romek
środa, 20 listopada 2013, 09:30

Widziane z oddali (207) / V liga ZAMOŚĆ – Podsumowanie rundy

Piłkarska jesień dobiegła już końca i nadszedł czas na krótki rachunek sumienia. Wnioski wyciągnięte z minionej rundy rozgrywek są istotne, gdyż mają służyć zmianom na lepsze wszędzie tam, gdzie są one konieczne.

Gdyby zadać sobie pytanie, jaka była tegoroczna jesienna runda w zamojskiej lidze okręgowej to odpowiedź jest jedna: ciekawa. Początkowo wydawało się, że rozgrywki zdominuje Huczwa Tyszowce, której celem jest powrót do IV ligi. Pierwsze mecze to potwierdzały. Później jednak awansowe aspiracje zgłosił Grom Różaniec i rozgrywki nabrały rumieńców. W tle punkty ciułały zespoły z Werbkowic i Hrubieszowa (Unia), które także dały sygnał, że na wiosnę przystąpią do ataku na pozycję lidera. To sytuacja, której nie było już od paru lat.

Poszczególne zespoły zimową przerwę spędzą w różnych nastrojach, w zależności od uzyskanego w trakcie rozgrywek dorobku. A jest on niezmiernie zróżnicowany, bo pomiędzy liderem (Grom), a czerwoną latarnią (Huragan) istnieje piłkarska przepaść. Pokuśmy się zatem o próbę podsumowania dokonań zamojskich V ligowców.

1. Grom Różaniec (foto). Już w ubiegłym sezonie widać było, że Grom sposobi się do awansu. Teraz tez zamiar został przypieczętowany dobrą grą i pozycją lidera. Na wiosnę nie będzie jednak lekko, gdyż 3-punktowa przewaga w tabeli jest bardzo nikła. Za plecami Gromu znajduje się grupa pościgowa trzech zespołów (Kryształ. Huczwa, Unia), które są w stanie piłkarzom z Różańca pokrzyżować plany.

2. Kryształ Werbkowice. Najpoważniejszy obecnie konkurent Gromu. W Werbkowicach chcą upragnionego awansu i są do niego, zarówno pod względem sportowym oraz organizacyjnym, przygotowani.

3. Huczwa Tyszowce. Nadal w grze o awans. Panuje opinia, że pod względem sportowym Huczwa przewyższa pozostałe zespoły i tylko zawirowanie spowodowane zmianą trenera nie pozwoliło piłkarzom z Tyszowiec utrzymać fotel lidera. Na wiosnę sytuacja może się poprawić i Huczwa podejmie ostrą walkę o powrót do IV ligi.

4. Unia Hrubieszów. Ten zespół zaliczano do grona faworytów, ale przez dłuższy czas nie spełniał on pokładanych w nim nadziei. Gdyby nie niespodziewana przegrana na swoim boisku z Huczwą Unia mogłaby się bardziej cieszyć z uzyskanych jesienią rezultatów.

5. Ostoja Skierbieszów. Od kilku sezonów w czołówce tabeli, ale bez aspiracji do awansu. Tej jesieni Ostoja zasłużyła na opinię zespołu solidnego, z którym każdy przeciwnik powinien się liczyć. Ostatnie 4 kolejki bez straty punktu zrobiły wrażenie i pozwoliły tej drużynie na zajęcie wysokiego miejsca w tabeli.

6. Sokół Zwierzyniec. Najlepszy z grona beniaminków. Początek jesiennej rundy wprost rewelacyjny, lecz później pojawiły się oznaki kryzysu i lot Sokoła obniżył się. Jednak zwycięstwo w ostatniej kolejce w Różańcu nad liderem zmazało w sercach kibiców wszelkie poprzednie smutki.

7. Victoria Łukowa/Chmielek. Pierwsza od kilku sezonów spokojna zima w Łukowej. Widocznie piłkarzom Victorii znudziło się ciągłe balansowanie nad strefą spadkową i postanowili zafundować sobie luksus spokojnego zimowego wypoczynku. Udało się i teraz są zaliczani do grona solidnych ligowych średniaków.

8. Sparta Łabunie. Wyraźny postęp w organizacji gry i stąd sukcesy m.in. w meczach z Huczwą i Koroną. Spartanie nie ustrzegli się jednak bolesnych porażek m.in. z Unią (0:6) oraz Ostoją (2:4) dowodząc, że stabilizacja formy nie jest najmocniejszą stroną tej drużyny.

9. Korona Łaszczów. Zespół silniejszy niż wskazuje to miejsce w tabeli. Kilku zawodników gra na wysokim poziomie (Woś, Szarowolec, Stefanik, Borowiak). Nieudany występ w Werbkowicach (1:5) nie przekreśla pozytywnego dorobku tego zespołu w rundzie jesiennej. Na wiosnę może i powinno być tylko lepiej.

10. Sparta Wożuczyn. Droga powrotna z B-klasy do ligi okręgowej była dość gładka, ale pozostawiła ślad w postaci braku niezbędnego doświadczenia. Niby większych wpadek nie było, ale przegrana na finiszu rundy u siebie z Unią aż 0:4 wyznacza obecny dystans Sparty do ligowej czołówki. Na wiosnę potrzebna będzie większa mobilizacja.

11. Cosmos Józefów. Trzeci z beniaminków nie błyszczał, ale też nie popełniał rażących błędów. Na wiosnę trzeba będzie uważać, gdyż miejsce nad strefą spadkową nie należy do bezpiecznych i każda porażka może sytuację Cosmosu zdecydowanie pogorszyć.

12. Olimpia Miączyn. W porównaniu z ubiegłym sezonem (5) zdecydowany regres. W efekcie wiosną czeka Olimpię ostra walka o zachowanie statusu V-ligowca.

13. Igros Krasnobród. Wielkie rozczarowanie w Krasnobrodzie. Niegdyś mocny zespół spisuje się teraz bardzo słabo i otwiera stawkę drużyn zagrożonych spadkiem. Szkoda także wspaniałej atmosfery, jaka towarzyszyła zmaganiom Igrosu, a po której nie ma już śladu. W miarę udana końcówka rundy jesiennej tchnęła w serca sympatyków tej drużyny dawkę nadziei na to, że wiosną nastanie cudowna przemiana ich drużyny. W końcu Krasnobród ma dobre kontakty z Opatrznością.

14. Orkan Bełżec. Cud ratujący ten zespół w ubiegłym sezonie przed degradacją może się już nie powtórzyć. Sytuacja nie jest jeszcze beznadziejna, ale bez wzmocnienia składu może się pogorszyć.

15. Aleksandria Aleksandrów. Towarzyszka niedoli Igrosu. W ubiegłym sezonie zasłużony środek ligowej tabeli, a teraz widmo spadku. Dystans do strefy bezpieczeństwa jest na tyle duży, że w Aleksandrowie trzeba ogłosić alarm. Wiosną kilka pierwszych kolejek rozstrzygnie o losach tej drużyny.

16. Huragan Hrubieszów. Zespół groźny jedynie z nazwy, bo na boisku całkowicie bezradny, bez cienia jakiejkolwiek siły. Zerowy bilans punktowy jest osiągnięciem dawno nie widzianym na ligowych boiskach, ale precyzyjnie oddaje istniejący stan rzeczy. Wierzyć się nie chce, że można aż tak źle grać w piłkę. Powrót do A-klasy murowany.

Wiadomo, że ta ocena poszczególnych zespołów jest całkowicie subiektywna i kibice mają prawo mieć zdania odmienne. Już teraz zresztą można zauważyć próby ocen formułowanych na stronach internetowych niektórych klubów. I tak zapewne będzie przez całą zimę, aż do inauguracji piłkarskiej wiosny. Oby tylko była ona podobnie ciekawa jak rozgrywki, które oglądaliśmy tej jesieni.

  Jamcito / lkskorona


Komentarze do 'Widziane z oddali (207) / V liga ZAMOŚĆ – Podsumowanie rundy' (1)
  • UKS WIDOK Lublin6 lat temu Bezpośredni link

    Witam i zapraszam na nową stronkę UKS WIDOK rocznika 2005.

  • Dodaj komentarz

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.