romek
czwartek, 24 stycznia 2013, 21:17

Nowy Tydzień Chełmski / Krytyczna sytuacja we WŁODAWIANCE!

Jerzy Wrzesień, burmistrz Włodawy, zdaje się nie być sympatykiem piłki nożnej. Najpierw doprowadził do zmniejszenia dotacji ze 130 tys. zł do zaledwie 65 tys., a teraz z tej kwoty na IV-ligowy klub wysupłał ledwie 10 tys. – Gdyby nie pomoc powiatu, to 90-lecie klubu piłkarskiego trzeba by obchodzić na przysłowiowym cmentarzu – mówi jeden z kibiców.

Burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu sportu w roku 2013. Przedmiotem konkursu jest zlecenie realizacji zadania publicznego pn.: „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży do lat 18 w sekcjach sportowych: zapasy, tenis stołowy, piłka nożna dzieci i młodzieży, lekka atletyka, kickboxing, pływanie, w tym uczestnictwo w krajowym współzawodnictwie sportowym w wymienionych dyscyplinach sportu. Udział oraz organizacja rozgrywek sportowych w piłce nożnej drużyn: juniorów starszych II Ligi Wojewódzkiej, seniorów kl. A, seniorów IV Ligi” w formie wsparcia wraz z udzieleniem dotacji na jego dofinansowanie. Burmistrz określił przy okazji wysokości kwot na poszczególne dyscypliny: zapasy – 30 000 zł, tenis stołowy – 7 500 zł, piłka nożna (szkolenie dzieci i młodzieży do lat 18 w dyscyplinie sportu) – 9 000 zł, lekkoatletyka – 1 500 zł, kickboxing – 3 000 zł, pływanie – 4 500 zł, piłka nożna (udział oraz organizacja rozgrywek sportowych w piłce nożnej drużyn: juniorów starszych II Ligi Wojewódzkiej, seniorów kl. A, seniorów IV Ligi – 10 000 zł.
Ogólna wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadań z obszaru sportu w roku 2013 wynosi 65 500 zł. W roku 2012 była to kwota 130 000 zł. Kibice piłkarscy są w szoku.
Sytuację próbuje ratować powiat. Starosta Wiesław Holaczuk w ogłoszonym właśnie tego samego typu konkursie przeznaczył na szkolenia dzieci i młodzieży w sekcjach zapasy, piłka nożna i tenis stołowy 40 000 zł, zaś na sekcje kickboxingu i lekkoatletyki 5 000 zł. W ub.r. starostwo dało 11 tys. zł na sport. Widząc jednak tragiczną sytuację, zwłaszcza IV-ligowej sekcji piłkarskiej Włodawianki, zarząd powiatu postanowił zwielokrotnić ubiegłoroczną kwotę. – Na sport dzieci i młodzieży musimy dawać ile się maksymalnie uda – mówi W. Holaczuk. – Powiatu nie stać na więcej, ale wiem, że sport we Włodawie jest kolosalnie niedofinansowany i zupełnie nie przypadkiem mamy czas zdecydowanie słabszych wyników naszych reprezentantów.
Według niepotwierdzonych informacji, tak niska kwota na piłkę nożną, to wynik – z jednej strony fatalnych finansów miasta, a z drugiej forma „ukarania” piłkarzy i kibiców za wyraźne krytykowanie poczynań burmistrza.

Włodawa panu tego nigdy nie zapomni!
Najbardziej wyrazisty komentarz dotyczący podziału dotacji na sport skreślił miejski radny Mariusz Zańko. To jest wielki skandal – napisał rajca na facebooku. – 90 lat klubu, zaangażowanie setek ludzi, kibiców, działaczy, trenerów i zawodników jest zaprzepaszczone decyzją człowieka, który niszczy wspaniałą historię. Rozumiem, nie chodzi pan na mecze, nie lubi pan piłki nożnej, ale to nie jest pana prywatny folwark. To są pieniądze nas wszystkich. Włodawa panu tego nigdy nie zapomni!

źródło: Nowy Tydzień Chełmski / foto Krzysztof Skibiński


Komentarze do 'Nowy Tydzień Chełmski / Krytyczna sytuacja we WŁODAWIANCE!' (4)
 • z boku9 lat temu Bezpośredni link

  Myślicie, że tylko we Włodawie jest że, na sport nie ma kasy? Pytanie do radnych Włodawy gdzie byliście jak tworzony był budżet ?
  Może byliście na sesji w Trawnikach, gdzie jest tak samo, kiedyś Trawena grała w III lidze ,a dziś- 2 lata temu wójt rozpieprzył stadion , gdyż miał budować nowy, i za 400 000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zł nawiózł ziemię z urobku Bogdanki, podobno na budowę w tym roku stadionu jest uwaga 1 600 000!!!!!!!!! ale jak wejdziecie na uchwałę rady gminy w sprawie prognozy finansowej na lat 2013-2020 to zobaczycie że już w następnym roku dług gminy wyniesie ponad 60% budżetu i już po stadionie. A dotacja na klub pewnie nie więcej jak 6000, ale za to znów wójt zakupi dla straży dwa nowe wozy za 0,5 mln, wiecie, żę w każdej zapyziałej wiosce strażacy mają lub będą mieli wozy za co najmniej 250 000 zł, lecz bez dorohuczy bo tam na niego nie głosowali. i to jest prawdziwy folwark.

 • Maverick9 lat temu Bezpośredni link

  Od następnego roku wg znowelizowanej ustawy o finansach publicznych 60% wskaźnik długu już nie obowiązuje. Zastępuje go inny, związany z WPF’em, ale jego wzór jest mocno skomplikowany więc nie będę podawał na forum.
  Takich sytuacji jak we Włodawie i Trawnikach można by w województwie znaleźć mnóstwo. Wójtowie szuają oszczędności, tylko nie tam gdzie trzeba. Pytam po co w małej gminie kilkanaście jednostek straży pożarnej? Budżet na straże: 700 tys zł, budżet na sport: 50 tys zł. (w tym piłka nożna 26 tys) – przykład z pewnej gminy. Czternaście razy mniej… Po tych prostych liczbach widać na czym zależy Wójtom.

 • wojak9 lat temu Bezpośredni link

  Jerzy Wrzesień pewnie byl w Zamosciu u prezydenta Marcina Zamoyskiego, a ten pouczyl go jak postepowac.

 • xxx6 lat temu Bezpośredni link

  nie zapomnijcie im tego na wyborach . Każdy sportowiec to co najmniej kilka głosów mniej każdy z was ma przecież dziewczynę, żonę, rodziców, brata, siostrę itp….

 • Dodaj komentarz

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.