sobota, 30 marca 2013, 15:25

Słynne mecze lubelskiej piłki / GÓRNIK Łęczna – HETMAN Zamość 1:2 / Jerzy Krawczyk zmienia oblicze gości, Pidek trafia w okienko w ostatniej minucie…

Jeden mecz – masa wspomnień i źródło ciekawych spostrzeżeń. Było tak… W marcu 2000 roku Górnik Łeczna przez 10 miesięcy nie przegrał w II lidze żadnego meczu. Z kolei Hetman Zamość bez przerwy borykał się z kłopotami. Po odejściu jesienią trenera Jerzego Krawczyka, działacze Hetmana zatrudnili Romana Dębińskiego, a później duet Wieczerzak-Nowosad. Niestetey, spodziewane wyniki nie przychodziły. Do Zamościa ponownie ściągnięto Krawczyka. Miał poukładać drużynę i zintegrować jej poszczególne elementy, tak żeby drużyna tworzyła zespół a nie zlepek poszczególnych charakternych osobowosci.

A wiec na stadionie w Łęcznej wszystko wskazywało na to, że wygrać może tylko Górnik. Jak to się stało że Krawczyk potrafił natchnąć garczy z Zamościa – pozostaje już jego tajemnicą.

Mecz rozgrywano w znakomitym tempie, przy żywym dopingu kibiców. Piłkarze walczyli o każdy metr boiska, o czym już w 10 minucie przekonał się Piotr Bielak, ktory doznał kontuzji łuku brwiowego i musiał opuścić plac gry. Do 35 minuty ostro atakowali gospodarze i tylko dobrej dyspozycji Tomasza Dymanowskiego Hetman zawdzięczał to iż nie przegrywał. I wówczas to Komor który dwie minuty wcześniej wszedł za Iwanka,  strzelił ostro na bramkę Górnika. Dadasiewicz odbił piłkę przed siebie, dopadł jej Pidek i ponownie skierował na bramkę. Lecz futbolówka odbiła sie od poprzeczki i wyszła  w pole…   Tym razem zerwał się  do niej Jacek Ziarkowski i już nie było ratunku – piłka zatrzepotała w siatce. Trybuny zamilkły!

W 50 minucie wyrównał Czarniecki, po tym jak Mieczysław Ożóg znany jako „boiskowy robotnik” idealnie go obsłużył.

Wreszcie ostatnia minuta gry. Kibice już kierowali ię w kierunku wyjścia, kiedy Paweł Zajączkowski  ruszył skrzydłem w kierunku pola karnego Górnika. Zacentrował na ósmy metr i niepilnowany Andrzej Pidek głową uderzył tak, jakby szkoleniowo pokazywał dzieciom jak się powinno trafiać w okienko.

Po 10 miesiącach Górnik zszedł z boiska pokonany.

Ostatecznie w 24. zespołowej II lidze Górnik zajął trecie miejsce za Śląskiem i GKS Katowice. Hetman był 15. mając 2 punkty przewagi nad grupą spadkową (Hutnik NH, Siarka, Grunwald Hal., Jeziorak, Odra Szczecin, Raków, Korona, KP Konin). W tabeli strzelców II ligi Nazaruk był drugi  (20 bramek), Cetnarowicz  czwarty (17), Ziarkowski czwarty  (17), Pidek piąty (15).

GÓRNIK Łęczna – HETMAN Zamość 1:2 (0:1)

26 marzec 200o r, Łeczna

Widzów: 3,500

0:1 Zajączkowski 35

1:1 Czarniecki 50

1:2 Pidek 90

GÓRNIK: Dadasiewicz, Czarniecki, Kowalski, Jarzynka, Różański, Nazaruk (78 Koniarczyk), Ożóg (54 Sobczak), Bugała, Kozubek (Wójcik), Cetnarowicz, Feliksiak.

HETMAN: Dymanowski, Turkowski, Walilitczuk, Iwanek (Komor), Bielak (10 Sawic, 72 Pliżga), Gamla, Fedoczenko, Kryger, Zajączkowski, Pidek, Ziarkowski.

rd /hs

PS. Co łączy oba kluby AD 2013?  Otóż oba poszukują w skomplikowanym świecie sportowych przemian swojej tożsamości. Górnik gra w A-klasie, Hetman zniknął ze sportowej mapy Lubelszczyzny, choć pasja z jaką walczą o Niego kibice może zaimponować każdemu!

***

Foto 1 – Andrzej Pidek w biurze Hetmana – 27 lat na boisku, ostatnio w Hetmanie Żólkiewka.

Foto 2 – Jacek Ziarkowski, 20 lat na boisku i  wciąż skuteczny.  Bez dwóch zdań  najlepszy piłkarz IV ligi w barwach Sparty Rejowiec. Wyrosło przy nim pokolenie graczy Sparty, która ociera się o III ligę. Skrupulatnie liczymy,  ile strzelił bramek w karierze – przynajmniej tych ligowych.

Foto 3 – Paweł Zajączkowski w barwach Piasta Gliwice – 18 lat na boisku ostatnio w 2010 w ŁTS Łabędy.

Foto 4 – Mieczysław Ożóg  (fot. Dziennik Polski) – 28 lat na boisku, dzisiaj w LKS Kotowa Wola.

Foto 5 – Jarosław Czarniecki (fot: Tłoki Gorzyce) – rozpoczynał w Hetmanie i zakończył w Hetmanie.