romek
środa, 9 stycznia 2013, 13:28

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Jerzy CHACHUŁA * piłkarz i trener

Grał w jednym zespole z Janem Mrozikiem, Władysławem Żmudą i Jerzym Krawczykiem.  Był motorem napędowym turnieju półfinałowego, nieźle grał w finałach, aczkolwiek ponosiły go nerwy.  Trenerami tej drużyny byli: Jerzy Adamiec i Mieczysław Kieroń. Zdobyli medali mistrzostw Polski juniorów w Kluczborku. Wkrótce trafił pod skrzydła Stanisława  Świerka, który prowadził seniorów  Motoru w drugiej lidze. Konsultantem tego zespołu był Kazimierz Górski. Zadebiutował wśród seniorów, zdobył z Motorem awans do II ligi. Przeszedł do sąsiada ze Świdnika.

W końcówce sezonu 1974/75 Avia Świdnik pokonała Polonię Warszawa 1:0. Bramką w 48 minucie strzelił Jarzy Chachuła, wówczas już znany i ceniony piłkarz lubelskich boisk i stadionów. Avia zagrała w składzie: Mikulicz, Krzyżanowski, Bartos (Wężyk), Mącik, Krawczak, Chachuła, Nowosad,  Oskroba, Giełzak (Bukowski), Socha, Bundz.

– Złota bramka padła tuż po przerwie.  Po akcji lewą stronę piłką na wysokości pola karnego otrzymał Socha, szybko przerzucił są do nadbiegającego Chachuły, który uderzeniem z woleja nie dał szans bramkarzowi „Czarnych koszul” – relacjonowały lubelskie gazety. Był to ostatni mecz II-ligowego sezonu w którym Avia wywalczyła 9. miejsce w tabeli. Ligę wygrał Widzew Łódź przed Lechią Gdańsk, Avia w pokonanym polu zostawiła Bałtych Gdynia, Ursus Warszawa, Polonię Warszawa, Wartę Poznań, Stomil Olsztyn Arkonię Szczecin.

Jerzy Chachuła piłkarską karierę rozpoczynał w Motorze Lublin, z którym wywalczył trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów w 1970 roku. Awansował do zespołu seniorów. Jest współautorem awansu klubu do II ligi, gdzie grał miedzy innymi z: występował z Dziełakowskim, Suszkiem, Rudakiem, Buckiem, Przybyło, Dworzeckim, Brysiakiem, Krawczykiem i Pulikowskim. Pierwszy atak na I ligę się nie udał i kolejny terner Motoru  Bronisław Waligóra sprowadził do Lublina wielu piłkarzy z zewnątrz.   Chachuła trafił do Avii  – występował w II lidze, w której strzelił  5 bramek. Na zakończenie kariery przeniósł się do Chełmianki. Był też trenerem tego klubu.

Po kilku latach gry w Chełmiance w której partnerami byli między innymi: Borkowski,  Chmielewski, Dynysiuk, Misiowiec, bracia Neckarowie, czy Mikłaszewski,  został trenerem tego klubu.

Jerzy CHACHUŁA (ur, 1951). Napastnik i rozgrywający. Kluby: Motor Lublin, Avia Świdnik, Chełmianka Chełm. Brązowy medalista mistrzostw Polski juniorów w 1970 roku, wyróżniający  się zawodnik eliminacji turieju finałowego. Z Motorem wywalczył awans do II ligi.

hs

 


Komentarze do 'LEKSYKON lubelskiej piłki @ Jerzy CHACHUŁA * piłkarz i trener' (1)
  • 19CH557 lat temu Bezpośredni link

    Pozdrowienia dla Pana Jurka od kibiców Chełmianki! Dobry piłkarz i trener.

  • Dodaj komentarz

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.