romek
piątek, 7 lutego 2014, 08:04

Historia dam w korkach (4) / Pierwszy był CHECZ Gdynia

 Powszechnie uważa się, że początek kobiecej piłki nożnej w Polsce datuje się na 1974 rok, w którym założono w Sosnowcu pierwszą profesjonalną drużynę piłkarską – Czarnych. Nic bardziej mylnego.

Najstarszym kobiecym klubem piłkarskim jest Checz Gdynia, który został założony 21 kwietnia 1971 r. w najbardziej kaszubskiej dzielnicy Gdyni – Chylonii z inicjatywy Romana i Edwarda Bieszke, członków miejscowego Ogniska TKKF. Gdyńskiej Checzy nikt nie ma zatem prawa odebrać tytułu inicjatora kobiecej piłki nożnej w Polsce oraz najdłużej istniejącego kobiecego klubu piłkarskiego w naszym kraju. Gdyńskie piłkarki swój pierwszy mecz rozegrały dopiero rok później w Stargardzie Gdańskim podczas zlotu ognisk TKKF. Inauguracja nie była udana i w turnieju Checz przegrała wszystkie trzy mecze zajmując ostatnie 4 miejsce w turnieju. Pierwszym zwycięstwem gdynianki cieszyły się 22 września 1973 r. po wygranej 3:0 w Tczewie z tamtejszą Unią. W nagrodę obejrzały wielkie derby Gdyni, w których Arka zmierzyła się z Bałtykiem o mistrzostwo II ligi.

Później podopieczne Romana Bieszke nie miały sobie równych w kraju. W 1975 r. kobiece drużyny rywalizowały o tytuł mistrzyń Polski w dwóch grupach: północnej i południowej, a o mistrzostwie decydował mecz liderów obu grup na neutralnym terenie. W rozgrywkach grupowych gdynianki nie dały przeciwniczkom najmniejszych szans wygrywając 10:0 z Solcem Kujawskim, 3:0 z Odrą Szczecin i 7:0 z drużyną ze Skórcza. W meczu półfinałowym zespołowi Cieczy nie sprostały piłkarki Karoliny z Jaworzyny Śląskiej, które gładko przegrały 4:0. Mecz finałowy rozegrano na stadionie 10-lecia w Warszawie jako przedmecz spotkania reprezentacji Polski i Włochy w obecności 25 tysięcy widzów. A uwierzycie, że drugim finalistą były piłkarki z Puław? Chodzi o zespół reprezentujący Azoty Puławy. Tytuł mistrzowski zdobyła wtedy gdyńska Checz po zwycięstwie 4:0 nad puławiankami. Czyż nie jest to historia fascynująca, świadcząca o tym, że na Lubelszczyźnie piłkarstwo kobiece istniało od narodzin tej dyscypliny sportu w Polsce.

W tym także szczęśliwym 1975 roku gdynianki brały udział na terenie Danii w młodzieżowych igrzyskach. Tam dotarły do finału i ulegając drużynie z Aalborga zdobyły srebrny medal tych igrzysk.

Kolejny, czwarty już tytuł mistrzyń Polski gdyńska Checz zdobyła w sezonie 1978/79, po którym zastąpiła zmiana systemu rozgrywek. PZPN uznał rozgrywki piłkarskie kobiet za oficjalne. W pierwszych oficjalnych rozgrywkach piłkarskich kobiet tytuł mistrzowski zdobyły piłkarki Czarnych Sosnowiec powtarzając ten sukces jeszcze jedenastokrotnie. W sezonie 2012/2013 grająca w I lidze Korona Łaszczów dwukrotnie zmierzyła się z legendarnym już zespołem Czarnych. I nie ma się zbytnio czemu dziwić, że otrzymały od utytułowanych przeciwniczek prawdziwą lekcję futbolu. Jednak podopieczne trenera Jerzego Bojko wstydu nam nie przyniosły. Szczególnie nikła przegrana 3:1 z Czarnymi w Sosnowcu dowodzi, że Korona miała wówczas duży potencjał i zasłużyła na zachowanie statusu 1-ligowca. Stało się jednak inaczej, ale już sama możliwość walki z 12-krotnymi mistrzyniami kraju jest powodem do sportowej satysfakcji.

Opisując dzieje kobiecej piłki nożnej nie sposób pominąć uczestnictwa naszych zespołów w rozgrywkach europejskich.

W latach 2001-2008 w rozgrywkach i Puchar Europy uczestniczyło 16 najlepszych drużyn naszego kontynentu. W ośmiu edycjach tych rozgrywek 7-krotnie reprezentowały nasz kraj piłkarki AZS Wrocław, a w 2007 r. (VII edycja) także znany piłkarkom Korony Łaszczów zespół Gol Częstochowa. Nasze panie większych jednak sukcesów w tych rozgrywkach nie odniosły, a jedynie dwukrotnie AZS Wrocław awansował do drugiej rundy tych rozgrywek. W 2009 r. europejskie rozgrywki pucharowe zostały przemianowane na Ligę Mistrzów Kobiet. Mistrzynie Polski, choć uczestniczą w tych rozgrywkach od 1/16 finału to jednak nie osiągają oczekiwanych sukcesów. Może w przyszłości będzie lepiej.

Bez wdawania się w szczegóły trzeba także zauważyć, że kobieca piłkarska reprezentacja Polski zajmuje w rankingu FIFA miejsce w pierwszej czterdziestce zespołów narodowych. Panowie mogą o takiej pozycji jedynie pomarzyć.

 lkskoronakobiety.futbolowo.pl / Jamcito


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.