romek
piątek, 27 czerwca 2014, 12:35

JAMCITO z oddali (223) / Bunt serca, ale odetchnęliśmy!

Ponad miesiąc minął od czasu opublikowania ostatniego felietonu z cyklu „Widziane z oddali”. Dla osób znudzonych już czytaniem tych tekstów mam złą wiadomość: wracam do ich pisania z nadzieją, że administrator strony internetowej Korony uzna moją nieobecność za usprawiedliwioną i dalej je będzie zamieszczać. Jedynym wytłumaczeniem mojej absencji jest nagły bunt serca, który uznał, że nie godzi się już na dalszą intensywną eksploatacją i dał temu wyraz sygnałem znanym powszechnie jako zawał. To był w moim życiu drugi już tego rodzaju sygnał i uznałem, że czas najwyższy zapewnić swojemu sercu lepsze warunki pracy. Teraz ten organ znowu bije rytmicznie, choć z mniejszym już zapałem i wydajnością, ale mam jego zgodę na pisanie, pod warunkiem unikania nadmiernych wzruszeń.

I bądź tu człowieku mądry. Jak można się nie wzruszać, gdy drużyna, której wiernie kibicuję, a chodzi o kobiecą Koronę Łaszczów, zyskuje awans do pierwszej ligi piłkarskiej. Jestem już w wieku, w którym mniej podziwia się wdzięki zawodniczek, a zdecydowanie więcej ich piłkarskie umiejętności. W przypadku drużyny Korony podziw budzą zarówno wdzięki dziewcząt, jak i piłkarskie umiejętności. O pierwszym przekonuje wspólne zdjęcie drużyny na jej stronie internetowej, a o drugim fakt awansu na zaplecze ekstraligi.

Kibic z Lubelszczyzny nie może też przejść obojętnie wobec awansu piłkarzy Górnika Łęczna do piłkarskiej ekstraklasy. Wreszcie, po długich siedmiu latach przerwy kibice tego regionu zyskają możliwość obejrzenia na żywo rodzime gwiazdy z warszawskiej Legii, poznańskiego Lecha, krakowskiej Wisły. Wprawdzie słychać powszechne narzekania na poziom ekstraklasowych rozgrywek piłkarskich, ale nadal są to mecze oglądane przez liczną widownię. Szkoda tylko, że nie dojdzie w tym roku do ligowych spotkań Górnika z Arką Gdynia, ale to gdyńscy piłkarze są temu winni, gdyż nie sprostali wymaganiom.

W rekonwalescencji pomogła mi nawet wiadomość o sukcesie piłkarzy… błotnych, którzy pod wodzą popularnego już, szczególnie na Zamojszczyźnie, Tomasza Pakuły zdobyła wicemistrzostwo Europy. Pan Tomasz to wręcz sportowy człowiek-orkiestra: bramkarz, trener, działacz i utalentowany publicysta. I do tego z Krasnobrodu. Tylko się cieszyć.

A jak uniknąć emocji związanych z rozgrywkami zamojskiej ligi okręgowej. Od kilku dobrych lat już po rundzie jesiennej było praktycznie wiadomo, kto awansuje wyżej. Tym razem jednak walka trwać może do samego końca, bo szans na awans nie są pozbawione aż trzy zespoły. Tego już dawno nie było, a emocje w Werbkowicach, Różańcu i Hrubieszowie sięgają zenitu. Sprawa awansu może rozstrzygnąć się już w najbliższej, przedostatniej kolejce. Ale nie musi i emocje potrwają dalej, do samego końca rozgrywek.

Jakby i tego było mało to mamy jeszcze światowe święto futbolu – mundial w Brazylii. Tam dzieją się prawdziwe cuda, bo fazę grupową nie przeszli dotychczasowi piłkarscy mistrzowie świata i dwukrotni mistrzowie Europy – Hiszpanie. Tego nikt nie był w stanie przewidzieć, bo wydawało się, że Iniesta company nadal rządzą światowym futbolem. Król Hiszpanii sam abdykował na rzecz syna, a hiszpańscy piłkarze zostali z turnieju brutalnie wykopani. Sport jest piękny, ale jest przy tym brutalny: nie liczą się dawne zasługi, a wygrywają lepsi.

Pomny swoich życiowych doświadczeń radzę swoim Czytelnikom traktować sport jako formę wypoczynku i rozrywki. Nadmierne emocje naprawdę szkodzą zdrowiu.

 Jamcito / lkskorona.pl

PS. Bardzo nam brakowało publikacji Jamcito, na szczęście wróciły. Dlatego drukujemy tekst, który nie całkiem jest aktualny (Kryształ Werbkowice już awansował!). Życzymy powrotu do zdrowia.


Komentarze do 'JAMCITO z oddali (223) / Bunt serca, ale odetchnęliśmy!' (2)
  • Jamcito5 lat temu Bezpośredni link

    Dziękuję za wyrażoną troskę i życzenia. Cieszy mnie, że „Lubelska Piłka” nadal publikuje moje teksty. Póki starczy sił to nie zamierzam rezygnować z pasji pisania o futbolu.

  • ela5 lat temu Bezpośredni link

    Jacek Paszkiewicz trenerem Igrosu

  • Dodaj komentarz

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.