romek
wtorek, 2 października 2012, 11:26

UWAGA! Tę książkę powinien mieć każdy kibic / Monografia Avii gotowa

Sympatycy piłki nożnej w świdnickim wydaniu mają powody do radości. W ich ręce oddana została klubowa monografia, piłkarskiej sekcji Avii Świdnik. Ponad 300-stronicowa, bogato ilustrowana książka w dużym stopniu przybliża 60-letnią historię fabrycznego klubu sportowego.

O publikacji rozmawiamy z jej autorem, Jackiem Kosierbem.

***

 – Klubowa monografia piłkarskiej sekcji Avii Świdnik jest już gotowa. Co będziemy mogli w niej znaleźć?

– Publikacja została podzielona na dwie części. W pierwszej, zajmującej mniej więcej siedemdziesiąt procent miejsca, znajdują się opisy poszczególnych sezonów rozgrywkowych z udziałem świdnickich piłkarzy od 1952 roku do czerwca roku bieżącego. Każdy sezon stanowi osobny rozdział. Znajdują się w nim opisy meczów, składy, strzelcy bramek oraz końcowa tabela. Nie brakuje wypowiedzi zawodników, trenerów i działaczy. Od sezonu 1973/74, a więc pierwszego drugoligowego w historii Avii, rozdziały zostały rozbudowane o obszerny opis wybranego „meczu sezonu”. Całość jest bogato ilustrowana. Łącznie z reprodukcjami znaczków i proporczyków klubowych w monografii znajduje się przeszło 350 zdjęć. Drugą, aneksową część książki stanowią materiały publicystyczne oraz statystyki. W najdrobniejszych szczegółach można zapoznać się ze wszystkimi sezonami jakie Avia na przestrzeni lat 1973-1999 rozegrała w II lidze.

– Książka miała mieć 250 stron. Okazało się jednak, że jest o ponad 100 więcej. To świetna wiadomość dla sympatyków żółto-niebieskich…

Rzeczywiście, w założeniu miało być nie więcej niż 250 stron formatu B5. Jak się okazało, już w trakcie pisania poszczególnych rozdziałów, zgromadzonego materiału po prostu nie dało się zmieścić w tych ramach. Jubileusz 60-lecia zobowiązuje, więc postanowiłem, że objętość będzie taka, aby opisać wszystkie, moim zdaniem najistotniejsze momenty z historii naszego klubu, od RKS Stal WSK do GPTS Avia Świdnik. Bardzo duża liczba zdjęć, kredowy papier oraz twarda oprawa sprawiają, że monografia jest niczym album, z którego z chęcią się korzysta i do którego wielokrotnie powraca.

– Wygląda więc na to, że jest to obowiązkowa lektura dla każdego kibica Avii Świdnik…

Wydaje mi się, że jest to kompendium wiedzy o piłkarskiej Avii jakiego do tej pory jeszcze nie było. Po monografię powinien sięgnąć każdy prawdziwy kibic żółto-niebieskich. Publikacja to także lekcja historii dla najmłodszych sympatyków świdnickiego klubu. Można się z niej dowiedzieć w jakich okolicznościach w 1952 roku powstawał klub. Poznać nazwiska ludzi, którzy go zakładali. Całość wieńczy indeks nazwisk, do którego trafiło blisko osiemset osób związanych z klubem na przestrzeni minionych 60 lat, a którzy pojawili się na kartach monografii.

– Przygotowanie książki trwało kilka miesięcy. Co było najtrudniejsze w stworzeniu tego wydawnictwa?

– Starałem się do tego podejść profesjonalnie. Zbieranie materiałów trwało kilka lat, ale sama treść merytoryczna powstała w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Mówi się, że każdy mężczyzna powinien w życiu zasadzić drzewo, mieć syna i zbudować dom. Myślę, że w moim przypadku to ostatnie w zupełności rekompensuje mi napisanie tej publikacji. Dedykuję ją mojej kochanej żonie Marzenie i dzieciom: 12-letniej Klaudii oraz 4-miesięcznemu  Bogusiowi. Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które pomogły mi w zebraniu materiałów o Avii. Każdy w ten sposób miał wkład w powstanie tego wydawnictwa. Przy gromadzeniu materiałów, w rozmowach z ludźmi uczestniczącymi w tworzeniu piłkarskiej historii Świdnika, przeżyłem niesamowitą przygodę. Od dwunastu lat, a więc od kiedy prowadzę spikerkę na piłkarskich meczach Avii, sam także czuję się cząstką tej historii.

***

Jest jeszcze szansa na monografie!

Chętni, którzy chcieliby kupić książkę mogą jeszcze złożyć zamówienie. W tym celu wystarczy skontaktować się z autorem publikacji, jacekkosierb@interia.pl lub pod numerem telefonu 601413856.

Źródło: www.swidnik.pl


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.