubowi.

Często bierzesz udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach dla trenerów.

Staram się rozwijać, dlatego przynajmniej 2 razy w ciągu roku wyjeżdżam na kursy i konferencje, bo mogą mi one dać więcej od kursów organizowanych przez związki lokalne. Ponadto już od roku czekamy na kurs wyrównawczy UEFA B i doczekać się nie możemy. W tym roku dwukrotnie brałem udział w szkoleniu z percepcji w piłce nożnej, które odbyło sięw Katowicach. Szkolenie prowadził trener firmy Soccer Services Carles Romagosa Vidal. On jest moją inspiracją w ostatnim czasie, bardzo podoba mi się sposób jego patrzenia na futbol. Uwielbiam spoglądać na zawodników inteligentnych, dużo widzących i myślących na boisku. W tym kierunku próbuję rozwijać moich zawodników. Ponadto brałem udział w kursie planowania treningu w Krakowie, bo – przyznam szczerze – wcześniej miałem problemy z zaplanowaniem jednostki treningowej. Trudno było dobrać odpowiednie ćwiczenia i schematy do danej grupy wiekowej, teraz przychodzi mi to ze zdecydowanie większą łatwością. W listopadzie wyruszę do Holandii na tygodniowy staż do takich klubów jak Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven, Twente Enschede i sc Heerenveen. W każdym klubie spędzimy od jednego do dwóch dni, głównie skupimy się na oglądaniu grup młodzieżowych. Trenerzy młodych adeptów futbolu z holenderskich akademii będą do naszej dyspozycji, na pewno będzie to niezwykle cenna lekcja. Być może uda nam się zobaczyć także treningi zespołów z Eredivisie, ale głównym celem jest szkolenie młodzieży.

Trener Carles Romagosa Vidal to były dyrektor akademii FC Barcelona, a ty jesteś zafascynowany stylem gry katalońskiego klubu. Czasami gracie ustawieniem z dwoma ofensywnymi pomocnikami, co jest bardzo rzadkim zjawiskiem w dzisiejszej piłce.

Wychodzę z założenia, że na boisku powinna być równowaga między defensywą a atakiem. W system gry z czterema obrońcami i jednym defensywnym pomocnikiem, akcenty defensywne i ofensywne się równoważą, mamy 5 zawodników skupionych bardziej na grze obronnej, a 5 na atakowaniu. Gra w tym systemie nie oznacza jednak, że piłkarze ofensywni nie muszą uczestniczyć w grze obronnej. Mają zadania, które muszą spełniać.

Twoi zawodnicy mają zakaz gry długą piłką? Prawie każdą akcję zaczynacie krótkim podaniem do obrońcy.

Zakazu nie ma, ale – jeśli istnieje taka możliwość – każdą akcję staramy się rozgrywać od tyłu, swoje akcje chcemy budować w ataku pozycyjnym. Jednak kiedy rozwiązaniem korzystniejszym w danej akcji będzie zagranie długiej piłki, takie rozwiązanie również chcemy stosować, a nie tylko nastawiać się na grę krótkimi podaniami.

A jakie są plany i marzenia trenera Pawła Szajewskiego? Tylko praca z młodzieżą czy przyjdzie czas na trenowanie seniorów?

Na chwilę obecną, nie widzę siebie w pracy z seniorami. Myślę, że nie sprawiałoby mi to tyle frajdy, co praca z młodzieżą, dlatego rozwijam się pod kątem pracy z młodymi chłopakami. Jednak nie wiem co pokaże przyszłość, nie mogę wykluczyć, że kiedyś rozpocznę pracę z seniorami.

gryfgminazamosc.futbolowo.pl


Komentarze do 'Paweł SZAJEWSKI (trener juniorów Gryfa Gmina Zamość): – Lubię trenerkę, wybieram się na staż do Ajax-u Amsterdam, PSV Eindhoven…,' (1)
  • www.ankaraozlemtemizlik.com4 lata temu Bezpośredni link

    Wonderful post however I was wondering if you could write a litte more on this topic?
    I’d be very thankful if you could elaborate a little
    bit more. Cheers!

  • Dodaj komentarz

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.