romek
sobota, 21 czerwca 2014, 09:03

Jutro napiszą swoją historię… / Wielki finał ligi!

To już w tę niedzielę dojdzie do najważniejszego meczu sezonu 2013/14 w III grupie lubelskiej B – klasy. Dwie najlepsze drużyny ligi – LZS Krężnica Jara i Kadet Lisów rozstrzygną między sobą, która z nich zdobędzie tytuł mistrzowski i zapewni sobie awans do A klasy.

Na początku prześledźmy jak oba najlepsze zespoły naszej ligi spisywały się do tej pory.

Jesień nasza …

W sezon lepiej wszedł Kadet, który w I kolejce rozgromił Spoiwo  8:0 (d.) . Krężnica zaś już na starcie straciła punkty remisując z Uniszowicami 1:1 (w.)

W trzech kolejnych spotkaniach obie drużyny solidarnie wygrywały. Krężnica kolejno ze Spoiwem – 4:1 (d), Piekiełkiem – 5:1 (w) i Świdniczanką – 10:0 (d). Kadet był lepszy od Świdniczanki – 3:0 (w),  Bronowic – 5:3 (d) i Giganta – 4:1 (w).

Po czterech kolejkach Kadet miał więc 12 punktów i prowadził. Krężnica z 10 zajmowała III pozycję. Jednak po V kolejce obie konkurenci zrównali się punktami. Kadet na własnym boisku nie potrafił pokonać ówczesnego wicelidera Ułęża – remis 1:1. Krężnica w Dęblinie nie dała szans Gabarytom – wygrana 5:0

W kolejkach nr V i VI znów wszystko wróciło do normy. Krężnica ograła Bronowice – 3:0 (d) i Turkę – 4:3 (w), Kadet górował nad Uniszowicami – 4:1 (w) i Piekiełkiem – 6:2 (d)

Ósma seria spotkań sprawiła, że idący łeb w łeb rywale nieco się od siebie oddalili. Krężnica znów sięgnęła po trzy punkty, tym razem gromiąc Giganta 8:0 (d) podczas gdy Kadet zaliczył koszmarną wpadkę przegrywają z Gabarytami aż 1:5 (w)

Trzypunktowa różnica utrzymywał się aż do ostatniego meczu rundy jesiennej bowiem w IX i X kolejce znowu mamy zwycięstwa pretendentów. Krężnica ogrywa Firlej 2:0 (d) i Ułęż 7:3 (w). Lisowianie za porażkę w Dęblinie „mszczą się” na Turce – 5:0 (d) i Firleju – 8:1 (w)

Finał rundy jesiennej

Wreszcie dochodzi do najważniejszego meczu jesieni a jego areną jest obiekt w Lisowie. Krężnica jest liderem ma 28 punktów a Kadet z 25 zajmuje fotel wicelidera.

Gospodarze wybiegają na boisko w składzie:

Kozak – Lejkowski, Oleksiński, Szysiak, Skowron – Krupa, Kusyk, Madejski, Malesa – Iwan, Krojec.

Trener Janusz Dziekanowski wystawia następującą jedenastkę:

Pietroń – Prus, Iwanicki, Rusinek, Paweł Zdeb – Rozdoba, Przemysław Zdeb, Baryga, Kubecki – Zagajski, Wojciechowski.

Pierwsza połowa układa się lepiej dla Krężnicy. W 17’ po dośrodkowaniu Tomasz Rozdoby z rzutu rożnego gola zdobywa Dariusz Wojciechowski. Początek drugiej połowy – konkretnie 50’ to bramka na 0:2 znów strzelona przez Wojciechowskiego. Wysiłki gospodarzy przynoszą im powodzenie tylko raz – w 65’ trafia wprowadzony z ławki rezerwowych Mateusz Dyguła. Końcowy rezultat to 2:1 dla Krężnicy i to ta ekipa pozostaje liderem po rundzie jesiennej.

Pogoń Kadeta.

Rundę jesienną najlepsze zespoły zaczynają od spodziewanego mocnego uderzenia. Lider nie daje szans Uniszowicom – 5:1 (d) a wicelider urządza sobie strzelecki trening ze Spoiwem – 10:1 (w). II wiosenna seria to drugie zwycięstwa ligowych potentatów: Krężnicy ze Spoiwem – 7:1 (w) a Kadeta ze Świdniczanką – 4:1 (d).

W następnej – XIV – kolejce drużyna z Lisowa odrabia część strat a staje się to po tym, gdy lisowanie remisują 0:0 z Bronowicami (w) a Krężnica, jak się wówczas wydawało sensacyjnie, przegrywa z Piekiełkiem 2:5 (d).

Po XV i XVI serii utrzymuje się kilkupunktowa przewaga Krężnicy. Zespół ten pokonuje Świdniczankę 2:1 (w) – zweryfikowane na 3:0 i Gabaryty – 3:1 (d). Kadet deklasuje Giganta – 11:1 (d) i zwycięża z Ułężem – 4:1 (w).

W XVII kolejce Kadet raz jeszcze wygrywa 4:1, tym razem u siebie z Uniszowicami a Krężnica po raz drugi w rundzie wiosennej ponosi porażkę – 0:1 z Bronowicami (w). Różnica punktowa między konkurentami do mistrzostwa zmniejsza się więc do dwóch punktów – 43:41 dla Krężnicy.

Następne spotkania przynoszą Kadetowi upragnione I miejsce. Krężnica znów nie potrafi strzelić bramki i ulega Turce 0:2 (d). Ekipa z Lisowa choć do przerwy przegrywa z Piekiełkiem 0:2 to  koniec końców okazuje się lepsza od „rycerzy wiosny” i zwycięża 5:2 (w).

Radość lisowian z przodowania ligowej klasyfikacji nie trwa długo, a po raz wtóry ich koszmarem okazują się Gabaryty. Błąkający się w dolnych rejonach tabeli dęblinianie wywożą z Lisowa punkt remisując 1:1. Odpowiedź Krężnicy to wyjazdowa wygrana z Gigantem 2:1.

W końcu kolejki XX i XXI , a w nich obaj liderzy rozgrywają po jednym meczu bo wcześniej z rozgrywek wycofał się Firlej. Obaj solidarnie wygrywają wyjazdowe pojedynki: Kadet efektownie z Turką – 7:0, Krężnica skromniej, ale przecież też za trzy punkty, z Ułężem – 2:1

Droga do finału podsumowanie

Punkty po kolejce

Krężnica

Kadet

I

1

3

II

4

6

III

7

9

IV

10

12

V

13

13

VI

16

16

VII

19

19

VIII

22

19

IX

25

22

X

28

25

XI

31

25

XII

34

28

XIII

37

31

XIV

37

32

XV

40

35

XVI

43

38

XVII

43

31

XVIII

43

44

XIX

46

45

XX

49

48

XXI

52

51

Co nieco o statystykach:

Krężnica rozegrała u siebie 10 meczów, w nich odniosła 8 zwycięstwa a 2 razy schodziła z boiska pokonana. Bilans bramek to 45 – 13. Biorąc pod uwagę mecze domowe Krężnica zajmuje miejsce III.

Kadet zaliczył również10 wyjazdów, a w nich wygrywał 8 razy a po 1 razie zremisował i przegrał. Bilans bramek to 46 – 12. W klasyfikacji uwzględniającej mecze wyjazdowe zespół z Lisowa plasuje się na II pozycji,

O przewadze Krężnicy przesądziła runda jesienna. W tej podopieczni trenera Dziekanowskiego zdobyli 31 punktów, podczas gdy  ekipa Krzysztofa Skomry 25. Wiosną lepiej wypada Kadet, który zdobył 26 punktów wobec 21 Krężnicy. Co ciekawe Kadet nie jest najlepszą drużyną rundy wiosennej, a zajmuje w tej statystyce II lokatę. Nasz drużyna jest

Kadet może się pochwalić największą liczbą zdobytych bramek – 95. Krężnica z 78 golami jest dopiero III a obu rywali przedziela jeszcze Ułęż. Lisowianie są najlepsi również jeśli chodzi o bramki zdobyte na obcych boiskach – 46 goli. Krężnica u siebie trafiała 45 razy.

Jeżeli chodzi o defensywę to tu górą jest Krężnica. Straciła ona 23 gola, podczas gdy bramkarze Kadeta 24 razy wyjmowali piłkę z siatki. Oba te zespoły mają najlepszą formację obronną w rozgrywkach.

Co ciekawe Krężnica więcej bramek straciła u siebie – 13 – niż na wyjazdach. Dla Kadet nie miał znaczenia gdzie grał – czy w gościach czy jako gospodarz tracił po 12 goli.

Najwyższa wygrana Krężnicy w meczach domowych to 10:0 ze Świdniczanką a najwyższa porażka to 2:5 z Piekiełkiem.

Jeśli chodzi o wyjazdowe dokonania Kadeta to najefektowniejszą wygraną zaliczyli lisowianie grając ze Spoiwem – 10:1. Ich największa katastrofa to 1:5 z Gabarytami.

Co w niedzielę?

Decydujący o mistrzostwie mecz rozpocznie się  o 17:00 na stadionie w Niedrzwicy Kościelnej. Gospodarze mają ten komfort, że do sukcesu potrzebuję tylko remisu. Jednak w meczach wiosennych lepsze wyniki osiągała ekipa z Lisowa.

Co dalej?

Zajęcie I miejsca daje awans do klasy A. Czy również II miejsce będzie premiowane awansem? W poprzednich latach różnie z tym bywało. Najpierw przypomnę, że w klasie A występuje 56 drużyn, po sezonie ubędzie 8 zespołów – 4 wejdą do Klasy Okręgowej a 4 spadną do klasy B. Do 48 pozostałych zespołów dołączą spadkowicze z Okręgówki oraz  3 mistrzowie klas B. Ilu będzie tych spadkowiczów? Zgodnie z regulaminem szeregi Klasy Okręgowej opuszczają 3 najsłabsze ekipy a spadek kolejnych uzależniony jest od spadków z IV ligi. Tę na pewno opuści Stal Poniatowa, tym samym z Klasy „O” spadnie kolejny czwarty zespół. To czy dołączy do nich jeszcze jedna ekipa rozstrzygnie się na boiskach w Janowie Lubelskim i Rejowcu Fabrycznym bo to między Janowianką a Spartą trwa walka o utrzymanie w IV lidze. Spadek drużyn z Janowa to degradacja kolejnego klubu z „naszej” Okręgówki.

Czas na chwilę matematyki: 48 drużyn pozostałych po spadkach i awansach + 3 mistrzów B klasy + 4/5 spadkowiczów z Okręgówki = 55 lub 56 drużyn w A klasie.

Jak widać być może zostanie jedno wolne miejsce, ale warto pamiętać, że prawo gry w klasie A mają – w razie zgłoszenia do rozgrywek seniorskich –  czołowe zespoły Wojewódzkiej Ligi Juniorów Starszych oraz rezerwy klubów z ligi IV lub wyższych.

Mecz Krężnica – Kadet w niedzielę o 17:00 w Niedrzwicy Kościelnej.

lzskreznica.futbolowo.pl


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.