romek
sobota, 14 września 2013, 10:24

Leksykon / Przed meczem MOTOR – STAL RZESZÓW * Kto pamieta Jana PRZYBYŁO „Buśkę”, legendę Stali i Motoru?

Nazwisko Jana Przybyło po raz pierwszy spotykamy wśród strzelców bramek dla Stali Rzeszów w sezonie 1966/1967. Najpierw były dwa trafienia z Zagłębiem Sosnowiec w rozegranym w kwietniu 1967 roku meczu w Rzeszowie (2:0), później dwie bramki w wygranym 3:1 meczu z Polonia Bytom. Trzecią strzelił Jan Domarski. Bohater z Wembley tak wspomina kolegę:

– To był znakomity zawodnik, miał ciąg na bramkę i potrafił doskonale dograć ostatnie podanie. Przebojowiec, ale grał kolektywnie.

Trio Marian Kozerski – Jan Domarski – Jan Przybyło przez pewien czas było postrachem bramkarzy pierwszej ligi. W sierpniu 1967 Przybyło strzelił w 83 minucie złotą bramkę w spotkaniu z Zagłębiem Wałbrzych na 2:1, strzelił także w marcu 1968 kiedy to Stal rozgromiła ROW Rybnik 4:0 (pozostałe gole Domarski, Kozerski i Haber). Tych bramek było więcej, ale głównym zadaniem Jana Przybyło na boisku było dogrywanie piłek innym. Był młodziakiem walczącym i miejsce w składzie.

Trenując pod okiem Karoly Konthy, Kazimierza Trampisza i Mieczysława Kruka miał znakomite wzorce szkoleniowe.

Szesnastego czerwca 1971 roku Stal wygrała 6:0  z Wisłą Kraków (Stawarz 35′, Konf 53′, 57′, Duda 68′, 72′, Przybyło 89′). Gol Przybyły był ostatnim strzelonym dla Stali. Wkrótce znajdzie się w Lublinie. Stal spadnie z I ligi.

Do Lublina przybył z Rzeszowa na początku lat 70-tych, kiedy to odjechali stąd: Brysiak, Kaczewski, Sykta. W grze ofensywnej Motoru powstała wielka wyrwa, a Przybyło dał się poznać na boiskach I ligi w barwach Stali Rzeszów jako, przebojowy napastnik.

– Pieszczotliwie nazwany przez kibiców „Buźka”  grał w lubelskiej drużynie w latach 1971 – 1974. Był strzelcem jednej z bramek w pamiętnym, zwycięskim meczu z Arką w Gdyni wiosną 1974 roku – napisał jeden z ówczesnych kibiców na forum internetowym Motoru. – Na ten mecz, przesłynnym pociągiem (młodszym kibicom przypominamy że był taki pociąg „Włóczęga północy”), wybrało sie do Gdyni około dwóch  tysięcy lubelskich kibiców (byłem w Gdyni, widziałem mecz).

Kolega z boiska w barwach Motoru Stanisław Manicki (foto), zagadnięty o Jana Przybyło nie bez swady z miejsca powiedział nam:

– Z „Buśką” było wesoło, potrafił sypać opowieściami i anegdotami nie tylko piłkarskimi. Znał życie, znał piłkę, potrafił korzystać ze wszystkiego co to życie i piłka mu dawały. Buśka był niepowtarzalny i wesoły, dlatego wszyscy lubiliśmy go…

 Został współautorem awansu Motoru do II ligi.  Grał w nim kilka lat. Później trenował młodzież w Lublinie, także seniorów. Prowadził miedzy innymi Start Krasnystaw.

– Był u nas krótko, ale pozostawił moc barwnych wspomnień – wspominają go działacze w Krasnymstawie. – Stać nas było na zorganizowanie obozu przed sezonem. Byliśmy w Hrubieszowie, był to czas integracji i poznawania drugiej strony piłki. Opowieści Jasia „Buśki” Przybyło o kulisach ligowej piłki zapamiętał każdy.

Jan PRZYBYŁO  (ur. 22 maja 1947 roku). Kluby: Stal Rzeszów Motor Lublin. Kluby jako trener: Start Krasnystaw. Współautor awansu Motoru do II ligi w 1974 roku. 

Leksykon / mn

PS. Wiemy, że zmarł w Lublinie. Chcemy ustalić datę śmierci Jana Przybyło. Poszukujemy zdjecia legendarnego piłkarza Stali Rzeszów i Motoru Lublin.


Komentarze do 'Leksykon / Przed meczem MOTOR – STAL RZESZÓW * Kto pamieta Jana PRZYBYŁO „Buśkę”, legendę Stali i Motoru?' (1)
  • peter9 lat temu Bezpośredni link

    Pamiętam Go jako trenera Startu K-staw przez jedną rundę. Było ciekawie,chociaż Start zaliczył spadek.Wraz z nim przyszli na tą runde Mącik i Lisiewicz,chyba 1-sza połowa lat 80-tych.

  • Dodaj komentarz

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.