romek
poniedziałek, 29 lipca 2013, 16:47

Piłka błotna – KRASNOBRÓD / Tytuł mistrzowski jedzie do Białegostoku, wicemistrzostwo dla Chełma!

28 lipca w Krasnobrodzie odbyły się Broadway III Mistrzostwa Polski w piłce błotnej pod patronatem Szkoły Mistrzów Reklamy. Impreza była silnie obsadzona, wzięły w niej drużyny z całej Polski.

Najliczniej reprezentowana była kategoria męska, w której rywalizowało 10 drużyn. Zespoły zostały podzielone na 3 grupy, dwie po trzy drużyny oraz trzecia, która liczyła 4 drużyny. Z grup liczących 3 zespoły wychodził zwycięzca, z grupy 4-zespołowej mogło awansować 2 drużyny, ale każdy zespół w tej grupie miał do rozegrania jeden mecz więcej od uczestników pozostałych grup. Najpierw zostały rozegrane mecze w grupach 3-zespołowych, w których zwyciężył Torfowy Rycerz Aptel Białystok (III miejsce w ubiegłym roku) oraz LC Chełm (IV miejsce w zeszłorocznych rozgrywkach). Niespodziankę sprawił zespół Rakovii Rakówka, ubiegłoroczny Mistrz Polski, który wystawił aż dwie drużyny w rozgrywkach, ale żadna nie wyszła z grupy.

Potem do rywalizacji przystąpiła grupa C. Tutaj awansowały zespoły Żirondons Błoteux Częstochowa (w ubiegłym roku nie wyszedł z grupy, ale w tym roku był 3  w Pucharze Polski w Błotnowoli) oraz BKS Roztocze Krasnobród (pierwszy oficjalny Mistrz Polski, zdobywca Pucharu Polski z zeszłego roku). Na uwagę zasługuje wysoka wygrana Krasnobrodu z Da Grasso Chełm/Zamość – 9:0. To najwyższa wygrana w historii Mistrzostw Polski Piłki Błotnej.

Następnie rozegrano kategorię mieszaną, w której wystąpiły 3 zespoły. Doszło do niespodzianki, bo aktualny Mistrz Polski w kategorii mieszanej, BKS Roztocze Krasnobród nie obronił tytułu, przegrywając mecz z Krzym Team Podlasie Wasilków 3:2 (prowadząc już 2:0), oraz remisując z Ramis Białystok 2:2 (prowadząc już 2:0). Ostatecznie kategorię mieszaną wygrał Krzym Team Podlasie Wasilków, drugi był  BKS Roztocze Krasnobród, trzeci debiutanci Ramis Białystok.

W półfinałach zmierzyły się drużyny LC Chełm i BKS Roztocze Krasnobród oraz Torfowy Rycerz Aptel Białystok z Żirondons Błoteux Częstochowa.

Mecz pomiędzy LC Chełm i BKS Roztocze Krasnobród był bardzo zacięty. Mimo przewagi zespołu z Roztocza, który miał więcej okazji do zdobycia gola, mecz w regulaminowym czasie zakończył się remisem. Doszło do rzutów karnych, w których o jedną bramkę lepsi okazali się zawodnicy z Chełma. Trzeba mieć na uwadze, że dla BKS-u był to już 6 mecz tego upalnego, wyczerpującego dnia.

W drugim finale zmierzyły się zespoły z Częstochowy i Białegostoku, gdzie o jedną bramkę lepsi byli białostocczanie.

W meczu o 3 miejsce drużyna BKS-u kompletnie opadła z sił i przegrała 1:2 z drużyną z Częstochowy, mimo że prowadziła już 1:0. To była 3 porażka BKS-u w historii rozgrywek błotnych w regulaminowym czasie gry i trzecia z drużyną z Częstochowy…

W finale Chełm walczył z Aptelem i w regulaminowym czasie padł remis 1:1, ale w karnych wygrali białostocczanie.

Nie odbyły się rozgrywki w kategorii żeńskiej, rozegrano jedynie mecz pokazowy, w którym wystąpiły dziewczyny z trzech drużyn. Przez ostatnie trzy lata najliczniejszą sekcję kobiecą posiadał BKS – grało ponad 20 dziewczyn. Teraz jednak BKS ma braki kadrowe i nie był w stanie wystawić pełnej ekipy. Najwięcej dziewczyn grających w piłkę błotną ma Ramis Women Białystok, który został uznany Mistrzem Polski w kat. Żeńskiej. Dziewczyny z tej drużyny rozgrywały widowiskowe akcje.

Miss Polskiej Piłki Błotnej 2013 została wybrana Kamila Wyszyńska – BKS Roztocze Krasnobród. Została udekorowana koroną i szarfą. Wyboru dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Krasnobród Wiesław Chmielowiec. Wicemiss Polskiej Piłki Błotnej 2013 burmistrz wybrał Angelikę Słomczyńską z Ramis Women Białystok.

Najlepszym bramkarzem wybrano Macieja Ranta z Torfowowego Rycerza Aptel Białystok.

Królem strzelców został Zbigniew Masternak z BKS Roztocze Krasnobród, który zdobył 8 goli. Warto wiedzieć, że ta sztuka udała mu się trzeci raz z rzędu, ponadto był także królem strzelców niedawnych rozgrywek Pucharu Polski.

Przez cały dzień zawodów przewinęło się ok. 1000 kibiców, którzy rekrutowali się spośród turystów odwiedzających uzdrowisko i spacerujących wokół zmodernizowanego zalewu, a mecze odbywały się na dwóch boiskach w jego sąsiedztwie.

Imprezie towarzyszyły warsztaty fotograficzne znanej marki, dzięki czemu błotne rozgrywki odbywały się w blasku fleszów i zostały znakomicie udokumentowane

Mistrzostwa udowodniły, że z roku na rok rośnie poziom sportowy piłki błotnej w Polsce, grają w niej piłkarze z dużym doświadczeniem z boisk o normalnej nawierzchni.

W 2011 roku, w pierwszych mistrzostwach, udział wzięło tylko 3 drużyny. Cieszy fakt, że piłka błotna rozszerza swoją popularność na coraz to nowe obszary w Polsce – w tej chwili w Swamp Soccera w Polsce oprócz Lubelszczyzny grają na Podlasiu, w Częstochowie, w Świętokrzyskim oraz w Szczecinie i Opolu. Oby z roku na rok przybywało błotnych drużyn i powstało coś w rodzaju Polskiej Błotnej Ekstraklasy, dla której wzorem mogą się stać rozgrywki piłki plażowej w Polsce.

mz/tp


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.