romek
czwartek, 25 października 2012, 09:46

60 LAT Avii / „Pele”

W 1961 roku wywalczył z nią wicemistrzostwo Europy w Portugalii z reprezentacją juniorów.  Przez wiele lat był jednym z najlepszych skrzydłowych w Polsce, a niektórzy uznają, że również w Europie. W reprezentacji seniorów rozegrał wiele znakomitych spotkań, a do legendy przeszedł mecz z Belgią w Brukseli, kiedy to Żmijewski strzelił 3 bramki, a Polska ograła Belgów 4:2. Strzelił też bramkę w słynnym meczu Polska – Brazylia w Chorzowie (3:6).

Żmijewski był dwukrotnie mistrzem Polski w barwach Legii Warszawa i zdobył dwukrotnie Puchar Polski. Grał też w Polonii Warszawa i Ruchu Chorzów. Dwa sezony spędził w Avii Świdnik (grając między innymi z Motylewskim, Mikuliczem, Oskrobą, Wężykiem, Grudzińskim, Golikiem, Bukowskim, Nowosadem, Adamusem, Oryszko, Konfem, Sputo, Szymkiewiczem, Chachułą, Sochą, czy Andrzejczakiem. To był okres kiedy Avia awansowała do II ligi… Kibice pamiętają z pewnością mecz z Hutnikiem Kraków i złotą bramkę Żmijewskiego. Przez rok grał też w Pogoni Siedlce.

Połowa piłkarskiej kariery to występy w klubach polonijnych w USA i Kanadzie.

rd


Komentarze do '60 LAT Avii / „Pele”' (1)
  • Mach6 lat temu Bezpośredni link

    Mecz Polska – Brazylia byl w Warszawie na Stadionie Dziesieciolecia.

  • Dodaj komentarz

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.