romek
sobota, 22 marca 2014, 11:19

Historia dam w korkach (5) / Lubelskie dziewczyny wchodzą do gry…

Uznanie przez PZPN kobiecych rozgrywek piłkarskich za oficjalne spowodowało systematyczny wzrost zainteresowania piłką nożną w wykonaniu pań. Do rozgrywek zgłaszało się coraz więcej klubów, działających nieraz w małych miejscowościach na terenie całego kraju. Aktywność pań na tym polu przeszła najśmielsze oczekiwania.

W sezonie 2001/2002, czyli u progu obecnego stulecia drużyny piłkarskie pań rywalizowały w dwóch ligach. Pierwsza liga skupiała 10 zespołów, natomiast 16 zespołów drugoligowych było podzielonych na trzy grupy: mazowiecka (4), śląska (7), wielkopolska (5). Lubelszczyznę reprezentowały wówczas jedynie piłkarki z klubu Cisy Nałęczów.

Po prawie 10 latach (sezon 2010/2011) sytuacja była już o niebo lepsza. W ekstralidze grało 10 zespołów, w tym dwa z Lubelszczyzny – Górnik Łączna i AZS PWS Biała Podlaska. Zespoły pierwszoligowe, po 10 drużyn, występowały w dwóch grupach: wschodniej i zachodniej. W grupie wschodniej I ligi występował zespół Widoku Lublin.

W drugiej lidze piłkarskiej kobiet w sezonie 2010/2011 grało w czterech grupach 36 drużyn: małopolskiej (9), mazowieckiej (9), śląskiej (10), wielkopolskiej (8). Na tym poziomie rozgrywek Lubelszczyznę reprezentowały piłkarki Kingi Krasnystaw.

Popularność piłki nożnej kobiet sprawiła, że na III-ligowym poziomie grały zespoły zorganizowane w 9 grupach. Grupa lubelska skupiała 7 drużyn, w tym debiutującą w rozgrywkach Koronę Łaszczów, która okazała się czarnym koniem rywalizacji. Piłkarki z Łaszczowa doznały w tych rozgrywkach zaledwie jedną porażkę w meczu ostatniej kolejki (z Górnikiem II Łęczna), gdy sprawa awansu została już wcześniej rozstrzygnięta.

W obecnym sezonie 2013/2014 sytuacja w ekstralidze, I i II lidze nie uległa zmianie. Zdecydowanie więcej drużyn gra natomiast na najniższym, III-ligowym poziomie rozgrywek. Liga ta liczy obecnie aż 113 zespołów podzielonych na 16 grup regionalnych. Grupa lubelska, obok małopolskiej, jest najliczniejsza, gdyż gra w niej 10 zespołów. Cieszyć jedynie może fakt, że z piłkarkami Motoru Lublin, Widoku II Lublin, Górnika II Łęczna, Kingi Krasnystaw rywalizują dziewczęta z miejscowości o zdecydowanie mniejszych tradycjach piłkarskich, dysponujących zdecydowanie mniejszymi możliwościami treningowymi niż ich przeciwniczki.

Być może dla zespołów LKS Wierzchowiska, Wilki Wilków, Potok Sitno dowodem na to, że w piłce nożnej można osiągnąć wiele przykładem jest Korona Łaszczów, która jako nowicjusz zdobyła awans do II ligi i z marszu zdobyła ostrogi I-ligowca. A przecież Łaszczów nie ma takiego zaplecza, jakim dysponują piłkarki z Lublina, czy też Łęcznej. Okazuje się, że sportowa ambicja, chęć podjęcia rywalizacji i osiągnięcia sukcesów, połączona z ciężką pracą na treningach, niwelują istniejące dysproporcje w bazie materialnej klubów. Nic tak nie może cieszyć, jak stały wzrost liczby zespołów podejmujących rywalizację w piłce nożnej. Pod tym względem Lubelszczyzna jest liderem.

Dwa zespoły ekstraligowe, jeden I-ligowy, dwa II-ligowe oraz najliczniejsza grupa III ligi mogą być powodem do dumy dla działaczy i trenerów tego regionu, którzy w warunkach bez porównania gorszych niż mają mężczyźni z poświęceniem popularyzują wśród pań modę na grę w piłkę nożną. Wszystko wskazuje na to, że ta dyscyplina sportu zyskała już szeroką akceptację, a pierwsze sukcesy na arenie europejskiej sprawiają, że rośnie też zainteresowanie kibiców grą drużyn kobiecych, która nie jest może najdoskonalsza technicznie, lecz dostarcza wiele emocji.

Tak charakterystycznej w meczach piłkarskich pań ambicji i zaangażowania na próżno szukać w meczach drużyn męskich. Należy jedynie sobie życzyć, by władze piłkarskie nie zapominały o istnieniu rozgrywek piłkarskich kobiet i w miarę możliwości wspierały wysiłek działaczy zmierzający do stałego rozwoju damskiego futbolu. Nasze dziewczęta zostały mistrzyniami Europy w kategorii U-17, a Ewa Pajor została obwołana najlepszą piłkarką naszego kontynentu w tej kategorii wiekowej. Tego dorobku nie można zaprzepaścić.

 Jamcito / lkskorona.futbolowo.pl/kobiety


Komentarze do 'Historia dam w korkach (5) / Lubelskie dziewczyny wchodzą do gry…' (1)
  • asandaj4 lata temu Bezpośredni link

    anbwdah lol

  • Dodaj komentarz

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.