romek
czwartek, 3 stycznia 2013, 14:36

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Tomasz ARCEUSZ * Ślad w Lublinie

Tomasz Arceusz w Legii Warszawa – stoi drugi z lewej.

Sylwetka tego wychowanka Olimpii Raciąż to spotkanie najrozmaitszych komplikacji, przepisów, rozmaitych regulaminów – ze zwykłym życiem i ambicjami zdolnego chłopaka z prowincjonalnego klubu.

Do Olimpii Raciąż trafił już w wieku 11 lat. Nie mogło być inaczej – grał tu brat, a ojciec był prezesem. Ojciec marł przedwcześnie. Tymczasem syn Tomek rósł i wkrótce fama o jego piłkarskim talencie dotarła do Legii. Legia jakby go chciała, ale tak nie za bardzo… nie potrafił jakoś przekonać do siebie trenerów, choć Jerzy Engel przekonywał wszystkich wokół do jego sprytu w polu karnym, sprawności ruchowej i nosa do ustawiania się w polu karnym.

Kiedy miał iść do wojska wypożyczono go do Ursusa, gdzie robił swoje i czekał. Legia nadal trzymała rekę na pulsie. Po wojsku zezwolono mu na gre w Motorze, lecz działacze Legii wypożyczenie obwarowali specjalnymi klauzulami.

W barwach Motoru zagrał w 22 meczach strzelając jedną bramke (1981/82). Znakomity mecz zagrał w Stalowej Woli o Puchar Polski.

1981-10-31  / Stal Stalowa Wola – Motor Lublin 1-6 (0-4)

0-1 Marek Komosa (7)
0-2 Andrzej Pop (12)
0-3 Tomasz Arceusz (30)
0-4 Tomasz Arceusz (36)
1-4 Andrzej Górka (46-karny)
1-5 Marek Komosa (59)
1-6 Tomasz Arceusz (64)

STAL SW: Rogoziński (46 Tereszkiewicz) – Brzeziński, Niemiec, Andrzej Górka, Zieliński, Szopa, Wietecha, Weselak, Górski (64 Mulawka), Szarek, Bryła.

MOTOR: Rejman (65 Macieszak) – Szczeszak, Wójtowicz, Dębiński, Grzanka, Marek Komosa, Andrzej Pop (70 Wiater), Fiuta, Rabenda, Lorenc, Tomasz Arceusz.

Strzelił też gola w zwycięskim spotkaniu Pucharu Intertoto w lipcu 1982 kiedy to Motor wygrał w Lublinie z MSV Duisburg 3:2 (pozostałe bramki zdobyli Wojciech Rabenda i Andrzj Pop). Kiedy trener Waligóra odchodził z Motoru do BKS Bielsko-Biała, zabrał ze sobą Arceusza, lecz ten nie zrobił tam kariery.

Gral w Śniardwach Orzysz, by wreszcie w wieku 26 lat trafić do Legii (uff!!) – wystapił w 136 spotkaniach ligowych strzelając 25 bramek. W 1989 roku wywlaczył Puchar Polski.

Grał też w w Finlandii – był nawet w czołówce strzelców ligowych. Karierę zakończył w klubie Jyväskylän JK.

***

Tomasz ARCEUSZ (ur. 11 września 1959). Kluby: Błękitni Raciąż, RKS Ursus Warszawa, Motor Lublin, Stal Bielsko Biała, Śniardwy Orzysz, Legia Warszawa (Puchar Polski) , Vaasan Palloseura,  Vaasan Palloseura, Finlandia Jyväskylän JK. W Motorze 22 mecze w I lidze – 1 gol.

LEKSYKON lubelskiej piłki / hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.