romek
środa, 24 lipca 2013, 08:13

Leksykon / Krzysztof KOŁOSIŃSKI (Stal Kraśnik) – 1156 minut bez straty gola!

Był tak sezon w historii Stali Kraśnik (1984/85).

Przed pierwszym meczem z Lublinianką Lublin w Kraśniku były pewne obawy, wszak drużyna przystępowała do rozgrywek “z marszu”. W pierwszym meczu piłkarze pokazali jednak, że w tym roku będą groźni, wygrywając u siebie wysoko z byłym III ligowcem Lublinianką 3:0, po bramkach Puźniaka, Górniaka i Drozda. W kolejnym meczu był szczęśliwy remis z Tomasovią, po wyrównującej bramce strzelonej przez Dydę w 90 minucie.

Później piłkarze STALI zwyciężali, m.in. w lokalnych derbach z Tęczą Kraśnik 6:0, z Ładą Biłgoraj 2:0, Unią Hrubieszów 2:1, Gwardią Chełm 4:1, Roztoczem 4:1, Włodawianką 7:0, Ruchem Izbica 7:0, Startem Krasnystaw 5:1. W ostatniej kolejce STAL grała w Lublinie z Budowlanymi i wygrała ten mecz 2:1. Spotkanie w Lublinie na długo zapadło w pamięci zawodników. Lublinianie nie mogli pogodzić się z przegraną ich drużyny i najzagorzalsi kibice Budowlanych po meczu zaatakowali kamieniami kraśnicki autokar, wybijając w nim szyby. Atmosferę podsycała prasa wojewódzka sugerując, że nikt nie widział, kiedy została strzelona druga bramka dla STALI. Na łamach “Sztandaru Ludu” rozgorzała dyskusja. Sprawą zajmował się Wydział Gier OZPN, który wynik zatwierdził. Jeden z zawodników lubelskich, który na boisku zaatakował sędziego głównego spotkania, otrzymał roczną dyskwalifikację.

Na półmetku rozgrywek piłkarze STALI zameldowali się na I miejscu w tabeli, z przewagą trzech punktów nad następną Lublinianką.

Przygotowania do rundy rewanżowej zaczęły się w styczniu, treningami na własnych obiektach. Drużynę wzmocnili: były piłkarz STALI Marek Leśniewski /powrócił z Jagiellonii Białystok/, Zbigniew Świętek z Sanny Zaklików, Dariusz Brytan z Metalowca Janów Lub. i Krzysztof Sołdecki ze Startu Krasnystaw. W lutym kraśnicka drużyna wyjechała na zgrupowanie do Myślenic. Rozgrywki rozpoczęły się w kwietniu. W pierwszym bardzo ważnym meczu stalowcy zremisowali z Lublinianką na jej boisku 0:0. Dalej były tylko wygrane, min. z Tomasovią 7:0, Włodawianką 2:0, Tęczą Kraśnik 2:0, Unią Hrubieszów 1:0, Motorem II 4:0, Roztoczem Szczebrzeszyn 5:0, Gwardią Chełm 3:0, Orlętami Dęblin 4:0, Sygnałem Lublin 1:0, które dały I miejsce w tabeli oraz upragniony awans do III ligi.

W rundzie wiosennej STAL wprost deklasowała swoich przeciwników. Wynik 3:0, 4:0 czy 5:0 już nie zaskakiwał kibiców Wszyscy podziwiali i pasjonowali się umiejętnościami bramkarskimi Krzysztofa Kołosińskiego. Zawodnik STALI przez 1156 minut miał czyste konto i nie wyjmował piłki z siatki. Równie imponujący był stosunek bramek strzelonych do straconych 87:9, w 30 rozegranych meczach.

Pięć długich sezonów czekali kraśniccy kibice, załoga FŁT, działacze i przede wszystkim sami piłkarze na awans. Wywalczyli go: Krzysztof Kołosiński i Marek Rakuś (obaj bramkarze) oraz Jacek Romanowski, Adam Gil, Wiesław Dydo, Dariusz Kołosiński, Stanisław Bijak, Piotr Jastrzębski. Waldemar Drozd, Dariusz Matysiak, Zbigniew Świętek, Dariusz Brytan, Marek Rakus, Jan Woźniak, Krzysztof Sołdecki, Wojciech Stopa, Roman Górniak, Franciszek Rzepecki, Lucjusz Gawlik. Najwięcej bramek dla STALI strzelił Waldemar Drozd – 26.

W podsumowaniu sezonu dziennikarze “Kuriera Lubelskiego” wybrali jedenastkę sezonu, która rozegrała mecz z Motorem Lublin. W bramce pojawił się K. Kołosiński, w obronie J. Romanowski, a w ataku oczywiście W. Drozd.

Pewnym zaskoczeniem dla działaczy, kibiców i samych piłkarzy była rezygnacja, po takim sukcesie, złożona przez trenera Ryszarda Łatę. Jego następcą został Ryszard Kosiński z Warszawy. Był to trener, który pracował już w takich znanych klubach jak: Legia Warszawa i Polonia Warszawa. W Legii był asystentem Kazimierza Górskiego, a później Jerzego Kopy. Działacze dołożyli wszelkich starań, aby drużyna miała dobre warunki podczas przygotowania się do rozgrywek w III lidze. Zorganizowano obóz sportowy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

krasnik.pl / Mirosław Sznajder

***

W naszym autorskim Klubie Piłkarskich Osobliwości nazwisko Krzyszofa Kołosińskiego wpisujemy na listę brmkarzy, którzy zaliczyli ponad 1000 minut bez straty gola. Jest ich niewielu Łukasz Kuśmierz, Zbigniew Grzyb. Mikołaj Fokin).  Opisany wyżej sezon z pewnością okaże się też rekordowy dla bramkarzy (bramkarza) Stali Kraśnik pod innym względem – ilości spotkań  z czystym kontem po stronie straconych bramek.  Bo jeśli Stal straciła 9 bramek, to przy 16-zespołowej lidze bramkarz minimum 21 razy zachował czyste konto. A całkiem możliwe, że bramkarz Stali osiągnąl magiczną liczbę 100 meczów ligowych z zerowym kontem po stronie strat (w ZSRR taki golkiper otrzymywał cenną paterę a trofeum nosiło imię  Lwa Jaszyna).


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.