romek
piątek, 19 kwietnia 2013, 14:20

Z archiwum lubelskiej piłki / Co mają ze sobą wspólnego Stanisław PAWŁOWSKI ze Stali Kraśnik i Malcolm MAC DONALD z Arsenalu?

Mimo tego, że historię Stali Kraśnik czytałem kilkakrotnie, jakoś uleciała  mojej uwadze notatka w życiorysie Stanisława Pawłowskiego. Stal Kraśnik przegrała w 1961 roku walkę o II ligę w barażach. Rok później jak pisze Mirosław Sznajder Stal zagrała

„Poniżej oczekiwań”, bo nie było nawet walki w barażach:

Sezon 1962/63 piłkarze STALI ukończyli na drugim miejscu w stawce dwunastu zespołów ligi okręgowej. Trenerem drużyny był trener I klasy, Władysław Lemieszko. Królem strzelców ligi został Stanisław Pawłowski, zdobywając 23 bramki (z czego 19 główką). Trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajął popularny „Szprycha” Józef Maziarczyk, strzelec 19 bramek. Bardzo obiecujący wówczas junior, Marian Kozerski  miał na koncie 10 bramek. Działaczy ten wynik nie zadowolił.

Nas zaciekawiły te bramki Stanisława Pawłowskiego.

No proszę – chciałoby się powiedzieć –  a po licha Pawłowski strzelał te cztery bramki „bezgłówkowe” . Pewnie z karnego, albo wolnego bo też był specjalistą wybitnym (?). Niechby wszystkie strzelił główką. Niemniej i tak – gdyby dzisiaj wyczyn zgłosić do Księgi Guinessa – zapewne odnotowano by ten niesamowity rekord.

Znamy jedno niecodzienne osiągniecie w temacie. Malcolm Mac Donald, słynny przed laty napastnik Newcastle i Arsenalu strzelił kiedyś w reprezentacji, w meczu z Cyprem w 1975 roku cztery bramki głową. Wynik brzmiał 5:0. a ta piąta była też jego, ale jakoś tak niezdarnie kopnął, że można było pomyśleć iż nogami to on w ogóle kopać nie potrafi (można zerknąć na you tube). Na pewno niecodzienne osiągnięcie. Ale powiedzmy szczerze – co to za osiągnięcie w porównaniu z wyczynem Pawłowskiego. Nawet, jeśli strzelał główkami tylko w III lidze.

 MS /hs /

Foto – Malcolm Mac Donald i zdjęcie z portalu krasnik.pl z podpisem: „W roku 2001 gazeta lokalna NOWINY KRAŚNICKIE ogłosiła konkurs na najlepszego sportowca FKS STAL w 50. letniej historii tego zasłużonego klubu. Kraśniccy kibice sportowi przyznali to miano Stanisławowi Pawłowskiemu”. Na fotce numer 2 łatwo Go rozpoznać choć twarzy nie widać…

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.