romek
czwartek, 6 lutego 2014, 16:31

Felieton / Jamcito pisze z oddali (212) – O Zamojskiej Lidze Typerów…

Wielce przypadł mi do gustu pomysł administratora strony Korony Łaszczów o zorganizowaniu Zamojskiej Ligi Typerów. Malkontent zawsze powie, że tego nie da się zrobić.

A da się.

Już w którymś z wcześniejszych felietonów pisałem, że w zabawie pn. Liga Typerów uczestniczą kibice 2/3 klubów zamojskiej ligi okręgowej. Stopień zainteresowania tą zabawą jest różny i brak jest przy tym obiektywnych kryteriów służących wyłonieniu z tego grona najlepszego typera.

Zamojska Liga Typerów usuwa te mankamenty. Jak zrozumiałem podstawowe zasady funkcjonowania ZLP to od uczestników reprezentujących poszczególne kluby wymaga się jedynie systematyczności w typowaniu wyników spotkań piłkarskich, a resztą zajmą się organizatorzy przedsięwzięcia.

Inicjatywa powołania Zamojskiej Ligi Typerów ma kilka podstawowych zalet.

Przede wszystkim pozwoli na pewne zintegrowanie kibiców drużyn ligi okręgowej i pozwoli im na podjęcie ciekawej rywalizacji. Myślę, że rywalizacja typerów może stać się równie ciekawa, co rywalizacja zespołów piłkarskich.

Uczestnik zabawy, reprezentujący dany klub może swoje typy konsultować z kolegami. Przez to rodzi się silniejsza więź sympatyków drużyny i jest przy tym doskonała okazja do rzeczowej dyskusji o możliwościach i szansach swojego zespołu. Pewnie, można w trakcie koleżeńskiego spotkania rozprawiać o przysłowiowych biodrach Maryny, ale życie uczy, że to zwykła strata czasu.

Ujednolicenie zasad zabawy sprawi, że bez trudu będzie można na koniec sezonu ogłosić, że w szlachetnej rywalizacji Zamojską Ligę Typerów wygrał sympatyk np. Huraganu Hrubieszów. Wprawdzie zespół spadł do niższej klasy rozgrywek, ale tamtejsi kibice znają się na rzeczy. Tytuł najlepszego typera Zamojszczyzny też zapewne sprawi jego zdobywcy sporą satysfakcję.

To, czy inicjatywa spotka się z zainteresowaniem kibiców nie zależy od organizatorów ZLT, którzy wykazali sporą inicjatywę. Czas pokaże, czy zamojska liga okręgowa posiada na tyle aktywnych sympatyków, że na inaugurację wiosennej rundy rozgrywek ruszy też w komplecie liga typerów. Praktycznie rzecz biorąc uczestnictwo w proponowanej zabawie nie wymaga żadnego wysiłku. Wystarczy zwykłe 15 minut, by wytypować rezultaty 8 spotkań i przesłać je do organizatora ligi typerów. Nic prostszego.

Przyznam, że jestem niezmiernie ciekawy losów tej inicjatywy. Mimo poczynionych starań nie spotkałem się z tego rodzaju piłkarska zabawą. Zamojska Liga Typerów byłaby przedsięwzięciem całkowicie nowatorskim, jedynym w kraju. Czyż nie warto w czymś takim uczestniczyć? Nie jest wykluczone, że tym śladem pójdą i inne regiony. I wówczas kibice Zamojszczyzny staną się protoplastami, autorami ciekawej zabawy piłkarskich kibiców.

Żyję nadzieją, że ta inicjatywa zostanie zaakceptowana i do ZLP przystąpią reprezentanci wszystkich bez wyjątku klubów zamojskiej ligi okręgowej. Jako kibice przynajmniej spróbujmy zrobić wspólnie coś interesującego. Bójki i boiskowe zadymy nikogo już nie bawią i są jedynie źródłem wstydu.

 Jamcito


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.