romek
wtorek, 14 stycznia 2014, 19:21

Dzienik Wschodni / Piotr Laboga (Canal+): Największą potrzebą polskiej piłki jest napastnik

Rozmowa z Piotrem Labogą, dziennikarzem Canal+, współorganizatorem „Piłkarskiego Diamentu”

– Pomysł na projekt „Piłkarski Diament” wyszedł od prowadzącego ze mną program „Laboratorium Pro”, Pawła Ziętary. Na początku myśleliśmy o wyszukaniu lewego obrońcy – mówi Piotr Laboga. – Jednak największą potrzebą polskiej piłki jest teraz napastnik. Mamy Lewandowskiego, Milika, Sobiecha i na tym koniec.

– Skoro Robert Lewandowski tak długo poruszał się gdzieś na opłotkach polskiej piłki nożnej i przypadkiem został odnaleziony, a kilkukrotnie pominięty, to my uznaliśmy, że takich przypadków może być znacznie więcej – tłumaczy dziennikarz. – Chcemy pokazać, że jest ktoś, kto jest w stanie tych chłopaków dostrzec, i że warto grać w piłkę nożną nawet w klubach niemalże anonimowych. Jeśli nie będzie to od razu Lewandowski, to przynajmniej będzie to kandydat na solidnego napastnika pierwszoligowego bądź ekstraklasowego.

„Piłkarski Diament”
Celem projektu jest znalezienie napastnika z prawdziwego zdarzenia. Zawodnicy, którzy wezmą udział w „Piłkarskim Diamencie” będą w wieku pomiędzy 18, a 24 rokiem życia. Kolejnym warunkiem jest zastrzeżenie, iż kandydat nie może być związany z żadnym klubem piłkarskim zawodowym kontraktem. Potencjalni zawodnicy, którzy przystępują do eliminacji w danych miastach wyłaniani są na podstawie wstępnych ankiet, których wyniki następnie są weryfikowane.

Organizatorzy opierają swój system selekcji przede wszystkim na badaniach naukowych, uzupełnionych fachową oceną ekspertów. Jury tworzą Andrzej Juskowiak (były napastnik reprezentacji Polski), Andrzej Zamilski (były trener młodzieżowych reprezentacji Polski), Paweł Habrat (psycholog sportowy) i Tomasz Smokowski (dziennikarz Canal+).

W pierwszej fazie projektu eliminacje odbędą się w halach sportowych w sześciu miastach: Lublinie, Białymstoku, Tarnowie, Ostrowie Wielkopolskim, Grudziądzu i Koszalinie. Z każdej z tych eliminacji do kolejnej rundy awansuje około dziesięciu kandydatów. Kolejne fazy wyłonią finałową dziesiątkę, spośród której organizatorzy wybiorą „Piłkarski Diament”.

Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł oraz profesjonalny kontrakt w stabilnym klubie I ligi lub T-Mobile Ekstraklasy. Program „Piłkarski Diament” zostanie wyemitowany w ośmiu odcinkach na antenie Canal+, początek serii zaplanowano na kwiecień.

Dominik Smagała / Dziennik Wschodni / foto – igol.pl


Komentarze do 'Dzienik Wschodni / Piotr Laboga (Canal+): Największą potrzebą polskiej piłki jest napastnik' (1)
  • niki5 lat temu Bezpośredni link

    Nie wybierajcie zawodników z podpowiedzi tylko zróbcie przedbiegi bo z niższych lig nigdy nie będą mieli szans się pokazać, bo ci co podpowiadają to też mają uprzedzenia.

  • Dodaj komentarz

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.