romek
niedziela, 23 grudnia 2012, 19:12

1967 – Młodzieżowcy Lubelszczyzny zdobywają złote medale OSM * C – CYBULSKI Stanisław

Do połowy lat 60-tych młodzi piłkarze lubelscy nie osiągali wielkich sukcesów w juniorskiej i młodzieżowej piłce. W reprezentacji juniorów zaistnieli jedynie: Leszek Jezierski, Jan Janda, Adam Suszek, bracia Adam i Edward Lipińscy, inni przychodzili do Lublina mając juniorskie reprezentacyjne epizody,  ale w  mocniejszych okręgach – najczęściej z Katowic. O sukcesach  drużyn juniorskich na arenie krajowej było więc trudno…

W 1967 roku podczas Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Łodzi  (były takie Igrzyska krajowe) Reprezentacja Lubelszczyzny wywalczyła złote medale. Lublinianie pokonali kolejno Łódź 2:0, Dolny Śląsk 1:0 i Bydgoszcz 2:1. Najlepszym piłkarzem uznano Ryszarda Brysiaka. Tak rozpoczął się „złoty serial lubelskiej młodzieży”. Rok w rok młodzi piłkarze zdobywali podium turniejów, mistrzostw, spartakiad. Przypominamy ten serial…

Skład triumfatorów z Łodzi: Włodzimierz Bojanowicz, Stanisław Cybulski, Andrzej Drabik, Ryszard Dworzecki, Wiesław Grudziński, Henryk Konstantynowicz, Marian Kozerski, Jan Lisiewicz, Zdzisław Mróz, Adam Podgórski, Krzysztof Rześny, Henryk Sola, Andrzej Wężyk, Jerzy Zieliński. Trenerem tego zespołu był Jerzy Chrzanowski.

Wielu piłkarzy z kadry tego zespołu mocno zaznaczyło swoją obecność w lokalnej piłce. Grali w reprezentacji seniorów, w dobrych klubach, zdobywali awanse i puchary...

Widoczny na fotografii wyżej Stanisław Cybulski 40 lat później… W 1967 roku był zawodnikiem Łady Biłgoraj. Wkrótce po sukcesach juniorskich trafił do Lublinianki, stał się jej legendą. Niektóre spotkania na Wieniawie to dzisiaj już klasyka – ot choćby sławny mecz pucharowy z Legią Warszawa… Legię przed porażką uchronił zmrok i sędzia Kruczkowski, który wykonał lepszy numer niż Henryk Bista w „Piłkarskim pokarze”. Na fotografii z lewej Marian Kozerski, który z trzeciej ligi (Stal Kraśnik) trafił do reprezentacji, a przeciwko mistrzom Poloni Bytom grał na śniegu i lodzie jak  wytrawny lis pola karnego.  Krzysztof Rześny trafił do pierwszej reprezentacji kraju, grał przeciwko najsławniejszym graczom świata, wystąpił miedzy innymi w słynnym meczu z Anglią w Chorzowie (2:0) z cyklu eliminacji do Mistrzostw Świata. Ma więc udział w zdobyciu medalu na WM 1974. Wreszcie najlepszy piłkarz Ryszard Brysiak (foto z prawej, rok 1977 juz w Polonii) , który do Lublina trafił bodajże z Gliwic, po latach gry w Motorze wrócił na Śląsk, do Polonii Bytom w której występował do zakończenia kariery. O trenerze Jerzym Chrzanowskim będzie jeszcze okazja napisać.

Do ligowej piłki trafili też Ryszard Dworzecki, Henryk Sola i  Jan Lisiewicz.

***

Stanisław CYBULSKI „Cyba”. (ur. 05. 10. 1946r.). Pomocnik. Kluby: Łada Biłgoraj, Lublinianka Lublin. Kluby jako trener: Lublinianka Lublin – wszystkie kategorie wiekowe włącznie z seniorami, Garbarnia Kurów (awans do IV ligi), Granica Dorohusk (awans do IV ligi). Reprezentant kraju juniorów w 1966 (2 mecze). Złoty medalista OSM 1967 wśród „bulionowych chłopaków”. W Lubliniance wywalczył awans do II ligi. W 1970 roku 1/finału Pucharu Polski. Wielu kolegów i kibiców do dzisiaj twierdz, że talentem i pracowitością na boisku dorównywał klasie późniejszej Zbigniewa Bońka. Wychowawca młodzieży, odkrył wielu utalentowanych juniorów. Miał propozycję gry w I lidze, lecz pozostał wierny Lubliniance Lublin. Zawsze ma czas dla innych – od lat pomaga nam poznawać złotych medalistów OSM 1967.

hs

PS. Jeśli wiecie jak potoczyły sie losy innych triumfatorów Spartakiady z 1967 roku, napiszcie do nas… W kolejnym odcinku / Rok 1968 – Puchar Michałowicza siedemnastolatków dla Lublina.

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.