romek
środa, 14 maja 2014, 06:01

Pomnik legendarnego trenera stanie przed STADIONEM NARODOWYM…

Janusz Jesionek, Prezes Fundacji Kazimierza Górskiego, zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że odsłonięcie nowego pomnika Kazimierza Górskiego odbędzie się 10 października 2014, w przeddzień meczu eliminacji mistrzostw Europy z Niemcami. Statua najwybitniejszego polskiego trenera zostanie ustawiona przed Stadionem Narodowym w Warszawie.

Pomnik zostanie wykonany z brązu i będzie miał 3.5 metra wysokości. Statuę zaprojektował i wykonał Marek Maślaniec. Prace nad jej wykonaniem mają być skończone przed meczem Polska – Niemcy, który odbędzie się 11 października 2014. – Proces odlewania może potrwać nawet do sześciu tygodni. Pomnik ma znaleźć się w Warszawie najpóźniej do 5 października, wszystko, włącznie z cokołem i terenem wokół, ma już być gotowe. Chcemy, aby uroczystość odsłonięcia, w której udział deklarują m.in. politycy i rzesze fanów futbolu, była hołdem dla wielkiego trenera – powiedział podczas konferencji prasowej Janusz Jesionek.

Poniżej przypominamy materiał wideo z ceremonii wybrania zwycięskiego projektu pomnika Kazimierza Górskiego. Zapraszamy również do przeczytania wywiadu z twórcą pomnika Markiem Maślańcem.
——————————————————————————–

Spośród 36 nadesłanych projektów, to Pana pomysł na pomnik okazał się najlepszy. To wielkie wyróżnienie!

Bardzo się cieszę, że wygrałem ten konkurs. Cenię Kazimierza Górskiego, jako trenera, ale też człowieka. Miałem świadomość, że tworzę projekt pomnika wielkiej postaci polskiego futbolu.

Spośród 36 nadesłanych projektów, to Pana pomysł na pomnik okazał się najlepszy. To wielkie wyróżnienie!

Bardzo się cieszę, że wygrałem ten konkurs. Cenię Kazimierza Górskiego, jako trenera, ale też człowieka. Miałem świadomość, że tworzę projekt pomnika wielkiej postaci polskiego futbolu.

Praca przedstawia Kazimierza Górskiego w charakterystycznym dresie i z piłką pod lewym ramieniem. Skąd ta inspiracja?

Zainspirowałem się zdjęciami z 1974 roku. Na jednym z nich widnieje postać Górskiego, który idzie po murawie boiska. Spodobała mi się ta fotografia, ponieważ ukazuje trenera w charakterystycznym świetle. 

Czy sam projekt opracował Pan tylko na podstawie archiwalnych zdjęć, czy może też rozmawiał z piłkarzami trenera Górskiego?

Urodziłem się w 1979 roku, więc sukcesy Kazimierza Górskiego znam z opowieści oraz zdjęć archiwalnych. Korzystałem też z materiałów prasowych i transmisji ze spotkań Orłów Górskiego. We wspomnianym zdjęciu najbardziej spodobała mi się poza Kazimierza Górskiego. Skojarzyła mi się z krokiem osoby walecznej i ambitnej.

Proszę opowiedzieć, jak przebiegała praca nad projektem.

Na samym początku skupiłem się, w jakiej pozie ustawić trenera Górskiego. Myślałem nad różnymi ujęciami i wydaje mi się, że wybrałem najlepsze. Następnie rozpocząłem pracę nad szkicami, a potem nadszedł czas lepienia w glinie. Samo modelowanie polegało na pracy za pomocą rąk. Jest to tradycyjny sposób wykorzystywany od tysiącleci.

Ile czasu trwał proces tworzenia?

Najdłuższy w czasie był proces rzeźbienia w glinie, który trwał około dwóch miesięcy. Stworzyłem rzeźbę konkursową w skali 1:5 oraz portret w skali 1:1. Pomnik docelowy będzie miał bez cokołu 3,5 metra.

Co było najtrudniejsze w tym projekcie?

Najtrudniejszym zadaniem było odpowiednie sportretowanie trenera Górskiego. Monument musi ukazywać daną osobę, a nie być jej karykaturą. Nie jest łatwe ukazać w pełni charakter przedstawianej postaci. Najważniejsze jest to, żeby stworzona rzeźba była podobna do Kazimierza Górskiego.

pzpn.pl / Rozmawiał Cezary Jeżowski


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.