romek
czwartek, 21 listopada 2013, 08:40

CIOTUSZA STARA / Wieś jest przeciwna!

Władze gminy Susiec rozpoczęły przygotowania do budowy boiska, które ma służyć lokalnej młodzieży. Mieszkańcy Ciotuszy Starej są podzieleni: młodzi się cieszą z powstającego obiektu, a starsi wspominają swoich przodków, którzy spoczywają na terenie przyszłego boiska.

Eugeniusz Biszczanik z Ciotuszy Starej od kilku lat stara się uniemożliwić gminie budowę boiska na placu dawnego cmentarza. Opowiada, że w miejscu, które gmina Susiec przeznaczyła na budowę boiska sportowego, przed laty znajdowała się nekropolia. Pochowano tam wielu miejscowych, zarówno katolików, jak i prawosławnych, m.in. pradziadka pana Eugeniusza. Z opowiadań ludzi można wnioskować, że ostatnie pochówki odbywały się tam około 1890 r. Miejscowi pamiętają, że przed 1945 r. można tam było zobaczyć mogiły i krzyże. Po 1960 r. nekropolia została wykorzystana przez Kółko Rolnicze i z czasem na placu powstawały kolejne inwestycje. Eugeniusz Biszczanik pamięta, że mieszkańcy protestowali w momencie powstawania pierwszych zabudowań, lecz ich prośby nie przyniosły skutku. Mówi, że czasy wtedy nie były łatwe, władze w każdej gminie niszczyły to, co związane było z kościołem i – pomimo sprzeciwu – społeczności lokalne niewiele mogły zrobić. Mieszkaniec Ciotuszy Starej o nowych planach gminy na wykorzystanie placu dawnego cmentarza usłyszał po raz pierwszy w 2008 r. Wysłał wtedy list do władz, prosząc, aby zrezygnowały z przedsięwzięcia. W uzasadnieniu swojej prośby pan Eugeniusz napisał: „Wieś jest temu przeciwna. Tu leżą nasi pradziadkowie i niech to będzie poszanowane. Pozwólmy umarłym spać w spokoju. Gdy stawiano garaże kółka rolniczego też były sprzeciwy, ale komuna specjalnie niszczyła to, co święte.”

Monika Nizio / echaroztocza.pl


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.