romek
sobota, 7 września 2013, 09:17

LEGENDY lubelskiej piłki / Bronisław Waligóra i Andrzej Kwiek specjalnie dla nas: – Jerzy JAGIEŁŁO to była solidna firma!

Jest wychowankiem Gwardii Warszawa, gdzie startował w 1967 roku, był w 1971 przenieść się do Polonii Warszawa. Ponieważ rozwijał się rytmicznie i progresyjne, wiadomo było że cześniej czy później trafi do Legii.

W 1973 roku po raz pierwszy znalazł się przy Łązienkowskiej – podjął treningi wśród takich asów jak Mowlik, Pieszko, Deyna, Ćmikiewicz, Nowak, Gadocha, Białas czy Dąbowski. Warto dodać, że w owym czasie w Legii  próbował sił mistrz Polski juniorów z 1971 roku, pilkarz Motoru Zbigniew Stawiszyński. Jagiełło zagrał wówczas w pucharze Intertoto przeciwko IFK Norrkoepiong i Vejle BK. Wkrótce był podstawowym zawodnikiem tworząc linię defensywy z Topolskim, Zygmuntem, Niedziółkąi Białasem. Strzelił gola w spotkaniu ligowym z Szobierkami 3:3. W Legii w I lidze rozegrał ponad 60 spotkań.

W 1978 roku trafił do Motoru, gdzie włączono go do grupy piłkarzy, którzy mieli wspomóc lubelską młodzież w wywalczeniu historyczego awans do I ligi. Wkrótce do Lublina trafił słynny trener-mag, Helenio Herrera polskiej piłki Bronisława Waligóra, pierwszy trener który poprowadził Widzew Łóź do wyeliminowania zespołu angielskiego. Waligóra był już legendą, bo nie chodziło o jego sensacyjne mecze z Manchesterem City, „Bronek” był po prostu do bólu skuteczny.  Nie rozpoczynał przygody z klubem w którym nie spełniono jego życzeń personalnych. Coś jakby tak,  jak piłkarz który nie podejmuje się strzału, kiedy nie jest pewny iż trafi do siatki.  Gdzie nie poszedł odnosił sukcesy.

Pan Bronek właśnie przeniósł się z Bydgoszczy na Lubelszczyznę (wrzesień 2013), gdzie przez wiele lat pracował. Zgodził się razem z nami powspominać lata pierwszego triumfu Motoru Lublin, oraz czas pracy w Świdniku i Zamościu, gdzie prowadził Avię i Hetmana. Oczywiscie poprasiliśmy go o wypowiedź na temat Jerzy Jagiełło:

– Silny, twardy w walce, odpowiedzialny… Był ważnym ogniwem w zespole, był wydolny fizycznie, naprawiał wiele błędów popełnianych przez kolegów. Jurek był facetem na którego zawsze można było liczyć…

Podobnie mówi o Jagielle redaktor Andrzej Kwiek, wówczas Kurier Lubelski (foto):

– Powiem krótko – solidna firma! Przyszedł z Legii, jest współautorem awnsu do ekstraklasy w 1979 roku, grał pierwszy sezon w tych rozgrywkach. Wiosną 1981 roku odszedł  do Avii Świdnik. Razem  z nim – o ile dobrze pamiętam – odeszli Mącik, Cypka, Walczak czy Janusz Przybyła.

Jagiełło znalazł się w Avii, gdzie występował przez rok, między innymi z Kondziakiem, Kostrzewą, Bartoszewskim, Makuchem czy Nowosadem. w 1982 roku wyjechał to Kanady i grał w zespołach Toronto Fakcons, Cracovii, Coratii, Polonii Hamilton i Polonii Mississuaga. Spotkał kolegów z boiska z Bogdanem Kwapiszem na czele, grał razem z Grzegorzem Lato. Do dzisiaj wybiega na boisko, kiedy wszyscy polonusi wyznaczą sonbie miejsce i czas.

W jedym z internetowych wpisów znaleźliśmy wspomnienia Jerzego Jegiełły o życiu „sportowca na obczyźnie”:

– Jadąc do Chicago zastanawialiśmy się, czy nie powinniśmy założyć dresów i czy nie pokażemy jak należy grać w piłkę. Kiedyś gwiazdą Legii był Janusz Żmijewski i dla niego chodziło się na stadion. W Toronto chętnie czytamy „Piłkę Nożną” i „Naszą Legię” i dowiadujemy się o losach naszych byłych kolegów. Graliśmy z Pawłem Janasem, Frankiem Smudą oraz Grześkiem Lato i trudno nie być w temacie. Teraz podczas spotkań z legionistami wspominaliśmy stare czasy. Trochę się postarzeliśmy, ale w przeszłości spędzaliśmy ze sobą wiele czasu. Toronto od Chicago dzieli 900 km i trudno, abym nie przyjechał na mecze mojej byłej drużyny.

Jak widać, jak w wielu innych przypadkach, nić nie zastąpi współnych spotkań i wspomnień związanych z boiskiem.

JERZY JAGIEŁŁO (ur. 7. 12. 1051 roku w Boleszkowicach. Obrońca, pomocnik. Kluby: Gwardia Warszawa, Polonia Warszawa, Legia Warszawa, Moto Lublin, Avia Swidnik, Toronto Falcons, Cracovia, Croatia, Polonii Hamilton i Polonii Mississuaga. Współautor pierwszego historycznego awansu Motoru do I ligi (1979/1980. Mieszka w Kanadzie.

Leksykon / hs

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.