poniedziałek, 16 czerwca 2014, 07:01

MUNDIAL 2014 / Dzień czwarty… * Szwajcaria – Ekwador 2:1 * Francja – Honduras 3:0 * Argentyna – Bośnia i Hercegowina 2:1 * Po 84 latach futbol bez bramek widmo!

Kolejny dzień i kolejne emocje…

Szwajcaria – Ekwador 2:1. Już wydawało sie, że mecz Szwajcaria – Honduras będzie najsłabszym z dotychczasowych – jednak przy stanie 0:1, Szwajcarzy odwrócili w końcowce losy meczu. Najpierw padło wyrównanie, a pod koniec doliczonego czasu gry padł gol na 2:1, cudowna bramka która rozpoczęła się od faulu i „prawa korzyści”. Po raz kolejny okazało sie, że „ochrona” prowadzenia w tych mistrzostwach nie poplaca…

Francja – Honduras 3:0. Francja lepsza, Benzema skuteczny – zwycięstwo bez udziału „siły kontrowersji”.

Argentyna – Bośnia i Hercegowina 2:1. Gol Leo Messiego na 2:0 potwierdza jego wielkość.

pk/lp.pl / foto – AP

***

Ciekawostka

Koniec bramek – widmo. W meczu Francji z Hondurasem po raz pierwszy zastosowano elektroniczną metodę oceny spornej sytuacji – chodzi o przekroczenie całym obwodem lini bramkowej. REWOLUCJA! Bo zdarzało się, że takie stytucje decydowały o mistrzostwie świata.

Przykład:

1966: gol-widmo

Finał mistrzostw świat Anglia – NRF. Już w 12 minucie po strzale Hallera na prowadzenie wyszli Niemcy, ale 6 minut później bramkę dla Anglii zdobył Hurst. A gdy w 78. minucie trafił Peters wydawało się, że „ojczyzna futbolu” pierwszy raz w historii zostanie mistrzem. Niemcy jednak jak zwykle grali do końca i w ostatniej minucie po strzale Webera doprowadzili do dogrywki.

W 101 minucie, po centrze Alana Balla strzelał Geoff Hurst. Wszyscy to znają – piłka odbiła się od poprzeczki, uderzyła gdzieś blisko linii bramkowej (za linią? na? przed?). Główny sędzia ze Szwajcarii Gottfried Dienst pobiegł do liniowego. Tofik Bachramow, Azer z ZSRR, stwierdził, że bramka z pewnością padła. 3:2 dla Anglii, która w ostatniej minucie strzeliła jeszcze jednego gola i wygrała 4:2.

Fakty są jednak takie, że Tofik Bachramow nie stał na wysokości bramki, a parę dobrych metrów w kierunku linii środkowej i nie mógł dokładnie widzieć, czy był gol. Dlaczego kiwał głową na „tak”? Powstało wiele legend. A to, że na łożu śmierci wyznał, że zemścił się na Niemcach za Stalingrad, a to że ukarał ich, bo w półfinale pokonali jego ZSRR. Najpewniej jednak Bachramow „uległ chwili”. Anglia bardzo chciała pierwszego w historii tytułu mistrza, po strzale Hursta piłkarze i publiczność eksplodowali z radości. Może Bachramow sam uwierzył, że bramka padła? Wielokrotnie sprawę gola próbowali potem rozwikłać naukowcy. Rozmaite symulacje komputerowe (m.in. na Oxfordzie) raczej wskazywały, że piłka nie przekroczyła linii bramkowej.

Są 4 filmowe ujęcia tego gola: kamera z boku boiska w transmisji tv, kamera zza bramki (najrzadziej pokazywane ujęcie), kamera prawie równolegle do linii bramkowej (prawdopodobnie jakieś prywatne nagranie z trybun) i zdjęcia z oficjalnego filmu FIFA p.t. „Goal!” (najczęściej powtarzane we wszystkich telewizjach).

Foto – Tofik Bachramow – zmarł w 1993 roku w wieku 67 lat.