romek
sobota, 8 lutego 2014, 11:54

Michał GUTOWSKI (trener w KS Ursus Warszawa): – Praca z młodzieżą jest pasjonująca…

= Jaki był 2013 rok dla Michała Gutowskiego?

= Był dla mnie nowym wyzwaniem, bo zacząłem samodzielnie prowadzić drużyny. Wcześniej asystowałem w Ursusie u trenera Wójta przy roczniku 2002. Szybko jednak pojawiła się możliwość prowadzenia grupy B rocznika 2002. Z rozpoczęciem roku 2013 klub nie przedłużył umowy z trenerem Wójtem i wtedy prowadzący ten rocznik wraz z rodzicami utworzyli nowy klub. Niestety –  zabrali około 80% wszystkich chłopców z rocznika 2002. Została w tym roczniku grupa 8 chłopców, jednak nie poddaliśmy i dalej staraliśmy się, aby ten rocznik istniał. Wraz z nowym rokiem rocznik 2002 prowadziliśmy wspólnie z trenerem Maciejem Bykowskim, po jakimś czasie w grupie mieliśmy coraz więcej chłopców. Ja sam na początku przejąłem nowa grupą w klubie rocznik 2003 grupa C. Prowadziłem ją około 5 miesięcy po czym pojawiła się możliwość prowadzenia grupy B rocznika 2003 – z która pracują do tej pory. Było to już trochę większe wyzwanie, bo nie jest to już grupa naborowa, a o ustabilizowanej liczbie graczy na określonym poziomie.

= Z tego co widzę, macie z kogo wybierać…

= Mamy niestety bardzo mocną grupę w której jest nam ciężko rywalizować tym bardziej, że jest to grupa B i co chwilę oddajmy najzdolniejszych chłopców do grupy A (wicemistrz Warszawy). Rozegraliśmy kilka na prawdę dobrych spotkań w których realizowaliśmy zadania taktyczne.  Co to podsumowania rundy, na pewno nie będę wypowiadał się na temat wyników bo pamiętajmy że w szkoleniu młodzieży są one najmniej ważne!! Ważne jest to jak rozwijają się nasi chłopcy i jakie czynią postępy. Ten proces jest bardzo złożony i skomplikowany, dlatego po każdym treningu zastanawiam się czy wszystko przebiegło tak jak powinno czy mogłem z chłopców wyciągnąć trochę więcej. Ja osobiście sam napisałem sobie roczny makrocykl przygotowania tej grupy, mam nadzieję że uda się z tego dużo przełożyć na praktykę i kolejnym chłopcom uda się dołączyć do grupy A.

= Czy grasz jeszcze czynnie w piłke? W klubach lubelskich zapamietano cię z ambicji i waleczności?

= Niestety od tego roku nie gram już w piłkę ciężko jest mi to pogodzić z trenowaniem młodzieży i studiami dziennymi na Akademii Wychowania Fizycznego,. Do tej pory prowadziłem dwie drużyny obie miały treningi po 3razy w tygodni. Do tego prowadziłem w klubie jeszcze treningi indywidualne. Myślałem o tym żeby u nas w klubie potrenować w drugiej drużynie i może by mi się udało, ale niestety często godziny treningów się pokrywały. Dużym utrudnieniem dla mnie było również to że nie raz na treningi w jedną stronę musiałem dojeżdżać około godziny ( Warszawa i jej kochane korki ), mam nadzieję że uda się w tym roku to trochę lepiej poukładać i znaleźć czas aby jeszcze samemu potrenować chociaż ze dwa razy w tygodniu. Chociaż nie ukrywam że bycie trenerem sprawia mi dużo radości i chcę się coraz bardziej rozwijać w tym kierunku.

= Plany na najbliższą przyszłość?

= Co do planów na przyszłość – na pewno ukończenie studiów i dalszy rozwój jako trener w tym momencie posiadam trenera 2klasy. W tym roku mam nadzieję że uda się znaleźć środki i czas na to aby zrobić kurs wyrównawczy UEFA A. Od Lutego 2014 prowadzę u nas w klubie również grupę 2008. Mam nadzieję że uda mi się przeprowadzić dobry nabór i stworzyć mocną grupe. Dalej rozwijać chłopców z rocznika 2003 z tą grupą pracuje się coraz fajniej, coraz więcej rozumieją na boisku i słuchają tego co się do nich mówi. Oczywiście powoli myślą już o tym aby prowadzić jakąś grupę seniorów, ale z tym się nigdzie nie śpieszą, może jak pojawi się jakoś ciekawa oferta to ją rozważę, ale chciałbym aby w klubie który prowadzą była dobrze rownięta akademia, bo nie wyobrażam sobie funkcjonowania klubu który nie wprowadza regularnie do grania swojej młodzieży. Wielu trenerów i prezesów jest za bardzo poświęcona realizacją danego celu a nie zbudowaniu ciekawego projektu na lata.

rd/lubelskapilka.pl / foto Michał Gutowski (grał w Starcie Krasnystaw).
 

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.