romek
wtorek, 29 października 2013, 11:49

Krasnystaw / Zmarł Antoni WRZESZCZ – ostatni chłopak z Kołowrota…

W Krasnymstawie zmarł Antoni Wrzeszcz – jeden z najlepszych piłkarzy w historii Startu.

Jeden z grupy chłopaków, która pierwsze piłkarskie kroki stawiała na krasnostawskich błoniach. Stanowili tak zwaną paczkę z „Kołowrota”. Musieli nieźle trenować, skoro zaraz po wojnie, zmierzywszy się z „miastowymi” szybko zostali wchłonięci przez Start i tworzyli szkielet drużyny. W skład grupy z „Kołowrota” wchodzili: Antoni Wrzeszcz. Stanisław Chwaszcz, Mieczysław Kociuba. bracia Basińscy:  Marian, Jan, Franciszek.

– Karierę zakończyłem przed ślubem. Może zbyt brawurowo czasem się grywało, toteż kontuzje odzywały się i nie sposób było grać na pełnych obrotach przez cały mecz. Wolałem odejść.

Pan Antoni Wrzeszcz zapamiętał szczególnie mecz w Biłgoraju, gdzie Start uczestniczył w  turnieju piłkarskim:

– To był mecz ze Spartą Zamość. Byłem już sam na sam z bramkarzem i… jeden z obrońców mnie skosił. Ledwie zipałem. Myślałem, że wygramy, no bo karniaki zawsze strzelaliśmy. Niestety, tym razem „Manio” Basiński skusił. Tyle kołatania się do tego Biłgoraja i wszystko poszło na marne. Popłakaliśmy się jak dzieci.

Paczka z „Kołowrota” trzymała się razem na boisku i poza nim. Mieli do perfekcji wytrenowane niektóre zagrania i podczas gry mogli nimi oszukiwać przeciwników.

Na 50-lecie klubu, w 1993 roku niewielu zawodników z lat 50-tych i 60-tych  odważyło się wybiec na boisko, aby zagrać z młodszym, w spotkaniu z Chełmem.  Antoni Wrzeszcz, wówczas siedemdziesięcioletni jegomość nie miał oporów. I choć to był mecz oldbojów, to nikt nikogo nie oszczędzał.

WRZESZCZ Antoni (ur.1923, zm.  październik 2013). Lewy pomocnik i napastnik. Wychowanek nigdy nie zrzeszonego klubu „Kołowrót”. Później już tylko grał w Starcie Krasnystaw. Filigranowy, błyskotliwy technik. Sprytny, skuteczny w walce jeden na jeden. Uczestnik wielu spotkań ligowych, turniejów i gier towarzyskich. Strzelił dla Startu ponad 100 bramek. Karierę zakończył w wieku 27 lat w 1950 roku.  Do śmierci mieszkał w Krasnymstawie – w ostatniej klatce bloku, w którymw  klatce pierwszej mieszkał Marian Basiński, zmarły przed rokiem kolega z przeciwnego skrzydła dryżyny Startu (foto).

Pierwszy gol / hs

***

Oto co napisał o Antonim Wrzeszczu popularny poeta rodem z Krasnegostawu Jan Hneryk Cichosz:

Listy (lista) odchodzących:

 – Swego czasu w jednej z gazet prowadziłem rubrykęListy odchodzących”, w której zapisywałem tych, którzy przekraczali rubikon. Dziś podczas mojego porannego spaceru po bardzo zamglonych obrzeżach Krasnegostawu, który w żaden sposób nie chciał się wydostać z „białego mleka”, myślałem o tym. I oto w trakcie mojego wędrowania otrzymałem  wiadomość o odejściu moich  kolejnych znajomych…

Antoni Wrzeszcz, rocznik 1923, dla Startu Krasnystaw strzelił aż 141 goli. Pamiętam jak w wieku 70.lat wybiegł na boisku w drużynie oldbojów, aby zagrać przeciwko chełmskim, o wiele młodszym kolegom. Swego czasu p. Antoni opowiadał mi o dezercji 31 pułku piechoty w którym służył,a która miała miejsce jesienią 1944 roku w Białce k. Krasnegostawu. Pan Antoni zmarł w ubiegłym tygodniu w wieku 90. lat i został pochowany na krasnostawskim cmentarzu parafialnym.

jhc


Komentarze do 'Krasnystaw / Zmarł Antoni WRZESZCZ – ostatni chłopak z Kołowrota…' (1)
  • kibic5 lat temu Bezpośredni link

    wczoraj zmarł zawodnik TĘCZY BEŁŻYCE KRZYSZTOF SIDOR MIAŁ 26 LAT [*]

  • Dodaj komentarz

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.