niedziela, 6 lipca 2014, 14:27

MUNDIAL 2014 / Dzień dwudziesty szósty… * Puchar świata na minuty!

Czechosłowacja, Węgry, Szwecja i Holandia też były mistrzami świata

PUCHAR ŚWIATA NA MINUTY

Jeśli zrobilibyśmy wykres posiadania Pucharu Świata, to okazałoby się, że przez kilka do kilkudziesięciu minut mistrzami świata byli nie tylko zdobywcy trofeum. Jak wiemy zdobywców jest razem siedmiu: Urugwaj (x2), Włochy(x4), Argentyna (x2), RFN (x3), Brazylia (x4), Anglia, Francja i Hiszpania.  Jednak oprócz wymienionych kilka zespołów było mistrzami świata…

Już w 1934 roku, kiedy to Włosi w finale pokonali po dogrywce Czechosłowację 2:1, mistrzami przez kilkadziesiąt minut byli Czechosłowacy. Prowadzili po strzale Pucza od 71do 81 minuty gry mając dwie wyborne okazje do podwyższenia na 2:0 i 3:0. Nie udało się, a Orsi wyrównał na 1:1 i w dogrywce Włosi wygrali 2:1.

Cztery lata później Włosi grali w finale z Węgrami, którzy nie potrafili nawet na kilka minut odebrać im tytułu, przegrywając ostatecznie 2:4. Włosi obronili więc trofeum.

W 1958 roku faworyzowani Węgrzy przegrali w finale z Niemcami 2:3, choć wcześniej pokonali ich 8:3, a w finale prowadzili 1:0 już w czwartej minucie. Po chwili było 2:0. W jedenastej minucie Niemcy strzelili na 2:1, a w siedemnastej  było już 2:2. A więc przez czternaście minut Węgrzy byli mistrzami świata. Ostatecznie przegrali po strzale Helmuta Rahna.

W Szwecji cztery lata później do walki o złoto stanęli Szwedzi. W czwartej minucie meczu z Brazylią po golu Liedholma objęli prowadzenie 1:0. W tym momencie byli mistrzami świata. Ale tylko przez osiem minut, bo w dwunastej minucie Vava wyrównał, a później „canarinhos” dali pokaz futbolu i wygrali 5:2.

Chile – 1962 rok. Do finału dotarli ponownie Czechosłowacy i stanęli przed szansą odebrania tytułu Brazylii. W piętnastej minucie objęli prowadzenie 1:0 po golu Masopusta. Niestety, cieszyli się tylko dwie minuty, kiedy to Amarildo, zastępujący kontuzjowanego Pele uderzył piłkę fałszem, a ta wpadła do bramki. Tak więc po raz drugi nasi południowi sąsiedzi byli mistrzami świata, wprawdzie tylko przez dwie minuty, ale jednak byli.

W RFN-ie w 1974 roku w meczu finałowym RFN-Holandia prowadzenie z karnego objęli Holendrzy już w drugiej minucie i w tym momencie…byli mistrzami świata. Wyrównanie padło w dwudziestej szóstej minucie, a więc przez dwadzieścia cztery minuty „pomarańczowi” dzierżyli tytuł mistrza, który ostatecznie odebrał im Gerd Mueller.

Później, w turniejach mistrzowskich królowali już zdobywcy trofeów i nikt nie ważył się odebrać im Pucharu. Do 1998 roku, kiedy to wspaniale grająca Francja jako siódmy kraj świata zdobyła Puchar na cztery lata.

W 2010 roku ósmym krajem na tronie została Hiszpania.

W Brazyli do elitarnego grona może dojść Holandia, która przez minuty miała puchar… Jeśli Holandia awansuje do finału – życzmy jej sukcesu! Czy genialny trick Van Gaala przyniesie nowy typ bohatera – zagrać tylko kilkadziesąt minut w finale i zostać mistrzem świata. Bramkarz Hrul jest pierwszym kandydatem, aczkolwiek są jeszcze cztery mecze…

Jak więc wynika z powyższej analizy, oprócz zdobywców wielkiej nagrody, jeszcze cztery inne państwa przez kilka chwil były mistrzami świata: Holandia(24 minuty), Czechosłowacja (dwa razy – 22),  Węgry(8) i Szwecja(2).