romek
wtorek, 22 października 2013, 08:10

REPORTAŻ z pamiętnika groundhoopera (25) / Ochojno, Klasa A (Myślenice), 13.10.2013

Dariusz Grochal / Z pamiętnika groundhoopera (25) – Ochojno
Klasa A (Myślenice), 13.10.2013
Pasternik Ochojno – Iskra Głogoczów 4:2 (1:2)

Z kart historii:
Ochojno – wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Świątniki Górne. Założenie wsi datuje się na wczesne średniowiecze. Powstała na obszarze Puszczy Karpackiej zwanej Czarnym Lasem.

W tej podkrakowskiej wsi, swoją siedzibę ma Pasternik Ochojno.

Klub założyli w 1984 r. Władysław Kurleto (został on pierwszym prezesem) Mieczysław Kuc, Jan Gawor oraz kilku innych działaczy. Nazwę odnoszącą się do przysiółka Ochojna wymyślił Feliks Gawor. W pierwszym roku istnienia drużyna nie brała udziału w rozgrywkach, rozgrywała jedynie mecze towarzyskie z lokalnymi rywalami, dopiero w sezonie 1985/86 Pasternik wystartował w klasie C – i już w debiutanckim sezonie był bliski awansu, ponieważ dał się wyprzedzić tylko Rudnikowi. Rok później snuto plany awansu jednak lepsze okazały się zespoły Cyrhli Krzczonów i Gdovii.

Więcej na stronie https://www.facebook.com/LKSPasternikOchojno/info
W najbliższym czasie powstanie profesjonalna strona internetowa.

Piękne niedzielne popołudnie, wykorzystałem należycie, udając się do Ochojna na mecz. Wybór miejsca niedzielnej eskapady prosty – zaproszenie.

Trasa dojazdowa z małymi przygodami. Do Ochojna jeździ autobus MPK (linia 225) jest to linia strefowa. Możliwości zakupu biletu, przed meczem nie miałem. Kierowca, zasłaniając się przepisami, stwierdził że biletów mi nie sprzeda, bo należy się za nie 10 zł a ja mam całe 20 zł. Cóż, brawa dla krakowskiego MPK, za życiowe przepisy… W sumie to MPK straciło, ja zaoszczędziłem 10 zł.

Przed meczem, namierzałem sobie przez internet stadion. Na miejscu okazało się, że Pasternik ma już nowy obiekt, w innym miejscu niż to podane jest na wikimapie. Całe szczęście, że jeden stadion, od drugiego dzieli dokładnie kilometr (sprawdzałem na Google Maps). Udaje mi się zdążyć na mecz przed pierwszym gwizdkiem.

Pierwsze kroki, jak to zwykle bywa, kieruję do szatni. A tam miła niespodzianka, a w zasadzie dwie. Okazało się, że mecz będą sędziować, dwie urocze panie sędziny! Tyle meczów w życiu już zaliczyłem, ale takiego z dwoma damami, na liniach jeszcze nie. Tu trzeba od razu dodać, że nie tylko uroda, ale także znajomość przepisów na jak najwyższym poziomie.

Szybko namierzają mnie działacze klubowi, krótka rozmowa, posilam się łykiem „darmowego napoju” i pora udać się za bramkę, robić fotki.

Obecny stadion klubowy, został zbudowany za pieniądze gminy. Bez wątpienia jeden z najładniejszych obiektów w A klasie. Budynek, wyposażony w szatnie, toalety. Trybuna oparta o wał ziemny z krzesełkami. Cały teren ogrodzony. Wszystko zadbane, wręcz wychuchane. Jak dowiedziałem się po meczu, działacze bardzo dbają o porządek na obiekcie co zresztą widać gołym okiem. W planach jest też budowa, boiska treningowego za jedną z bramek. Jest stoisko gastronomiczne, stoisko z piwkiem. Słowem, wszystko, co potrzeba do rozgrywania meczu. Ba, nawet mini plac zabaw dla dzieci znalazł tu swoje miejsce, a wspomniałem już o dobrej drodze dojazdowej i parkingu? Nie, żeby mi zapłacili za chwalenie. Naprawdę jest co podziwiać i wszystkich zachęcam do wizyt na tym stadionie, a i jeszcze krajobraz, prawie jak ten w Pisarzowej, a i jeszcze miła atmosfera…

A i można tak, by pewnie coś jeszcze dodać…  Opis poszedł na żywo, bez ładu i składu, bo i czasu pooglądać wszystkiego w spokoju zbytnio nie miałem. Ot, tematów do rozmowy z działaczami klubu nie brakowało. A i na koniec mała ciekawostka. Stadion Pasternika Ochojno, znajduje się w Podstolicach.

Z protokołu meczowego:
Klasa A (Myślenice), 13.10.2013
Pasternik Ochojno – Iskra Głogoczów 4:2 (1:2)
Szymski 17, Sikora 55, Zając 65, Bijak 90 – Basista 11, Guzik 43

Sędziowali: Krzysztof Salawa – Małgorzata Święch, Martyna Lipka (Myślenice)
Żółte kartki: Sarga, Stachura, Zając – Księżarczyk
Widzów: 80
Pasternik: Papież – Nikolin, T.Sarga, Mariusz Sarga II, Stachura, Szymski (46 Zając), Bijak, Grudzień (68 Pietrzyk), Stypuła, Sikora (88 Mariusz Sarga I), B.Sarga (75 Włudyka).
Iskra: Blak – Wajda, Basista, Suder, T. Burczek (70 Maj), M. Burczek, Skórnicki, Guzik, Księżarczyk, Leśniak (72 Starowicz), Rączek.

Z około meczowych atrakcji można dodać, przelot paralotni. I nawet piesek się na fotkę załapał.

Po meczu można się w końcu zrelaksować. Oto już zadbał klub, poczęstunek, pomeczowa kiełbaska, z piłkarzami, kufelek piwka, rozmowa, znają, czytają, zapraszają, wiecie, rozumiecie…

Nawet się na darmowe TAXI, załapałem.

Ot, wydawało by się, że taki sobie wypad na wioskę jakich wiele, a tu dzień pełen wrażeń. Że mam z domu dwa kroki, to pewnie jeszcze nieraz zawitam

Tradycyjne pomeczowe PKB:
Piwo: Jest! Jest! Jest! – lane, zimne,  świeże.
Kiełbaski: Są!, Są! Są! – smażone, też świeże, ale ciepłe 🙂
Bilety: nie ma, mecze nie są biletowane, składki na klub na zasadzie „co łaska”

——————————————————————————–
Przygotował: Dariusz Grochal (Futbol-Małopolska)
Treści zawarte w felietonach zawierają niezależne opinie ich autora i nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji Futbol-Małopolska. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść tych artykułów.

Chcesz aby Twój klub znalazł się w Pamiętniku Groundhoppera? Pisz na adres dareknh@poczta.fm

 Fotoreportaż / Ciekawostka – sędzina na jednej z bocznych linii to córka znakomitego niegdys piłkarza, reprezentanta Polski Leszka Lipki.

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25)

Z pamiętnika groundhoopera (25) 

 © Futbol-Małopolska 1999-2012     

 

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.