romek
poniedziałek, 18 marca 2013, 09:03

LEKSYKON / Wojciech KONF (Avia Świdnik) – Husar z Czarnej Białostockiej

Wojciech Konf piłkarskiego rzemiosła uczył się w Skrze Czarna Białostocka, gdzie dało się poznać jako utalentowany, przyszłościowy napastnik. . W latach 1965-66 odbywa służbę wojskową w Nurzcu, reprezentując tamtejszy Husar. W latach 1967-69 ponownie gracz Skry, z którą uzyskuje w 1968 roku awans do klasy okręgowej (20 zdobytych bramek w lidze). Swoją dobrą postawą zwraca uwagę działaczy I-ligowej Stali Rzeszów.

W w 1969 roku jest już zawodnikiem Stali. W klubie tym trwała gruntowna zmiana warty – w kilka lat pożegnano Ludwika Poświata – współtwórcę największych jej sukcesów. Kolejnym, który pożegnał się z Rzeszowem był Andrzej Krupa, a następnie Ryszard Skiba, który rozegrał w Stali ponad 750(!) spotkań, przez okres 18 lat(!). W jego ślady rok później poszedł Ryszard Winiarski. Wspomniani piłkarze nie kończyli jednak przygody z piłką, najczęściej wyjeżdżali z Polski i grali w zespołach polonijnych. Jedynie Poświat kontynuował przygodę z piłką z Wisłoce Dębica.

Jednym z młodych, uzdolnionych którzy trafili do Rzeszowa był Wiciech Konf. Przybył z Czarnej Białostockiej. W sierpniu Stal Rzeszów w Mielcu ograła imienniczkę 3:0 (1:0). Konf otworzył wynik. W innym meczu ligowym, wygranym przez Stal Rzeszów z Wisłą Kraków 6:0, zdobywa dwie bramki. Łącznie zalicza 6 trafień w pierwszej lidze, w 49 występach. Miał okazje w Stali trenować pod okiem słynnego Nandora Hidegkutiego.

Wiosną 1973 roku Wojciech Konf znalazł się a Avii Świdnik, której trenerem został Jan Golan. W debiucie z Wisłą Puławy, w 17 minucie strzelił gola na 1:0 a na 2:0 podwyższył Oryszko. Avia grała coraz lepiej – a napad w składzie Konf – Sputo – Oryszko siał spustoszenie na boiskach III ligi… Ostatecznie Avia zajęła trzecie miejsce w tabeli i wskutek reorganizacji rozgrywek awansowała do II ligi. Konf był też współautorem pierwszego gola w II lidze, kiedy to w meczu z Motorem wykonał kornera dającego gola. Centrę w pole karne wypiąstkował bramkarz, lecz dopadł jej Adam Adamus i zamienił na bramke dającą Avii wyrównanie. Była to pierwsza bramka i pierwszy punkt klubu w II lidze. Jeszcze w tym samym sezonie Konf ustrzelił hattricka w meczu z Arkonią Szczecin wygranym 5:1 (58, 60, 67), a wiec w 9 minut. Pozostałe gole dołożyli: Adam Adamus i Janusz Sputo. Ogółem był autorem 5 goli, szczególnie wartościowy był ten w meczu z Lublinianką 1:1. Avia z 27 pkt na koncie zajęła 9, miejsce. Avię opuścił w 1975 roku by pograć jeszcze w Jagielloni Białystok.

KONF Wojciech (ur. 1946) Napastnik. Kluby: Skra Czarna Białostocka, Huzar Nurzec, Stal Rzeszów, Avia Świdnik, Jagiellonia Białystok.

***

PS.  Foto – Wojciech Konf, pierwszy z lewej podczas jhednegio  z obozów Avii. Wśrodku przewodnik, z prawej Andrzej Oryszo.

Leksykon Lubelskich Piłkarzy


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.