romek
sobota, 25 stycznia 2014, 10:21

Historia dam w korkach ( 3 ) / Historykom umyka jakoś opisanie dziejów piłki nożnej kobiet

Na początku ubiegłego stulecia futbol był dyscypliną dobrze ukształtowaną i zorganizowaną. Zorganizowaną na tyle, że już w 1900 roku stał dyscypliną olimpijską. Wprawdzie wystartowały wtedy zaledwie trzy kluby piłkarskie, które reprezentowały swoje kraje (Belgię, Francję, Wielką Brytanię), ale olimpijski debiut futbolu stał się faktem.  Olimpijskie turnieje piłkarskie we współczesnym kształcie odbywają się od 1908 roku.

 Historia piłki nożnej jest naprawdę fascynująca i dokładnie już opisana od chwili narodzin tej dyscypliny sportu. Historykom umknęło jakoś opisanie dziejów piłki nożnej kobiet, szczególnie we wczesnym etapie rozwoju piłkarstwa kobiecego. W zasadzie brak jest solidnych opracowań, szczególnie odnoszących się do okresu międzywojennego ubiegłego wieku.

A o tym, że oprócz walki o prawa wyborcze kobiety zajmowały się kopaniem piłki świadczy utworzenie we wrześniu 1921 roku w Poznaniu pierwszego w historii kobiecego zespołu piłkarskiego, który był jedną z sekcji Towarzystwa Sportowego „Unja” Poznań. Było to na tyle głośnie wówczas wydarzenie, że zdjęcia zespołu publikowała lokalna prasa. Rozgrywane mecze miały charakter wyłącznie nieoficjalny, towarzyski. Pamiętając, że wówczas panie paradowały wyłącznie w długich sukniach i pantofelkach to należy przyjąć, że piłkarki „Unji” nie miałyby żadnych szans w meczu z najsłabszym nawet zespołem aktualnej III ligi. Jednak prekursorkom kobiecego futbolu sprzed prawie stu lat należą się wyrazy najwyższego szacunku i uznania.

Z konieczności zatem skupimy się dalej nad dziejami piłki nożnej kobiet w okresie już nam współczesnym i głównie na terenie Polski, zgodnie z powiedzeniem, że koszula bliższa ciału.

W piłkarstwie kobiecym pierwsze mistrzostwa świata zorganizowano dopiero w 1991 r., które odbyły się w dalekich Chinach. Te historyczne rozgrywki wygrały reprezentantki Stanów Zjednoczonych po zwycięstwie 2:1 nad Norwegią. Trzecie miejsce wywalczyły Szwedki po rozbiciu Niemek 4:0.

 Cztery lata później w kobiecym mundialu zwyciężyły Norweżki po zwycięstwie 2:0 nad gospodyniami turnieju – Szwedkami. W meczu o trzecie miejsce Amerykanki pokonały reprezentację Chin 2:0 i zdobyły brązowy medal mistrzostw.

W 1999 roku turniej odbył się w Stanach Zjednoczonych i gospodynie wykorzystały tę okoliczność zdobywając swój drugi tytuł mistrzyń świata. Amerykankom nie przyszło to jednak łatwo, gdyż dopiero w rzutach karnych (5:4) pokonały waleczne Chinki.

Pierwszy w obecnym stuleciu (2003) turniej o mistrzostwo świata drużyn kobiecych odbył się znowu w USA, ale tym razem sprawdziła się definicja Gary Linekera, że w piłce nożnej na końcu i tak wygrywają Niemcy. W finale Niemki pokonały Szwecję 2:1 i zdobyły swój pierwszy tytuł mistrzowski. Na podium stanęły też Amerykanki po zwycięstwie nad sąsiadkami z Kanady 2:1.

W 2007 roku najlepsze piłkarki świata wybrały się ponownie do Chin, by

Jamcito / lkskorona.futbolowo.pl


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.