romek
sobota, 16 listopada 2013, 11:29

Reorganizacja III ligi przesunięta o rok, duże zmiany w CLJ

Wszystko wskazuje na to, że reorganizacja III ligi zostanie przesunięta o rok. Rozgrywki będą się toczyć w czterech grupach makroregionalnych dopiero od sezonu 2016/2017. Szybko, bo od sezonu 2014/2015, ma być natomiast zreformowana Centralna Liga Juniorów. O zmianach ma przesądzić Zarząd PZPN na posiedzeniu 22 listopada br.

O reorganizacji rozmawiano w ubiegłym tygodniu podczas spotkania prezesów wojewódzkich związków piłki nożnej w Białej Podlaskiej, jej główne założenia przedstawił Departament Rozgrywek Krajowych PZPN.
III liga

W sezonach 2014/2015 i 2015/2016 rozgrywki będą się odbywać w dotychczasowej formule, tj. w 8 grupach rozgrywkowych. PZPN wyraża zgodę na prowadzenie rozgrywek w tych sezonach z udziałem większej niż 16 liczby drużyn w każdej z grup. Po zakończeniu sezonu 2014/2015 mistrzowie grup wezmą udział w barażach o awans do II ligi (awans uzyskają 4 drużyny).
Po zakończeniu sezonu 2015/2016 mistrzowie grup będą rywalizować w barażach o 4 miejsca w II lidze. Drużyny, które zajmą 7 lub niższe miejsce w tabeli każdej z grup III ligi spadną do IV ligi, liczba drużyn spadających może się zwiększyć w zależności od przynależności terytorialnej klubów spadających z II ligi.
Awans do rozgrywek III ligi w sezonie 2016/2017 uzyskają mistrzowie IV ligi z poszczególnych ZPN (po jednym zespole z województwa).

Od sezonu 2016/2017 rozgrywki III ligi będą się toczyć w 4 grupach po 16 zespołów każda:
= Gr. I – Łódzki ZPN, Mazowiecki ZPN, Podlaski ZPN, Warmińsko-Mazurski ZPN
= Gr. II – Kujawsko-Pomorski ZPN, Wielkopolski ZPN, Pomorski ZPN, Zachodniopomorski ZPN
= Gr. III – Dolnośląski ZPN, Lubuski ZPN, Opolski ZPN, Śląski ZPN
= Gr. IV – Lubelski ZPN, Małopolski ZPN, Podkarpacki ZPN, Świętokrzyski ZPN

Po zakończeniu sezonu 2016/2017 i następnych mistrzowie 4 grup III ligi uzyskają awans do II ligi. Do IV ligi spadną zespoły z miejsc 14-16, liczba drużyn spadających może się zwiększyć w zależności od przynależności terytorialnej klubów spadających z II ligi. Awans do każdej z 4 grup III ligi w następnym sezonie uzyskają 4 zespoły IV ligi – mistrzowie IV ligi poszczególnych ZPN.
Centralna Liga Juniorów

Rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów już od sezonu 2014/2015 będą prowadzone w dwóch grupach po 16 zespołów:
Grupa Zachodnia – Zachodniopomorski ZPN, Pomorski ZPN, Kujawsko-Pomorski ZPN, Wielkopolski ZPN, Lubuski ZPN, Dolnośląski ZPN, Opolski ZPN, Śląski ZPN
Grupa Wschodnia – Warmińsko-Mazurski ZPN, Podlaski ZPN, Mazowiecki ZPN, Łódzki ZPN, Świętokrzyski ZPN, Małopolski ZPN, Lubelski ZPN, Podkarpacki ZPN

W sezonie 2014/2015 w rozgrywkach będą uczestniczyć po 2 kluby z każdego ZPN, wskazane przez dany ZPN.
Po zakończeniu sezonu 2014/2015 i następnych, drużyny, które zajmą miejsca 13-16 spadną z CLJ. Awans do CLJ zdobędzie 8 drużyn (po 4 do każdej z grup), wyłonionych w wyniku baraży z udziałem mistrzów lig wojewódzkich juniorów starszych.

Źródło. sportowetempo.pl


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.