romek
środa, 5 marca 2014, 10:16

Jamcito pisze z oddali (214) / Plebiscytowa rzeczywistość…

Początek nowego roku obfituje we wszelkiego rodzaju plebiscyty. Ta moda nie omija także środowiska piłkarskiego, które chce wiedzieć, kto jest w tej dyscyplinie najlepszy. Wiemy już, że za najlepszego piłkarza globu uchodzi Cristiano Ronaldo z Realu Madryt, z Polaków najlepiej kopie piłkę Robert Lewandowski. Wprawdzie czyni to w barwach Borusii Dortmund, ale dobre i to. Na razie tzw. polska myśl szkoleniowa skutecznie unicestwia wszelkie rodzime piłkarskie talenty i taka sytuacja jeszcze trochę potrwa, bo Gmoch, Piechniczek, Wójcik i kilku jeszcze innych „myślicieli” mają się dobrze. Z kolei trenerska młodzież jest przekonana, że efekt szkolenia jest wprost proporcjonalny do mocy podręcznego laptopa, bez którego nie wypada przychodzić na trening.

Zamojszczyzna też nie jest gorsza i od lat, za sprawą „Kroniki Tygodnia” kibice wybierają najlepszych w czterech kategoriach: Odkrycie Roku, Trener Roku, Piłkarz Roku, Drużyna Roku. Zabawa jest sympatyczna i bierze w niej udział sporo sympatyków futbolu.

I właśnie ogłoszono wyniki czternastego już plebiscytu sympatycznej redakcji tygodnika. Odkryciem Roku okazał się młody piłkarz AMSPN Hetman Zamość Przemysław Dębicki, Trenerem Roku obwołano szkoleniowca Łady Biłgoraj Ireneusza Zarczuka, Piłkarzem Roku został bramkarz Tomasovii Łukasz Bartoszyk, a za najlepszą drużynę regionu uznano AMSPN Zamość.

Trudno jest deliberować nad wyborem uczestników plebiscytu. Vox populi, vox Dei. Na pewno zwycięzcy poszczególnych kategorii poczuli się usatysfakcjonowani i ta satysfakcja doda im sił do podjęcia jeszcze większego wysiłku na drodze do doskonalenia piłkarskich umiejętności.

Jednak po analizie wyników plebiscytu nasuwają się pewne uwagi, którymi chcę się podzielić.

Ktoś mało zorientowany w sprawach futbolu mógłby pomyśleć, że piłkarstwo na Zamojszczyźnie zaczyna się i kończy na zespołach trzecioligowych. Żaden z nominowanych zawodników niższych klas, trenerów i zespołów nie zwyciężył w żadnej z plebiscytowych kategorii. Jest oczywiste, że zespół III ligowy jest sportowo o dwie klasy lepszy od drużyny okregówki i w bezpośrednim starciu zwyciężyłby rywala z niższej klasy. Zastanawiam się jednak, czy na miano najlepszego zespołu zasługuje zespół, który występuje w wyższej lidze. Co zdecydowało, że zwyciężył AMSPN Hetman Zamość, a nie będąca wyżej w tabeli ligowej Tomasovia? Odpowiedź jest prosta – liczba sympatyków biorących udział w plebiscycie. Sam głosowałbym na Kryształ Werbkowice, ale szanse na plebiscytowe zwycięstwo ma ten sympatyczny klub niewielkie. Jaki stąd wniosek? Uczestnikom plebiscytowej zabawy daleko do obiektywizmu. Mają zwyciężyć nasi, mobilizujmy się chłopcy i ślijmy kupony. I dlatego marnie grający AMSPN Hetman Zamość, zajmujący odległe miejsce w III-ligowej tabeli chodzi w glorii najlepszego zespołu Zamojszczyzny. Ten wybór kibiców uważam za błędny.

Daleki jestem od stwierdzenia, że opisany wyżej mechanizm plebiscytowy zdecydował o wyborze najlepszego trenera i piłkarzy. To byłoby krzywdzące dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Nie ma żadnych powodów, by twierdzić, że Przemysław Dębicki nie zasługuje na tytuł Odkrycia Roku. Podobnie ma się sprawa z wyborem trenera i najlepszego zawodnika, choć kryteria ich wyboru wydają się być jaśniejsze, mniej subiektywne.

Bez względu jednak na ocenę wyników plebiscytu jedno jest pewne: tego rodzaju inicjatywy są bardzo potrzebne, gdyż integrują środowisko kibiców, są formą zabawy. Szkoda tylko, że brak jest możliwości głosowania przez internet, przez co tacy jak ja, czyli ludzie z oddali, są pozbawieni możliwości wzięcia udziału w plebiscycie. Z pomocą internetu płacę rachunki, ale zagłosować na najlepszego piłkarza Zamojszczyzny już nie mogę. A chciałbym.

Jamcito/lkskorona.futbolowo.pl / foto – Bogdan Antolak, trener Gromu Różaniec znalazł się wśród wyróżnionych trenerów 2014.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.