romek
sobota, 19 kwietnia 2014, 05:33

LEKSYKON lubelskiej piłki / Edward LIPIŃSKI i Adam LIPIŃSKI * Kibicowali im przyszły prezydent i przyszły premier…

Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku byli najbardziej rozpoznawalnymi braćmi nie tylko w polskiej piłce nożnej, ale także w ogóle w Polsce. Z racji blond włosów wyróżniali się zdecydowanie na boisku, a że zadziorności i talentu im nie brakowało – mocno rzucali się w oczy, także innym braciom o mocno blond czuprynie, wówczas równie znanym  co oni. Bracia ci bowiem byli bohaterami słynnego filmu „O dwóch takich co ukradli księżyc”. Chodzi oczywiście o przyszłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i przyszłego premiera RP Jarosława Kaczyńskiego.

– Zapamiętałem ich, bo pewnie było w nich coś z nas – nie dawało się ich nie zauważać na meczach – mówił Lech Kaczyński na spotkaniach z wyborcami, kiedy pytano go o idolach z dzieciństwa.

Lipińscy pierwsze piłkarskie kroki stawiali w Lubliniance Lublin, w zespole juniorów. Drużyna seniorów walczyła wówczas o awans do drugiej ligi, toteż młodzież garnęła się do piłki. Trenerem seniorów Lublinianki był wówczas Kazimierz Górski. Lipińscy szybko zostali zauważeni przez  szkoleniowców. Trafili do juniorów, a jeden z nich Adam także do reprezentacji juniorów w której rozegrał mecze podczas mistrzostw juniorów UEFA w NRD w 1966 roku. Grał  między innymi z Ćmikiewiczem, Musiałem, Janikiem, Deyna, Klińskim czy Kasalikiem.  Adam w sumie zgrał w reprezentacji juniorów 13 spotkań – ostatni  w towarzystwie debiutanta Jerzego Gorgonia, który później został jednym z najlepszych obrońców świata.

Z wojskowej Lublinianki  bracia Lipińscy przeszli do innego mundurowego klubu – milicyjnej Gwardii Warszawa, gdzie przez wiele lat byli podstawowymi zawodnikami występując miedzy innymi w pucharach Europy. Tworzyli najlepszy okres w historii gwardyjskiego zespołu. Ich trenerem był Bogusław Hajdas, a kolegami między innymi  Sikorski, Dawidczyński, Kraska, Kielak, Wiśniewski,  Sroka, Kwaśniewski, Polaków, Terlecki, Małkiewicz, Michallik.

Starszy z braci Adam był solidnym piłkarzem Gwardii – 17 września 1969 roku w  rewanżowym spotkaniu Pucharu Miast Targowych strzelił „Złotą bramkę”  w meczu z Vojevodiną Nowy Sad (1:0). Gwardia grała  składzie: L. Nowicki – Sroka, Jurczak (65 Michallik), Kielak,  A. Lipiński – E. Lipiński,  Dawidczyński,  Masztaler – Biernacki, Szymczak, Wyszomirski.

Bracia Lipińscy mieli więc bardzo efektowany start do piłkarskiej kariery i ciekawy jej przebieg. Nie były to kariery bliźniacze, ani sami nie byli bliźniakami, choć często z racji podobieństwa fizycznego ich mylono.

Edward LIPIŃSKI. Ur. 30.12.1950. Pomocnik. Kluby: Lublinianka Lublin, Gwardia Warszawa.

Adam LIPIŃSKI. Ur.  8.07. 1949.  Obrońca. Kluby: Lublinianka Lublin, Gwardia Warszawa. Reprezentant Polski juniorów w 13 spotkaniach.

Leksykon lubelskich piłkarzy / hs


Komentarze do 'LEKSYKON lubelskiej piłki / Edward LIPIŃSKI i Adam LIPIŃSKI * Kibicowali im przyszły prezydent i przyszły premier…' (2)
  • Lolek2 lata temu Bezpośredni link

    Pomylone sa daty urodzenia pilkarzy,Adam jest starszy od Edka.

  • Lolek2 lata temu Bezpośredni link

    Pomylone sa daty urodzenia ,Adam jest starszym bratem Edka.

  • Dodaj komentarz

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.