romek
piątek, 28 marca 2014, 12:48

SPORT SZKOLNY / Orzeł Stary Zamość szkoli młodzież w czterech dyscyplinach sportowych

Uczniowski Klub Sportowy Orzeł Stary Zamość działa od przeszło dziesięciu lat. W opartym na Gimnazjum w Starym Zamościu klubie młodzież szkoli się w czterech dyscyplinach sportowych – piłce nożnej, siatkówce, zapasach i sumo.

Założycielami klubu byli Elżbieta Złotnik oraz obecny wiceprezes Sławomir Dudek. Dzisiaj prezesem Orła jest dyrektor gimnazjum Zbigniew Świrszcz. Sławomir Dudek to były drużynowy mistrz Polski w zapasach. Mistrzostwo zdobył jako zawodnik Orląt Łuków. Pod okiem pana Sławomira około 30 osób trenuje w Orle zapasy i sumo. – Byłem głównym pomysłodawcą założenia klubu. Początkowo działała tylko sekcja zapaśnicza, bo zapasy mam we krwi. Od czterech lat prowadzę także zajęcia z sumo. Wszyscy zawodnicy z sekcji uprawiają jednocześnie te dwie dyscypliny sportu – mówi wiceprezes Sławomir Dudek.

Ubiegły rok dla sportowców z gminy Stary Zamość nie był zbyt udany. Jedną z przyczyn były zapewne niewystarczające fundusze. Klub działający przy gimnazjum dysponował budżetem wynoszącym zaledwie 3 tys. zł. Ta kwota przeznaczona była także dla sekcji piłkarskiej oraz siatkarskiej. Być może ten rok będzie dla Orła lepszy, bo dla klubu z funduszy gminnych przewidziano 15 tys. zł na pierwsze półrocze. – W zapasach nasz klub ma już spore tradycje i osiągnięcia, z których jesteśmy dumni. Magdalena Burcon była nawet w kadrze Polski. Jednym z największych sukcesów naszego klubu było drugie miejsce Iwony Podskarbi w zawodach Pucharu Polski. Zdobyliśmy sporo medali na ogólnopolskich turniejach uczniowskich klubów sportowych. Jeśli dostaniemy obiecane fundusze, to będziemy mogli jeździć na zawody wyższej rangi i osiągać sukcesy. Radni gminy w końcu zauważyli, że w Orle trenują osoby z gminy Stary Zamość. Od kilku lat nie byliśmy na żadnym obozie sportowym, ale na ten rok w kosztorysie uwzględniłem wyjazd nad Jezioro Białe. Zapasy i sumo to bardzo trudne i wyczerpujące sporty, a taki wyjazd wakacyjny może zrekompensować młodym ludziom ich ciężką pracę na treningach. Może też w znacznym stopniu przyczynić się do ich dalszego rozwoju sportowego – twierdzi Sławomir Dudek.

Sportowcy z sekcji zapaśniczej i sumo współpracują z zawodnikami Agrosu Zamość. Orzeł współpracuje także z Technikum Lider w Zamościu. – Obecnie posiadamy dwie klasy, w których uczniowie oprócz nauki zawodu ćwiczą sporty walki z trenerem Bogusławem Daniłowiczem. Mam nadzieję, że w następnym roku znowu uda nam się utworzyć klasę dla osób ćwiczących sztuki walki. Prawdopodobnie ja będę prowadził zajęcia dla tych osób. Moim zdaniem to bardzo dobre połączenie, bo oprócz zdobycia zawodu młodzi ludzie mają możliwość rozwijania swoich umiejętności sportowych. Nasza współpraca z Liderem jest naturalną kontynuacją dla zawodników Orła oraz innych mniejszych klubów – mówi Sławomir Dudek.

Zapasy i sumo to nie są jedyne sporty, które mogą uprawiać młodzi ludzie należący do struktur Orła. Zajęcia z siatkówki prowadzi Roman Blonka, a trenerem piłki nożnej jest Paweł Lewandowski. Wszyscy opiekunowie są nauczycielami wychowania fizycznego w Gimnazjum w Starym Zamościu, a za pracę w Orle nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia. Pierwszy zespół Orła zakończył piłkarskie rozgrywki halowej ligi LZS dla gimnazjalistów na czwartej pozycji w końcowej tabeli, zaś druga drużyna zajęła ostatnie, dziesiąte miejsce. Oprócz piłkarzy w zamojskiej lidze LZS biorą udział młode siatkarki z gminy Stary Zamość. Gimnazjalistki Orła obecnie plasują się w tabeli na szóstym miejscu w rozgrywkach młodzieżowych, a kobiety na czwartej pozycji w zmaganiach seniorek. W trzech sekcjach UKS Orzeł trenuje około stu zawodniczek i zawodników.

Damian Sokołowski / Echa Roztocza

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.