romek
sobota, 17 maja 2014, 08:22

Koncepcja 6+5 – drugie podejście / Ilu obcokrajowców w drużynach?

W 27 numerze magazynu FIFA The Weekly, Prezydent FIFA Sepp Blatter pisze „Chrońmy reprezentacje!”. Przesłaniem tego tekstu jest wznowienie dyskusji o koncepcji 6+5 zgodnie z którą każdy klub powinien w wyjściowym składzie mieć co najmniej sześciu piłkarzy uprawnionych do występów w reprezentacji kraju w którym znajduje się dany klub. Koncepcja ta została już przyjęta na Kongresie FIFA w Sydney w roku 2008, lecz później została zarzucona z uwagi na możliwy konflikt z przepisami Unii Europejskiej o swobodzie przepływu pracowników.

Należy jednak zauważyć, że kontrowersyjne kryterium uprawnienia do reprezentowania danego kraju może być złagodzone poprzez przyjęcie innego, jak chociażby szkolony lokalnie („home-grown”) czy też kraj pierwszej rejestracji piłkarza. To pierwsze kryterium obowiązuje (choć w łagodnej formie) w rozgrywkach UEFA i nie zostało zakwestionowane przez Unię Europejską; wręcz przeciwnie, Komisja Europejska wyraziła dla niego poparcie z uwagi na jego wpływ na promowanie szkolenia młodzieży.

Problem zbyt wielkiej liczby obcokrajowców w składach drużyn klubowych jest znany od dawna – dane przytoczone przez Prezydenta FIFA mówią o 60% i 54% zagranicznych zawodników profesjonalnych odpowiednio w Anglii i Włoszech.

Również w Polsce, Polski Związek Piłki Nożnej przyjął w 2013 roku uchwałę, zgodnie z którą od sezonu 2015/16 w zespołach ekstraklasy będzie mogło występować maksymalnie po trzech obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, a w kolejnym sezonie ta liczba będzie ograniczona do dwóch. W klubach niższych lig będzie mógł występować tylko jeden zawodnik spoza Unii.

Czy koncepcja 6+5 zostanie wprowadzona przez FIFA i kiedy? Z pewnością dowiemy się więcej na najbliższym Kongresie FIFA w Sao Paulo, który odbędzie się w dn. 10-11 czerwca br.

pilkawgrze.eu / Waldemar Baryło


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.