romek
poniedziałek, 24 grudnia 2012, 10:12

Z archiwum L u B e L s K i E j P i Ł k i / 1968 – Puchar Michałowicza dla siedemnastolatków z Lubelszczyzny

Po złotej bramce Andrzeja Peresady w finałowym meczu z Katowicami reprezentacja Lubelszczyzny wraca z Warszawy jako mistrz prestiżowych rozgrywek młodzieżowych.

Drużynę prowadził Jan Golan, który w okręgu lubelskim wyselekcjonował i zestawił taki team: Henryk Grzelak, Piotr Burcon, Mieczysław Wężyk, Janusz Gawłowski, Marek Wójcik, Ryszard Kanoniuk, Marek Krawczak , Tadeusz Bartoń, Roman Nowosad, Zbigniew Wideński, Zbigniew Podniesiński, Konrad Szczepański, Sylwester Czernicki, Andrzej Peresada.

Autor najważniejszej bramki turnieju Andrzej Peresada (ur. 1950) to wychownek MKS Zamość, gdzie grał też jego ojciec Tomasz. W Hetmanie karierę rozpoczynał też pierwszoligowy później bramkarz ŁKS-u Łódź Mirosław Peresada, brat Andrzeja.

Andrzej zagrał w meczu reprezentacji młodzieżowej w meczu Polska – CSRS. Należał do wyróżniających się napastników w województwie lubelskim. W wieku 20 lat w  sezonie ligowym strzelił dla Hetmana 29 bramek i wyprzedził słynnego już Jana Jandę – 27.  Grał też w  Grunwaldzie Poznań i już na zakończenie kariery w Stali Poniatowa, gdzie mieszka do dzisiaj. Jako trener prowadził między innymi Broń Radom w III lidze.

W młodzieżowej reprezentacji zagrał też Roman Nowosad, przez wiele lat czołowy zawodnik Avii Swidnik, poźniej Hetmana Zamość, jako trener jeden z prekursorów szkólek piłkarskich w regionie. Dla wielu młodych zawodników autobus szkółki piłkarskiej AMSPN  nazwany „Pszczółka” na zawsze zostanie w pamieci.

Jeden ze złotych medalistów wkrótce stanie się bohaterem piłkarskiej Lubelszczyzny. O Sylwestrze Czernickim będzie mówiła cała Polska. Ale o tym już w kolejnym odcinku…

Dzięki książce „Zamojszczyzna miedzy bramkami” mamy fotografie złotoych medalistów. Znamy kilku – 3 od lewej Roman Nowosad (obok Roman Nowosad 30 lat później), 5 od lewej Mieczysław Wężyk, 1 z prawej Jan Golan (trener). Niżej – 4 z lewej Andrzej Peresada.

Kto pomoże nam pozostałe nazwiska medalistów z fotografii? A może i współczesne fotki się znajdą.

rd


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.