PRASA / Trenerska karuzela… « Lubelska Piłka - Wszystko o piłce nożnej na Lubelszczyźnie
romek
środa, 21 maja 2014, 09:00

PRASA / Trenerska karuzela…


Nie jest to pierwszy taki przypadek w tym sezonie. Oto subiektywna lista najbardziej kontrowersyjnych roszad na ławce trenerskiej:

  1. 1. Michał Probierz (26 marca zwolniony z Lechii Gdańsk, 7 kwietnia zatrudniony w Jagiellonii Białystok)

2. Robert Warzycha (zatrudniony w Górniku Zabrze pomimo braku licencji trenerskiej uznawanej w Polsce oraz matury, która umożliwiłaby mu otrzymanie warunkowego pozwolenia na prowadzenie klubu)

3. Piotr Stokowiec (7 kwietnia zwolniony z Jagiellonii Białystok, 12 maja zatrudniony w Zagłębiu Lubin, pomimo iż, wbrew temu co klub z Białegostoku ogłosił 7 kwietnia, umowa z Jagiellonią nie została do tego momentu rozwiązana)

4. Henning Berg (zatrudniony w miejsce Jana Urbana, pomimo tego iż Legia Warszawa zajmowała 1 miejsce w Ekstraklasie).

To co rzuca się w oczy to brak staranności przy zatrudnianiu trenerów – warunkiem koniecznym w takiej sytuacji powinno być okazanie wymaganych dokumentów.

Co gorsza, zmiany w trakcie sezonu mogą rzucać cień na uczciwość rywalizacji sportowej. Przecież negocjacje nowego klubu z trenerem mogły być rozpoczęte dużo wcześniej zanim został on zwolniony. Konflikt interesów jest widoczny.

Istnieją ścisłe ograniczenia zmian barw klubowych przez zawodników. W skrócie, może do tego dochodzić tylko w okienkach transferowych i zawodnik nie może reprezentować więcej niż dwóch klubów w jednym sezonie. Sytuacje jakie mają miejsce w polskiej lidze wywołują dyskusję o konieczności nałożenia takich ograniczeń również na trenerów.

Tutaj jednak dochodzimy do sedna – nie tyle zmiany przepisów są potrzebne co ich skuteczne egzekwowanie. Jednakże, są one notorycznie obchodzone, czego sytuacja z Warzychą jest dobitnym przykładem.

Dlatego ma rację red. Antoni Bugajski kiedy pisze „Teraz najważniejsze, aby rzeczywiście zapanować nad chaotycznym zatrudnianiem trenerów w ekstraklasie. Ideałem byłoby przestrzeganie zasady, że dany trener w jednej rundzie może pracować w jednym klubie (…)

Cały tekst Antonie Bugajskiego przeczytacie TUTAJ.

pilkawgrze.eu / Waldemar Baryło


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.